Trzmielina pospolita

Trzmielina pospolita

Skomentuj artykuł

Trzmielina pospolita, nazywana również zwyczajną (Euonymus europaeus), jest krzewem rodzimym, spotykanym powszechnie na stanowiskach naturalnych niemal w całej Polsce. To gatunek dość zmienny w wyglądzie, dlatego mogą się zdarzać rośliny o pokroju nieco odmiennym od typowego. Z tego powodu spotyka się czasem trzmieliny rosnące jako niewielkie drzewa lub też krzewy tworzące formę płaczącą.

Charakterystyka ogólna

Jednak bez względu na te różnice osobnicze, trzmielina pospolita dorasta zwykle do wysokości ok. 3-4 m. (chociaż zdarzają się też egzemplarze wyższe) i posiada pokrój rozłożystego krzewu. Eliptyczne, ciemnozielone i lekko ząbkowane liście mogą mieć różną długość i dorastać do 3 cm. lub nawet do 10 cm. Jesienią przebarwiają się na intensywne odcienie czerwieni i opadają na okres zimy. Kwiaty tego gatunku nie są szczególnie atrakcyjne, gdyż mają barwę biało-zieloną i są stosunkowo małe. Pojawiają się w maju i tworzą na końcach sztywnych, długich ogonków, niewielkie baldachogrona. Zapylają je owady z rodziny muchówek. Za to po przekwitnieniu przekształcają się w niezwykle dekoracyjne, torebkowate owocostany o jaskrawej, karminowo-różowej barwie, widocznej nawet z daleka. Wewnątrz pękatych osłonek, znajdują się białe nasiona otoczone pomarańczową, mięsistą osnówką. Dojrzewają na przełomie IX – X i wysypują się na zewnątrz z pękających torebek, które pozostają na krzewie jeszcze przez wiele tygodni (czasem nawet do późnej zimy).



Niebezpieczna uroda

Należy jednak pamiętać, że cały owocostan jest silnie trujący i zawiera szereg substancji toksycznych, mogących powodować zatrucia pokarmowe, zaburzenia pracy serca, paraliż, a w konsekwencji nawet śmierć. Dlatego pod żadnym pozorem, nie wolno zjadać kuszących swoją barwa owocostanów ani umieszczonych w nich nasion. Toksyczne substancje znajdują się również w pozostałych częściach rośliny i choć mają tam nieco mniejsze stężenie, należy obchodzić się z trzmieliną zwyczajną bardzo ostrożnie. Jeśli jednak będziemy mieć na uwadze jej szczególne właściwości i nie dopuścimy w jej pobliże dzieci, możemy z powodzeniem posiadać ją w ogrodzie, jako bardzo atrakcyjną ozdobę.

Trzmielina pospolita

Trzmielina pospolita

Trzmielina pospolita

Trzmielina pospolita

Wymagania uprawowe

Walory dekoracyjne w postaci jaskrawych owocostanów i jesiennego ubarwienia liści, są najbardziej wyraziste u roślin uprawianych na stanowiskach słonecznych. Trzmielina pospolita może rosnąć również w półcieniu, ale wtedy liście i torebki nasienne jesienią nie mają już tak intensywnych kolorów. Krzew posiada dość wysokie wymagania glebowe, gdyż oczekuje podłoża próchniczego, zasobnego w składniki pokarmowe i stale lekko wilgotnego, najlepiej o zasadowym odczynie pH. Dość dobrze znosi przycinanie, więc w razie potrzeby można w ten sposób skorygować jego pokrój. Trzmielina pospolita  jest krzewem wystarczająco odpornym na niskie temperatury i w naszym klimacie nie wymaga zimowego okrycia.

Trzmielina pospolita

Trzmielina pospolita

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także