Trzmielina oskrzydlona

Trzmielina oskrzydlona

Skomentuj artykuł

Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus) jest krzewem należącym do rodziny dławiszowatych (Celastraceae), dorastającym do 2-3 m wysokości. Pochodzi ona z Azji, gdzie rośnie dziko na obszarze Japonii, Mandżurii oraz centralnych Chin. Należy do grupy trzmielin o liściach sezonowych, opadających na zimę. Walorem dekoracyjnym trzmieliny oskrzydlonej jest przede wszystkim jesienne zabarwienie liści – czerwone lub różowofioletowe. Z tego względu jest ona często nazywana płonącym krzewem. Poza tym oryginalne są jej pędy, pokryte listewkami korkowymi. Bardzo ciekawym elementem trzmieliny oskrzydlonej są również kanciaste owoce barwy czerwonej, pokryte pomarańczowymi osnówkami, które dojrzewają we wrześniu i październiku.

Charakterystyka gatunku

Trzmielina oskrzydlona jest gęsto rozgałęzionym, rozłożystym krzewem, prezentującym się niezwykle ciekawie, pomimo mrozów i w stanie bezlistnym. Wzdłuż pędów biegną nieregularnie 4 wyraźne korkowe listwy. Liście trzmieliny są eliptyczne, dwustronnie zaostrzone, brzegiem drobno piłkowane, do 3-5 cm długości.

Kwiaty są niepozorne, choć liczne, dojrzewają w V i VI. Wytwarzane przez nią owoce to 4-klapowe torebki zawierające wewnątrz 4 nasiona, które nie zawsze w pełni się rozwijają. Owoce chętnie zjadane są przez niektóre ptaki, np. rudzika. Po pięciu latach krzew osiąga wymiary 1,2 m szerokości × 1,5 m wysokości. Wszystkie części rośliny, a zwłaszcza nasiona są trujące dla człowieka, ze względu na obecność glikozydów o działaniu nasercowym.


Wymagania siedliskowe

Trzmielina oskrzydlona posiada wyjątkowo gęsty i płytki system korzeniowy, dzięki czemu  rośnie dobrze na każdej przepuszczalnej i nie za suchej glebie. Ze względu na swoje pochodzenie jest również odporna na wymarzanie. Natomiast zalecanym stanowiskiem jest miejsce słoneczne lub półcieniste, lecz znosi ona również zacienienie. W celu uzyskania licznych ozdobnych owoców trzmielinę należy sadzić w małych grupach, aby zapewnić zapylenie krzyżowe.

Trzmielina oskrzydlona

Trzmielina oskrzydlona

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: