Newsletter serwisuRóże pienne

Wśród róż dużym zainteresowaniem cieszą się róże pienne. Mimo, że wymagają troskliwszej opieki, chętnych do uprawy tych roślin nie brakuje. Stały się ozdobą ogrodów, balkonów oraz tarasów. Aby cieszyły nasze oczy należy odpowiednio je pielęgnować i dokładnie zabezpieczyć na okres zimy.

Róże pienne kuszą oryginalnym, drzewkowatym pokrojem oraz kaskadą kwiatów.  Szczególnie dekoracyjne są drzewka różane o wyraźnie płaczącym  pokroju. Ponieważ róże pienne uzyskuje się poprzez okulizację, charakteryzują się dużą zmiennością , wynikającą z zastosowania konkretnej odmiany róży szlachetnej oraz wysokości zastosowanej podkładki. Na takich podkładkach szczepi się przede wszystkim róże wielkokwiatowe, pnące, okrywowe, rabatowe, a rzadziej miniaturowe.

Czy wiesz że …

Okulizacja zwana oczkowaniem to jeden ze sposobów szczepienia, polegający na przeszczepieniu oczka (pąka liściowego) na drugą roślinę. Zależnie od zastosowanej metody okulizacji, dostosowujemy termin w którym przeprowadzamy zabieg okulizacji. 

W szkółkach szczepi się wiele bardzo zróżnicowanych odmian róż, dlatego oferta dostępnych róż piennych jest niezwykle bogata.

Piękno róż piennych

Dekoracyjność róży piennej zależy od tego jaki gatunek, odmiana zostaną zaszczepione na podkładce. Jeżeli marzy nam się drzewko z kaskadą opadających kwiatów, wybieramy różę, na której zaszczepiona została róża pnąca. Zastosowana odmiana róży, powinna charakteryzować się obfitym kwitnieniem, które jest powtarzalne w okresie wegetacyjnym. Ładnie będą prezentować się także wydłużone pędy róż okrywowych. Chcąc mieć bardziej kulisty pokrój róży piennej wybierajmy róże wielkokwiatowe czy też rabatowe z których zostanie poprane „oczko” do zaszczepienia. Na niewielkich podkładkach zachwycają róże miniaturowe. Nie zapominajmy o dobrym sąsiedztwie dla róży piennej, od którego także zależy jak będzie odbierana  całościowa kompozycja.     

Okulizacja róż piennych

Zanim w sprzedaży pojawi się róża pienna należy podjąć szereg działań. Po pierwsze należy wyprodukować odpowiednie podkładki. Na podkładkę stosuje się różę dziką, która pozwala uzyskać proste podkładki. Gdy podkładka osiągnie odpowiednie rozmiary w okresie letnim przeprowadzana jest okulizacja, a więc oczkowanie. Na podkładce zaszczepia się zazwyczaj 2- 3 pąki liściowe nowej szczepionej odmiany róży. Wysokość szczepienia zmienna. Proces uzyskania róży piennej wynosi od trzech do pięciu lat, zależnie od zastosowanych rozwiązań.

Czy wiesz że …

Róże pienne zwane są także różami sztamowymi oraz różami kaskadowymi.

Róże pienne

Róże pienne

Zmienna wysokość

Róża pienna to doskonały różany akcent w ogrodzie oraz na balkonie i tarasie. Zależnie od potrzeb można wybrać konkretną odmianę i wysokość. Możemy nabyć róże szlachetne szczepione na pniu na wysokości od 40 do 110 cm (40,60, 90, 110 cm), a także bardzo wysokie na wysokości 140 cm, gdzie jako szlachetną część rośliny wykorzystuje się m.in. róże pnące. Za granicą można nabyć także drzewka na wysokości 180 cm. Na najniższych podkładkach szczepi się roże miniaturowe. Przeglądając ofertę zauważymy, że dominującą wysokością róż piennych jest 90- 110(120) cm. Takie formy nadają się zarówno do uprawy w pojemniku na balkonie i tarasie oraz w ogrodzie na rabacie.

Zróżnicowanie odmianowe

Do szczepienia na pniu nadaje się większość odmian róż szlachetnych, ale efekty końcowe nie zawsze mogą być zadowalające.

Na niskiej podkładce można nabyć m.in.

• „White Fairy” odmiana niewielka, zaliczana do róż miniaturowych. Sprawdzi się jako odmiana w formie drzewka piennego. Ma niewielkie, białe kwiaty zebrane w liczne kwiatostany.
• „The Fairy” odmiana niezwykle malownicza w barwie różowawej, zaliczana do róż okrywowych, doskonale nadaje się do produkcji róż piennych.

Na podkładce o wysokości około 90 cm ładnie prezentuje się m.in.

• „Alba Rose” odmiana róży okrywowej o białych kwiatach, których średnica osiąga do około 4 cm.
• „Goldelse” odmiana róży wielkokwiatowej o pięknych, dużych, bursztynowych i pachnących kwiatach.
• „Rosarium Uetersen” odmiana, charakteryzuje się różowymi pełnymi kwiatami oraz kulistym pokrojem.
• „Lady Rose” odmiana róży wielokwiatowej o łososioworóżowej barwie.
• „Abigaile” odmiana róży wielkokwiatowej o białych kwiatach z różowoczerwonym obrzeżem.
• „Sommerwind” odmiana o półpełnych różowych kwiatach. Pokrój korony kulisty.
• „Mariandel” odmiana róży rabatowej o czerwonych, pełnych kwiatach.
• „Bonica 82” odmiana róży rabatowej o niewielkich, pełnych kwiatach. Barwa kwiatów jasnoróżowa.

Obficie kwitnie, doskonale prezentując się w formie piennej.

• „Friesia” róża pienna o pięknych, cytrynowożółtych kwiatach, silnie pachnących. Drzewko o kulistym pokroju.

Na a podkładce o wysokości 140 cm doskonale sprawdzi się m.in.

• „Super Dorothy” odmiana pnąca, charakteryzująca się różowymi kwiatami, licznie skupionymi w kwiatostanach. Niezwykle malownicza odmiana róży, typowo kaskadowej.
• „Ice Lady” odmiana róży parkowej o pełnych, białych kwiatach, wytrzymała na mrozy.
• „Schneewittchen” odmiana bardzo ceniona. Białe kwiaty zdobią kulistą koronę.
• „Super Excelsa”  przepiękna odmiana róży pnącej o pełnych, amarantowych kwiatach, która należy szczepić na wyższych wysokościach, ze względu na zwieszające się pędy. Odmiana niezwykle malownicza.

Stanowisko i wymagania

Róże pienne sadzimy na stanowiskach słonecznych, osłoniętych przed wiatrem. Dobre podłoże to piaszczyste- gliniaste o dostatecznej ilości próchnicy. Umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre oraz zasobne.

Róże pienne

Róże pienne

Pielęgnacja róży piennej

Róże pienne najlepiej nabyć w okresie, kiedy najbardziej zachwycają, a więc w okresie letnim, podczas kwitnienia. Wybieramy rośliny zdrowe bez żadnych zmian chorobowych z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym oraz regularną koroną. 
Przed posadzeniem należy odpowiednio przygotować podłoże, a więc odchwaścić, głęboko przekopać w razie potrzeby wzbogacić kompostem bądź też materiałem zwiększającym przepuszczalność podłoża np. piasek, żwir itp.

Sadząc róże należy pamiętać o paliku, który jest nieodłącznym elementem róży piennej, zapobiegającym jej złamaniu. Przed posadzeniem pojemnik zanurzamy w wodzie do momentu aż przestaną ukazywać się pęcherzyki powietrza. Następnie roślinę z bryłą korzeniową umieszczamy w dołku na takiej samej głębokości na jakiej rosła w pojemniku. Na tym etapie umieszczamy także palik. Dołek powinien być około dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa, a jego ściany zruszone. Na dno dołka dajemy żyźniejsze podłoże np. zmieszane z dobrze przerobionym kompostem. Następnie zasypujemy dołek, lekko ugniatamy, uważając aby nie uszkodzić korzeni. Po czym obficie podlewamy, uzupełniając braki podłoża. Aby roślinę łatwiej było podlewać, wokół niej zostawiamy tzw. misę, a więc wgłębienie. Róża powinna być solidnie przymocowana do palika. Następnie różę ściółkujemy, co ograniczy parowanie podłoża oraz ekspansję chwastów. Róż piennych nie poleca się sadzić jesienią, gdyż  mogą nie w pełni zaaklimatyzować się na nowym stanowisku, a i tak są wrażliwe na zbyt niskie temperatury.

W pierwszym roku po posadzeniu nie nawozimy rośliny, motywując ją do intensywniejszego zakorzenienia się w podłożu. W kolejnym roku nawożenie jest konieczne wczesną wiosną oraz na początku lata. Najlepiej stosować nawozy przeznaczone specjalnie dla róż, poza tym o wydłużonym działaniu, a więc dostarczającymi roślinie składników pokarmowych zgodnie z jej potrzebami.
W okresie wegetacji nie obędzie się także bez podlewania, zależnie od potrzeby, ochrony przed szkodnikami i chorobami, usuwaniem przekwitłych kwiatostanów, a także cięciem. Nie zapominajmy także o solidnym zabezpieczeniu róży piennej na okres zimy.

Jak ciąć różę pienną ?

Cięcie róży piennej przeprowadza się w okresie wiosennym. Zakres zabiegu należy dostosować do konkretnego drzewka, a konkretnie do odmiany róży, która została zaszczepiona na podkładce np. róże wielkokwiatowe oraz wielokwiatowe, charakteryzują się bardziej wzniesionymi pędami dlatego tniemy je każdego roku na wysokości do około 20- 30 cm, a wic zostawiamy kilka oczek. W przypadku drzewek kaskadowych, a więc o „płaczącym” pokroju zabieg cięcia ogranicza się do usuwania chorych, uszkodzonych, przemarzniętych pędów, z czasem najstarszych, a także zbyt długich.

Jak zabezpieczyć różę pienną na okres zimy ?

Różę pienną uprawianą w gruncie należy solidnie okryć, aby nie zmarzła. Zależnie od zaszczepionej odmiany mrozoodporność jest zmienna, jednak wszystkie wymagają okrycia. Róże na samym początku kopczykujemy np. kompostem, tak na wysokość 20- 30 cm. Następnie koronę, podkładkę możemy obłożyć słomą, a całość okręcić agrowłókniną, workiem jutowym i solidnie związać. Jeżeli uprawiamy róże w pojemniku, można ją zadołować, okrywając tak jak w uprawie gruntowej. Jeżeli posiadamy odpowiednie miejsce do przezimowania róży piennej można to zrobić (pomieszczenie jasne i chłodne).

Róża pienna w ogrodzie, na balkonie i tarasie

Róże pienne zajmują niewiele miejsca, a poza tym pozwalają uprawiać rośliny w cieniu jej korony. Bardzo ciekawym połączeniem jest róża pienna w towarzystwie lawendy wąskolistnej czy też innych róż np. niskich okrywowych. Z pewnością powinny towarzyszyć im rośliny o fioletowych kwiatach, a także rośliny o srebrzystych liściach.

Róża pienna może stanowić centrum rabaty. Posadzona w rzędzie po obu stronach ścieżki, stworzy piękną aleję prowadzącą np. do kącika wypoczynkowego przy ścianie budynku. W zakątku może znajdować się drewniana ławka, a wokół róże wielkokwiatowe, wielokwiatowe, miniaturowe, a na ścianie róże pnące. Różany zakątek byłby niewątpliwie jedną z najważniejszych atrakcji ogrodu.
Uprawiane w pojemnikach, stają się idealną dekoracją balkonu i tarasu. Balkon o południowej wystawie będzie zbyt słoneczny i gorący, lepszą wystawą będzie wystawa wschodnia i zachodnia oraz pośrednie.
Na okres zimy roże pienne najlepiej zabrać z balkonu, gdyż nawet w okryciu mogą zmarznąć.

Uwaga na choroby i szkodniki

Róże pienne będące połączeniem róży dzikiej ze szlachetną także są narażone na liczne szkodniki oraz choroby. Do najczęściej występujących chorób należy zaliczyć czarną plamistość, mączniak rzekomy i prawdziwy, rdzę róży oraz szarą pleśń. Są to choroby grzybowe, które zwalczamy m.in. stosując odpowiednie środki grzybobójcze.

Ze szkodników często występuje mszyca, skoczek różany, przędziorek, nimułka różana oraz bruzdownica pędówka.

Szkodniki można zwalczać środkami owadobójczymi, najlepiej selektywnymi, które nie eliminują organizmów pożytecznych np. Pirimor 500 WG jest selektywnym środkiem stosowanym do zwalczania mszyc.

Poza tym można stosować preparaty roślinne np. przeciw przędziorkowi wyciąg z czosnku, pokrzywy zwyczajnej czy też cebuli jadalnej. Mszyce możemy zwalczać  m.in.  wyciągiem z pokrzywy zwyczajnej, skrzypu polnego oraz cebuli zwyczajnej.
     
Tekst: Grzegorz Bogucki


Oceń artykuł:
przetwarzam....
5.00 / 15 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]