Róże pienne

Róże pienne

1 komentarzy

Jak zabezpieczyć różę pienną na okres zimy ?

Różę pienną uprawianą w gruncie należy solidnie okryć, aby nie zmarzła. Zależnie od zaszczepionej odmiany mrozoodporność jest zmienna, jednak wszystkie wymagają okrycia. Róże na samym początku kopczykujemy np. kompostem, tak na wysokość 20- 30 cm. Następnie koronę, podkładkę możemy obłożyć słomą, a całość okręcić agrowłókniną, workiem jutowym i solidnie związać. Jeżeli uprawiamy róże w pojemniku, można ją zadołować, okrywając tak jak w uprawie gruntowej. Jeżeli posiadamy odpowiednie miejsce do przezimowania róży piennej można to zrobić (pomieszczenie jasne i chłodne).

Róża pienna w ogrodzie, na balkonie i tarasie

Róże pienne zajmują niewiele miejsca, a poza tym pozwalają uprawiać rośliny w cieniu jej korony. Bardzo ciekawym połączeniem jest róża pienna w towarzystwie lawendy wąskolistnej czy też innych róż np. niskich okrywowych. Z pewnością powinny towarzyszyć im rośliny o fioletowych kwiatach, a także rośliny o srebrzystych liściach.

Róża pienna może stanowić centrum rabaty. Posadzona w rzędzie po obu stronach ścieżki, stworzy piękną aleję prowadzącą np. do kącika wypoczynkowego przy ścianie budynku. W zakątku może znajdować się drewniana ławka, a wokół róże wielkokwiatowe, wielokwiatowe, miniaturowe, a na ścianie róże pnące. Różany zakątek byłby niewątpliwie jedną z najważniejszych atrakcji ogrodu.
Uprawiane w pojemnikach, stają się idealną dekoracją balkonu i tarasu. Balkon o południowej wystawie będzie zbyt słoneczny i gorący, lepszą wystawą będzie wystawa wschodnia i zachodnia oraz pośrednie.
Na okres zimy roże pienne najlepiej zabrać z balkonu, gdyż nawet w okryciu mogą zmarznąć.

Uwaga na choroby i szkodniki

Róże pienne będące połączeniem róży dzikiej ze szlachetną także są narażone na liczne szkodniki oraz choroby. Do najczęściej występujących chorób należy zaliczyć czarną plamistość, mączniak rzekomy i prawdziwy, rdzę róży oraz szarą pleśń. Są to choroby grzybowe, które zwalczamy m.in. stosując odpowiednie środki grzybobójcze.

Ze szkodników często występuje mszyca, skoczek różany, przędziorek, nimułka różana oraz bruzdownica pędówka.

Szkodniki można zwalczać środkami owadobójczymi, najlepiej selektywnymi, które nie eliminują organizmów pożytecznych np. Pirimor 500 WG jest selektywnym środkiem stosowanym do zwalczania mszyc.

Poza tym można stosować preparaty roślinne np. przeciw przędziorkowi wyciąg z czosnku, pokrzywy zwyczajnej czy też cebuli jadalnej. Mszyce możemy zwalczać  m.in.  wyciągiem z pokrzywy zwyczajnej, skrzypu polnego oraz cebuli zwyczajnej.
     
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: jadwiga, Tytuł: roze pienne

    Ile lat kwitną róże pienne?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Róże