Trzmielina oskrzydlona

Trzmielina oskrzydlona

Skomentuj artykuł

Cięcie

Trzmieliny można mocno przyciąć, aby wypuściły nowe pędy lub nie zarastały innych roślin. Zabieg wykonujemy w każdym terminie poza porą wiosenną. Żywopłoty przycinamy z końcem wiosny i późnym latem.

Trzmielina oskrzydlona

Trzmielina oskrzydlona

Odmiany

Dla posiadaczy mniejszych ogrodów polecana jest zwarta odmiana "Compactus", dorastająca do 1 m wysokości, posiadająca wszystkie zalety gatunku. Jej liście jeszcze intensywniej przebarwiają się niż u gatunku.

Trzmielina oskrzydlona

Trzmielina oskrzydlona

Rozmnażanie

Wszystkie gatunki trzmielin można rozmnażać przez wysiew nasion zaraz po zbiorze lub wiosną po stratyfikacji (głównie dla celów hodowlanych). Nasiona mogą kiełkować w okresie 18 miesięcy. Trzmielinę oskrzydloną rozmnaża się również z półzdrewniałych sadzonek z piętką, które pobiera się latem.

Choroby i szkodniki

Niekiedy krzewom zagrażać może wciornastek szklarniowiec lub gąsienice motyli z rodziny zwójek.

Trzmielina oskrzydlona

Trzmielina oskrzydlona

Zastosowanie

Trzmielina oskrzydlona nadaje się do sadzenia pojedynczo w eksponowanych miejscach, w grupach, a także w dużych pojemnikach. Krzew ten sadzony jest w parkach, zieleńcach i ogrodach. Odmiana karłowa polecana jest do małych ogrodów, pojemników i na niskie żywopłoty.

Anna Jędrzejewska
Źródła: Latocha P., 2006: Rośliny ozdobne w architekturze krajobrazu (cz. II), Działkowiec/1/2009, Ilustrowana encyklopedia roślin (wyd. Agora, 2008);

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: