Pelargonia - uprawa, pielęgnacja i choroby

Pelargonia - uprawa, pielęgnacja i choroby

18 komentarzy

Pelargonie od dziesiątek lat należą do najbardziej lubianych roślin balkonowych. Każdego roku ukwiecają większość naszych balkonów monotematycznie bądź w kompozycjach z innymi roślinami balkonowymi. Ich zróżnicowanie gatunkowe i odmianowe pozwala na tworzenie pięknych kompozycji.
Mogą mieć formę wzniesioną bądź zwisającą oraz występują w licznych barwach.
   

Pelargonium należą do rodziny bodziszkowatych, a ich nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa Pelagros znaczącego bocian. Nazwa zapewne wynika od nasion pelargonii, które swym kształtem przypominają dziób bociana. Ich piękno wynika z wyrazistych kwiatów oraz liści. Ta pospolita roślina balkonowa pochodzi przede wszystkim z Afryki Południowej. Dostępne w sprzedaży rośliny są mieszańcami tamtejszej formy powstałe w ciągu dziesiątek lat hodowli. Pelargonie przede wszystkim uprawiamy na balkonach, tarasach.  Zimą nie poradzą sobie na zewnątrz, gdyż są bardzo wrażliwe na mróz. Kwitną od maja do późnej jesieni zdobiąc nasze otoczenie- również mieszkania (pelargonie wielkokwiatowe).
   

Pelargonie możemy podzielić na kilka grup:


Pelargonie rabatowe (Pelargonium x horturum, P. zonale) zwane ogrodowymi. Są numerem jeden wśród roślin balkonowych i charakteryzują się wzniesionymi, długo ogonkowymi, omszonymi liśćmi z widocznym mniej lub bardziej rysunkiem na powierzchni blaszki. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, zebrane w baldachy o żywych barwach: czerwieni, różu, purpury, karminu, fioletu, bieli. Jest stosowana również jako roślina rabatowa, a jej wysokość osiąga od 25 do 50 cm.

Pelargonie bluszczolistne (Pelargonium x hederifolium, P. peltatum) o zwisających lub płożących się pędach, liściach mięsistych, błyszczących i bluszczokształtnych. Jej kwiaty w postaci baldach złożone są z 8- 15 kwiatów  pełnych lub pojedynczych. Występują w wielu barwach (białej, różowej, łososiowej, czerwonej, purpurowej, fioletowej, także w dwubarwnych zestawieniach). Ich wysokość waha się miedzy 25- 80 cm. Są wykorzystywane głównie do obsadzania skrzynek balkonowych, okiennych i różnych pojemników, głównie wiszących.

Pelargonie wielkokwiatowe (Pelargonium grandiflorum, P. x domesticum) zwane angielskimi, mają wzniesione pędy, są u nasady zdrewniałe oraz mają duże ząbkowane na brzegach liście o średnicy 5-10 cm. Wyróżniają się również sporymi,
kwiatami do 8 cm średnicy, zebranymi po kilka w kwiatostany. Wśród barw dominuje róż i purpura. Charakterystyczna w ubarwieniu tych roślin jest kontrastowa plama u nasady płatków korony. Pelargonie wielkokwiatowe są bardziej wrażliwe, dlatego uprawiamy je w mieszkaniu jako rośliny doniczkowe.

Pelargonie o pachnących liściach - do tej grupy należą pelargonie, które się charakteryzują pachnącymi strzępiastymi liśćmi, choć o skromnych kwiatach. Najbardziej popularnym gatunkiem jest Pelargonium graveolens, o kwiatach różowych do purpurowych (pelargonia cytrynowa) i Pelargonium radens (pelargonie różane). W sprzedaży są również pelargonie o innych zapachach np. mięty.
   

Pelargonie do prawidłowego wzrostu wymagają odpowiednich warunków klimatyczno- glebowych oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli zapewnimy im optymalne warunki i dostateczną opiekę odpłacą się licznym i bardzo długim kwitnieniem. Podstawową kwestią przy uprawie pelargonii jest stanowisko. Lubią otwarte przestrzenie, ale nie wietrzne. Odmiany rabatowe preferują stanowiska słoneczne, natomiast bluszczolistne bardziej półcieniste. Zimą należy je przechować w widnym i chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Temperatura powinna się wahać w granicach 6- 12ºC. Wymagania glebowe pelargonii nie są wygórowane. Optymalnym podłożem z pewnością będzie ziemia kompostowa z dodatkiem torfu i piasku o odczynie pH na poziomie 6-7. Podlewanie roślin jest uzależnione od wielu czynników, tak więc należy uważać, aby nie przelać rośliny. Krótkie przesuszenie nie jest tak niebezpieczne jak przelanie. Podlewamy zawsze jak podłoże przeschnie najlepiej wieczorem uważając, aby nie zamoczyć liści. W okresie dużych upałów pelargonie należy podlewać nawet dwukrotnie- rano i wieczorem.

czytaj dalej...

18 komentarzy

  1. Dodał: ANNA_52, Tytuł: pelargonie

    Proszę o informację , mam piękne łososiowe pelargonie, cudnie kwitną, wielkie kwiaty, jednak liście na obrzeżach zrobiły się bordowe potem żółte i schną .Praktycznie wszystkim, które stoją razem umierają liście. Podlewam regularnie wodą odstałą z dodatkiem nawozu płynnego Florovit .Nigdy nie miałam problemu a teraz aż żal patrzeć co dzień obrywam te chore liście ale widać, że choroba weszła na wszystkie liście. Bardzo proszę o odpowiedź co może być przyczyną

  2. Dodał: Weronika, Tytuł: Pelargonie

    Może źle je podlewacie? Odkąd już jest ciepło zaopatruje się w ceramiczne podlewaczki. PO prostu nie nadążałam z podlewaniem, tym bardziej, że wracałam późnym wieczorem a w maju słoneczko poświeciło. Mam nadzieję, że latem w trakcie upałów też dadzą radę.

  3. Dodał: Joanna, Tytuł: pelargonie

    Moje pelargonie podobnie jak u Anki mają piękne liście a kwiatostan czarnieje i usycha jak tylko pojawią się zawiązki. Pomocy. Nie wiem co mam robić !!!

  4. Dodał: Anka, Tytuł: pelargonie

    Moje pelargonie ma ładne zielone liscie ale kwiaty młode zaraz od razu usychaja co robić

  5. Dodał: Monika, Tytuł: Żółknące liście

    Od wiosny moje pelargonie rosły i kwitły bardzo ładnie. Tydzień temu zauważyłam, że liście zaczęły żółknąć. Co może im pomóc....

  6. Dodał: jagoda, Tytuł: zalane pelargonie

    ja mam na balkonie tzw.krakowiaki(potoczna nazwa) i chyba za bardzo mi deszcz je przelał. nie wiem co robić bo mają bardzo mokro.czy je uratuje?

  7. Dodał: Gosia, Tytuł: Pelargonie nie kwitną!!!

    Również mam taki sam problem: bujne zielone liście ale mało kwiatów!!!co mam zrobić? może przyciąć pędy?

  8. Dodał: Joanna, Tytuł: Pelargonie nie kwitną!!!

    Bardzo proszę o pomoc. Posadzone ze szczepek pelargonie (doniczki z drenażem, stanowisko słoneczne na balkonie, nawożone) puszczają bardzo dużo pięknych, zielonych liści. Liście cały czas dochodzą, ale nie ma ani jednego pączka... Co może być przyczyną tego, że pelargonie w ogóle nie kwitną??? Proszę o pomoc!

  9. Dodał: stokrotka, Tytuł: jakie ładne

    śliczne te pelargonie, ja mam takie na balkonie w technorattanowej doniczce, sami zobaczcie:) teraz całość jest prawdziwą ozdobą:)

  10. Dodał: edytuś, Tytuł: czerwone liście u pelargonii

    w środkowej części liścia czerwono-brunatne liście nie są zmianami chorobowymi rośliny.To tak ma być i dobrze, że tak jest bo kwiaty wyniesione na powietrze zaczynają dostawać takich krążków czerwonych a jeszcze tym bardziej widoczne, jak są podlewane nawozem do pelargonii to jest prawidłowe. W przypadku, kiedy liście czerwienieją całe to jest oznaka, że jest im za zimno.Wtedy liście całe czerwienieją a później żółkną i opadają.Pelargonie wysadzam do gruntu zawsze po 15 maja.Wcześniej wynoszę je na dzień na powietrze na noc zabieram do domu. Rosną mi olbrzymie krzaczki wysokie do 70 cm i bardzo obszerne.Całe lato obsypane kwiatem, aż do zimnych dni jesiennych.Potrzebują tyczek do podwiązania, ponieważ są bardzo kruche gałązki i się łamią szczególnie podczas opadów deszczu.We wrześniu obrywam odnóżki i wsadzam do doniczek. Pielęgnuję je w domu. powodzenia w uprawie.

  11. Dodał: Ewela, Tytuł: czerwone liście u pelargoni

    moje pelargonie pięknie przezimowały w domu na parapecie. Po przesadzeniu ich na balkon( temperatura ok. 20 stopni)cała powierzchnia liści nabrała koloru czerwono- brunatnego. Do tej pory były zielone z obwódką w środkowej części liścia. Zastanawiam się czy jeszcze z nich coś będzie, czy jednak kupić nowe sadzonki. Może ktoś miał podobny problem. Proszę o poradę.

  12. Dodał: jolantar, Tytuł: choroba pelargonii

    Pelargonie kwitrły w donicach na zewnątrz. Po przesadzeniu ich do doniczek na jesieni chorują. Liście żółkną i usychają kwiaty usychaja. co może im pomóc

  13. Dodał: IzaS, Tytuł: Pelargonie

    Moja pelargonia od wiosny dotychczas pęknie kwitła, liście były zielone. Co może być powodem,że od tygodnia obrzeża liści zaczęły żółknąć, ale kwiaty jeszcze kwitną. Przez całe lato jednakowo ją pielęgnuję

  14. Dodał: Jolanta, Tytuł: kwitnienie

    Dlaczego moje pelargonie posadzone w skrzynkach i ustawione w ogrodzie na wiosnę pięknie zakwitły a teraz naraz zaczęły im opadać liście i zasychać kwiaty?

  15. Dodał: Lidia, Tytuł: dlaczego nie kwitną?.....

    bo pewno brakuje im substancji pokarmowych,czyli odpowiedniego nawożenia.Podlewać należy najlepiej letnią wodą z nawozem "dla kwitnących",ale na podstawek skrzynki,a nie od góry.Będą sobie same bezpiecznie regulować zapotrzebowanie na wilgoć....

  16. Dodał: iwona, Tytuł: pelargonie

    dlaczego nierozwiniete paki usychaja i slabo kwitna

  17. Dodał: ewelina, Tytuł: pelargonie

    dlaczego paki nierozkwitniete usychaja prosze pomuzcie mi

  18. Dodał: Anna, Tytuł: Moje ulubione

    Bardzo lubię pelargonie, to urocze roślinki, co rok zdobią mój balkon. Najbardziej podobają mi się takie prawdziwie czerwone... Dodają życia balkonom.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także