Złotokap - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Złotokap - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Skomentuj artykuł

Złotokap to piękny krzew, który wiosną zachwyca mnogością żółtych kwiatów. Kwiaty zebrane w długie, zwisające kwiatostany pokrywają całą roślinę i są jej główną ozdobą. Złotokap, należący do rodziny bobowatych, jest wysokim, silnie rosnącym, długowiecznym krzewem, który czasem przybiera formę niskiego drzewa. Pochodzi z obszarów górskich południowej Europy, spotykany jest na terenach od Francji, po Półwysep Bałkański. W warunkach naturalnych występują 3 gatunki tego krzewu. W Polsce złotokap jest chętnie sadzony w parkach i ogrodach przydomowych. Doskonale sprawdza się jako roślina sadzona pojedynczo lub w niewielkich grupach. Istotne dla zapalonych ogrodników jest to, że roślina ta w naszych warunkach klimatycznych bardzo rzadko przemarza.

Charakterystyka

Złotokap to wysoki, szybko rosnący krzew, który z łatwością możemy uformować w niewielkie drzewo. Dorasta do 9 m wysokości, a jego korona może mieć nawet 4 m szerokości. Młode okazy mają gładką korę koloru zielonego, która u starszych roślin ciemnieje i pęka. Nieduże i delikatne liście, złożone z trzech listków, osadzone są na długich ogonkach. Od maja do czerwca krzew tan obficie kwitnie. Kwiaty, przypominające wyglądem kwiaty łubinu i robinii, zachwycają nas co roku swą żółtozłotą barwą. Zebrane są w zwisające kwiatostany, które mogą mieć nawet 50 cm długości. Niestety, kwiaty są stosunkowo krótkotrwałe, gdyż okres kwitnienia trwa 2-3 tygodnie. Po przekwitnięciu kwiatów na pędach pojawiają się owoce, które przez długi czas pozostają na pędach. Płaskie, suche strąki nie są jednak zbyt atrakcyjne. Złotokap jest rośliną trującą, wszystkie jego części zawierają  cytyzynę. Substancja ta działa drażniąco na układ pokarmowy i nerwowy. Szczególnie niebezpieczne są małe nasiona- zjedzenie kilkudziesięciu sztuk grozi śmiercią.


Zastosowanie

Krzew pięknie prezentuje się sadzony w parkach, zwłaszcza wzdłuż długich alei, ale sprawdza się również w ogrodach przydomowych. Doskonale wygląda sadzony pojedynczo, lecz większe wrażenie robi w niewielkich grupach. Z jego udziałem z łatwością możemy tworzyć kwitnące wiosną kompozycje. Złotokap ma dość elastyczne pędy, dzięki czemu można z niego tworzyć kwitnące tunele. Możemy sadzić go przy podporach lub naginać i zaplatać młode pędy do ich kształtu. Po kilku latach odpowiednio prowadzona roślina pięknie się rozrośnie i zacznie przypominać pnącze, a kaskada zwisających, złotych kwiatostanów z pewnością będzie zachwycać.

Złotokap

Złotokap

Złotokap - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Złotokap


Charakterystyka gatunków

Złotokap zwyczajny (Laburnum anagyroides) - wysoki krzew lub małe drzewo dorastające do 9 m wysokości, o wyprostowanych, wniesionych gałęziach. Pojedyncze, złocistożółte kwiaty wielkości około 2 cm, zebrane są w luźne grona. Mogą one osiągać 20 cm długości. Kwiaty pozbawione zapachu rozwijają się późną wiosną lub wczesnym latem.

Złotokap alpejski(Laburnum alpinum) - krzew, który może mieć pokrój małego drzewa o szerokiej, kopulastej koronie i sztywnych zwisających gałęziach. Rośnie do 3 m wysokości, przy podobnej szerokości. W odróżnieniu do złotokapu zwyczajnego kwiaty tego gatunku mają wyraźny zapach, a grona dorastają do 30 cm długości. Kwitnie dopiero na początku lata, 2 tygodnie później niż złotokap zwyczajny. W naszym klimacie może przemarzać. Szczególnie piękna jest odmiana ‘Pendulum’ o charakterystycznym płaczącym pokroju.

Złotokap Waterera(Laburnum ×watereri) - jest to mieszaniec wyżej opisanych gatunków. Młode okazy mają wyprostowane gałęzie, z czasem ich korona przybiera bardziej zaokrągloną formę. Szczególnie ceniony za obfite, długie, bo nawet do 60 cm długości grona. Najdłuższe kwiatostany ma odmiana ‘Vossii’. Kwiaty pojawiają się późną wiosną lub wczesnym latem, mają wyraźny i przyjemny zapach. W dobrych warunkach może ostatecznie osiągnąć 5 m wysokości.

Złotokap - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Złotokap

Wymagania

Złotokap dobrze rośnie na glebach żyznych i świeżych, najlepiej wapiennych, jednak niezbyt suchych, a nawet lekko wilgotnych. Gleba powinna mieć pH neutralne, najlepiej lekko alkaliczne. Roślina ta dobrze znosi krótkie okresy suszy. Najlepiej sadzić ją na stanowiskach słonecznych, w półcieniu nie rośnie dobrze i kwitnie mniej obficie. Odpowiednie miejsce powinno być osłonięte od silnych podmuchów wiatru. Optymalne warunki do jego wzrostu panują na obszarach strefy umiarkowanej, nie lubi zarówno zbyt niskich jak i zbyt wysokich temperatur. Wykazuje dużą odporność na mróz, nie jest jednak w pełni mrozoodporny, przed zimą dobrze jest zabezpieczyć podłoże przekompostowaną korą. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, dlatego jest rośliną polecaną do nasadzeń miejskich. Rodzaj ten nie potrzebuje od nas wiele uwagi, dobrze rośnie bez regularnego nawożenia, podlewania czy cięcia.

Złotokap - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Złotokap

Rozmnażanie

Rośliny te możemy rozmnażać zarówno z nasion, jaki i przez sadzonki. Nasiona zbieramy jesienią, jednak wysiewamy je dopiero w maju do inspektów lub bezpośrednio do gruntu. Przed siewem dobrze jest je namoczyć, ponieważ znacznie ułatwi to kiełkowanie. Jednak rośliny otrzymane z nasion zakwitają najwcześniej po 5-8 latach. Innym sposobem rozmnażania jest ukorzenianie sadzonek pobranych z rośliny matecznej. Sadzonki zdrewniałe pobieramy na wiosnę i sadzimy do gruntu lub inspektu. Rośliny te ukorzeniają się dość długo, dlatego warto zastosować specjalny ukorzeniacz. Rzadziej stosuje się ukorzenianie sadzonek zielnych, które pobieramy wczesnym latem. Sadzimy je do skrzynek wypełnionych mieszaniną torfu z piaskiem, ustawionych w zaciemnionym miejscu. Ukorzenione rośliny możemy wysadzać na miejsce stałe na wiosnę.


Przycinanie

Złotokap nie lubi przecinania, dlatego tniemy go tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Usuwamy jedynie pędy osłabione i niepożądane, skracamy pędy umiarkowanie. Najlepiej zabieg ten wykonać późnym latem, zaraz po przekwitnięciu kwiatów. Rośliny po przycięciu słabo się rozkrzewiają i w następnym sezonie kwitną mniej obficie.

Złotokap - uprawa, odmiany i rozmnażanie

Złotokap

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie