Owady szkodniki roślin

Owady szkodniki roślin

1 komentarzy

Czereśnie i wiśnie, atakowane są najczęściej przez mszycę, kwieciaka pestkowca, śluzownicę ciemną, nasionnicę trześniówkę.

Śliwy oraz brzoskwinie narażone są na mszyce, miseczniki, namiotnika owocowego oraz owocówkę śliwkóweczkę.

Winorośl narażona jest m.in. na zwójki, porzeczka na pryszczarki, mszyce, a malina na kwieciaka malinowca, pryszczarki oraz mszyce.

Ulubione przez wszystkich truskawki bardzo często atakowane są przez pędraki, drutowce oraz mszyce.

Poza wspomnianymi owadami- szkodnikami miejmy na uwadze także rolnice, skocza różanego, zwójki oraz piędzika przedzimka.
   
Owady- szkodniki w ogrodzie warzywnym

Warzywa tak jak pozostałe rośliny użytkowe i ozdobne, najczęściej atakowane są przez mszyce. Poza nimi wiele roślin warzywnych atakowanych jest przez mączliki, śmietki, pchełki, strąkowce oraz turkucia podjadka. 
   

Owady szkodniki roślin - stonka
Owady szkodniki roślin - stonka

Zapobieganie szkodnikom

Zapobieganie wystąpieniu szkodników jest o wiele bardziej opłacalne niż późniejsze ich zwalczanie.

Podstawowe metody zapobiegania owadom szkodnikom
•  Kwarantanna – metoda stosowana przede wszystkim w przypadku roślin doniczkowych, uprawianych w mieszkaniu. Po zakupie rośliny do czterech tygodni przetrzymujemy ją w osobnym pomieszczeniu niż pozostałe uprawiane rośliny doniczkowe. W tym czasie, należy obserwować roślinę i w przypadku zaobserwowana szkodnika. Należy pamiętać, że wiele szkodników pojawia się w naszych mieszkaniach ponieważ dostają się z zewnątrz m.in. poprzez nowo zakupione rośliny.
•    Zakup roślin w odmianie mniej podatnej na najbardziej zagrażające danemu gatunkowi szkodniki.
•    Prawidłowa pielęgnacja roślin.
•    Zmianowanie upraw.
•    Współrzędna uprawa roślin.
•    Dążenie do równowagi biologicznej w ogrodzie.
•  Sprzyjanie organizmom pożytecznym ( różnorodność nasadzeń, domki dla owadów, sadzenie roślin nektarodajnych, trawy, stare pnie, budki lęgowe itp.)

Zwalczanie szkodników

W zwalczaniu szkodników ważne jest, aby stosowane metody były skuteczne , przyjazne dla środowiska, a także zapobiegały przyszłemu pojawieniu się intruzów.

Niestety najczęściej stosowaną metodą zwalczania szkodników jest metoda chemiczna. Polega ona na zastosowaniu środków chemicznych. Zastosowanie środka chemicznego wiąże się zazwyczaj z unicestwieniem większej liczy owadzich organizmów. Poza szkodnikami zabijane są także owady pożyteczne. W przypadku konieczności zastosowania środka chemicznego starajmy wybierać się środki selektywne, a więc takie, które nie zwalczają owadów pożytecznych.

Mechaniczne metody zwalczania to przede wszystkim ręcznie zbieranie szkodników. Jest to możliwe zwłaszcza na niewielkich zagonach np. ziemniaków, gdzie bez problemu jesteśmy w stanie zebrać stonkę ziemniaczaną. Mocno porażone części roślin można ścinać i palić. Kolejnym sposobem zwalczania szkodników zaliczanym do metody mechanicznej jest stosowanie lepkich tablic oraz opasek, do których przylepiają się szkodniki. Poza tym można stosować pułapki feromonowe, specjalne obręcze umieszczane na pniach oraz drobne siateczki np. rozkładane na warzywach.

Biologiczne zwalczane szkodników to m.in.

Wykorzystanie organizmów pożytecznych do których należą m.in. pająki, skorki, ropuchy, jeże, ważki, biedronki, złotooki, drapieżne pryszczarkowate, muchówki z rodziny bzygowatych, nietoperze.

Wykorzystane roślin zawierających substancje zwalczające szkodniki. Sporządzanie z nich wywary mogą posłużyć jako naturalny środek do zwalczania popularnych szkodników roślin np. przędziorków, mszyc, owocówek itp. Do roślin o takich właściwościach zaliczymy m.in. skrzyp, wrotycz, pokrzywa zwyczajna, czosnek, cebula, bylica piołun.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: domi, Tytuł: lol to jest wogule nie przydatne

    a gdzie jest mrówka albo przszczólka :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także