Owoce dekoracyjne, rośliny o dekoracyjnych owocach

Owoce dekoracyjne, rośliny o dekoracyjnych owocach

Skomentuj artykuł

Tworząc różnego rodzaju kompozycje w naszym ogrodzie, staramy się wybierać rośliny jak najbardziej dekoracyjne. Zwracamy uwagę na okres kwitnienia, kolor kwiatów, ich wielkość, czy zapach. Jednak rozczarowanie przychodzi dopiero wtedy, gdy okazuje się, że nasz okaz przez dwa tygodnie pięknie wdzięczył się swoimi oryginalnymi kwiatami, a po tym czasie niestety przestał być atrakcyjny. Dzisiaj postanowiliśmy zająć się takimi gatunkami roślin, które może nie zawsze charakteryzują się bujnym i egzotycznym kwitnieniem, ale za to pojawiają się po nim różnobarwne owoce, które również mają dekoracyjne właściwości, a widnieją na gałązkach przez bardzo długi czas, czasami nawet pozostając tam na zimę.

Gdzie stosujemy?

Miejsce, w którym najlepiej będą się prezentowały rośliny o dekoracyjnych owocach jest zależne od pokroju danego gatunku. Drzewa, takie jak jarząb pospolity, czy dereń jadalny dobrze prezentują się pod płotami oraz w sąsiedztwie altan. Nadają bardzo reprezentatywnego charakteru, rosnąc symetrycznie po obu stronach wejścia na posesję lub na taras. Mogą również stanowić centrum rabatek kwiatowych, czy też klombów. Mniejsze rośliny, czyli krzewy takie jak mahonia pospolita, berberys wiązkowy, czy pięknotka najlepiej prezentują się pod ogrodzeniami, a gęsto obsadzone mogą być też stosowane jako swego rodzaju żywopłoty. Dużo zastosowań mają również rośliny pnące o dekoracyjnych owocach. Winobluszcze doskonale sprawują się przy budynkach, po których zwinnie się wspinają. Na pergolach oraz altanach bardzo dobrze wyglądają powojniki, gęsto otulając naszą konstrukcję.

Najciekawsze gatunki roślin o dekoracyjnych owocach

Jarząb pospolity - owoce czerwone

Potocznie zwany jarzębiną, jest bardzo popularny w naszym kraju. Pokrojowo jest drzewem, chodź może występować jako krzew. Dorasta nawet do kilkunastu metrów wysokości, jednak uprawiane w naszych ogrodach przeważnie doprowadzane są do 3 - 5 metrów. Liście złożone z 9 - 15 listków, pojedynczo osadzanych. Zielone, lecz jesienią zmieniają barwę na różne odcienie żółci, złotego, czerwieni, a także mieszanek tych kolorów. Kwiaty bardzo drobne, z białymi płatkami. Osiągają kilka milimetrów długości. Po przekwitnieniu, od lipca do października, pojawiają się kuliste, czerwone owoce, wielkości do 1cm. Nie nadają się do bezpośredniego spożycia, gdyż są gorzkie i cierpkie, lecz można przygotowywać z nich np. dżemy, a nawet nalewki.

Mahonia pospolita

Mahonia pospolita

Mahonia pospolita - owoce niebieskie/fioletowe

Niewysoki, choć czasami potrafiący dorastać do ponad metra wysokości, gęsty krzew ozdobny. Żółte kwiaty są zebrane w grona i pojawiają się licznie w kwietniu i maju. Następnie pojawiają się niewielkie owoce w kolorze niebiesko-fioletowym. Liście nieduże, ciemnozielone, o dość ostrych krawędziach.

Golteria pełzająca - owoce czerwone

Jest zimozieloną krzewinką, która silnie się płoży i pokrywa ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. W okresie zimowym natomiast stają się purpurowo-zielone. Latem możemy podziwiać jej nieduże, dzwonkowate, białe kwiaty, po których jesienią pojawiają się owoce. Mają czerwony kolor i potrafią przetrwać na golterii nawet przez całą zimę, aż do wiosny. Są jadalne, ale ich smak nie jest zbyt atrakcyjny.

Golteria pełzająca

Golteria pełzająca

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także