Owady szkodniki roślin

Owady szkodniki roślin

1 komentarzy

Nikogo nie trzeba przekonywać, że rola owadów w życiu roślin jest olbrzymia. Na płaszczyźnie ogrodów, przedstawiciele owadziej rodziny w głównej mierze odpowiadają za zapylanie kwiatów, ale to nie jedyna ich rola. Najliczniejsza grupa zwierząt zadziwia zróżnicowaniem i obok pożytecznych form występują także nieprzychylne nam owady, zaliczane do szkodników.  Aby skutecznie z nimi walczyć, należy nauczyć się identyfikować intruza, poznać jego naturę, a także sposoby zapobiegania jego wystąpieniu oraz zwalczania.
   
Ogród stanowi przestrzeń, która jest miejscem bytowania olbrzymiej ilości owadów. Ponieważ ogrody są bardzo różne, obecność konkretnych gatunków, zwłaszcza przychylnych ogrodnikowi, nie jest znów taka oczywista. O tym, że w ogrodzie źle się dzieje, zaobserwujemy wówczas, kiedy nasze rośliny będą szczególnie często atakowane przez szkodniki. Poprzez nagminne stosowanie środków ochrony roślin, często toksycznych także dla pożytecznych mieszkańców ogrodu pogłębiamy dysproporcje pomiędzy szkodnikami, a ich naturalnymi wrogami. Należy podkreślić, że szkodniki z czasem, poprzez mutacje uodparniają się na insektycydy, co prowadzi do poszukiwania coraz to nowszych, a zarazem droższych rozwiązań. Wielkie spustoszenie ma miejsce zwłaszcza na plantacjach rolniczych, gdzie przy masowym stosowaniu środków ochrony roślin, eliminuje się szkodniki, a one wciąż rosną w siłę, czego nie można powiedzieć o sprzymierzeńcach.

Chcąc skutecznie walczyć z owadzimi szkodnikami roślin, należy przede wszystkim  zdać sobie sprawę, że szkody spowodowane obecnością szkodnika powinny być normą na poziomie do około 30% . Straty na takim poziomie uzyskamy przy ekologicznym podejściu do uprawy roślin, a więc zwalczając szkodniki wyłącznie naturalnymi środkami, oczywiście przy zbliżeniu się do stanu równowagi biologicznej w ogrodzie, co nie jest znów takie proste.

Równowaga biologiczna jest stanem, w którym m.in. liczba szkodników oraz organizmów pożytecznych jest na stałym poziomie bądź też nieznacznie się waha. Nie ma mowy o takich proporcjach w ogrodach, w których brak roślinnego zróżnicowania. Bioróżnorodność wsparta działaniami ogrodnika przyniesie wiele dobrego. Wzorując się na przyrodzie możemy wiele osiągnąć, ale ogrody oparte na tego typu założeniach stylistycznie nie muszą odpowiadać każdemu. W ogrodach „ubogich” gdzie próżno szukać zróżnicowania roślinnego, ataki szkodników będą liczne. W takiej sytuacji warto korzystać z biologicznych sposobów zwalczania szkodników, a jak to nie pomoże, wówczas sięgnąć po środki chemiczne.

Zróżnicowanie owadzich intruzów

O szkodnikach dowiadujemy się zazwyczaj wówczas, kiedy zaobserwujemy pierwsze negatywne zmiany na roślinach. Intruzi żerując na korzeniach, łodydze, liściach, pąkach oraz kwiatach dają wiele sygnałów o swojej obecności choć zdarza się, że objawy ich obecności pojawiają się zbyt późno, aby udało się uratować daną roślinę.

Najczęściej obecność szkodnika rozpoznajemy m.in. po dziurach na blaszce liściowej ( gąsienice), nakłuciach, powodujących przebarwienia i deformacje (mszyce, przędziorki), a także poprzez tzw. miny, a więc wyżartą tkankę wewnątrz blaszki liściowej. Za deformację liści odpowiadają także niewidoczne nicienie.

Zmienność szkód wyrządzanych przez szkodniki uzależniona jest od rodzaju aparatu gębowego.

Możemy wyróżnić m.in.

Aparat gębowy gryzący- szkodnik żywi się pokarmem stałym, a więc np. blaszką liściową, korzeniami (gąsienice, pędraki, rolnice itp.),
Aparat gryząco ssący (np. osy),
Aparat kłująco- ssący (np. pluskwiaki).

Wiele z owadzich szkodników żeruje na roślinach tylko w fazie larwalnej. Poza tym, mogą pojawić się m.in. na roślinach doniczkowych, balkonowych, ozdobnych, sadowniczych oraz warzywnych.

Owady szkodniki roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach są szczególnie narażone na atak szkodników. W doniczkach uprawiamy przede wszystkim rośliny egzotyczne, wymagające szczególnych warunków uprawy, o które ciężko zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym, kiedy zazwyczaj pojawia się problem centralnego ogrzewania i zbyt suchego powietrza. Krótkie,  zazwyczaj zachmurzone dni wiążą się z niewielką ilością światła, wpadającą przez okna do naszych mieszkań.
Niesprzyjające warunki, sprawiają, że rośliny stają się słabe i bardziej podatne na szkodniki.

Owady szkodniki roślin - chrabąszcz larwa
Owady szkodniki roślin - chrabąszcz larwa

Wybrane owady- szkodniki roślin doniczkowych

Wciornastki (Thysanoptera)- niewielkie szkodniki znane jako przylżeńce. Wyróżniamy tysiące gatunków wciornastków, z których większość odżywia się sokami roślinnymi, a wybrane gatunki atakują nasze rośliny doniczkowe. Objawem pojawienia się szkodnika są jasne , białosrebrzyste plamy z czarnymi plamkami, będącymi odchodami.

Wełnowce (Pseudococcidae)- zaliczane do czerwców niewielkie pluskwiaki pokryte białą, woskową wydzieliną z niteczkami przypominającymi kłaczki waty. Wydzielając rosę miodową, odpowiadają za pojawienie się grzybów sadzakowych.

Mączliki (Aleyrododea)- jedne z najbardziej uciążliwych szkodników roślin doniczkowych. Osiągają do 2 mm długości, a rozpoznać je można poprzez woskowe, mączaste, wydzieliny jakie pokrywają ich ciało. Szkodnik w stadium dorosłym wyposażony jest w skrzydła, które umożliwiają mu przenoszenie się na inne rośliny. Na liściach zaatakowanej rośliny zaobserwujemy liczne białe mączliki, niewielkie larwy oraz liczne jajeczka.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: domi, Tytuł: lol to jest wogule nie przydatne

    a gdzie jest mrówka albo przszczólka :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także