Newsletter serwisuJak zwalczać mrówki w ogrodzie?

Mrówek w ogrodzie, nikt nie lubi. Jedzą resztki roślin, oblepiają kwiaty. Szczególnie lubią te, które przy kwitnieniu wypuszczają na zewnątrz słodki sok, na przykład Peonie. Najgorzej  jednak jest, gdy z ogrodu wchodzą do domu i spacerują sobie przy oknie balkonowym w salonie czy przy kuchennym  stole.

Naturalnych sposobów na pozbycie się mrówek jest kilka:

Mąka kukurydziana –  sypiemy ją w każde miejsce, gdzie pojawiają się szkodniki, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Mrówki najadają się mąki, pęcznieją i giną.

Proszek do pieczenia – posypujemy nim miejsca, które najczęściej szkodniki odwiedzają, jest to najprostszy sposób na pozbycie się mrówek.

Polewanie wrzątkiem –  polewamy mrowisko wrzącą wodą prosto z czajnika, co skutkuje jego znaczącym zniszczeniem.

Spodek z miodem – na spodek lub inną podstawkę nakładamy miód, mrówki bardzo go lubią, przylepiają się do niego i giną.

Spleśniała cytryna – eliminuje szkodniki z szafek.

Liście pomidora – jejku jak one uciekają od tego zapachu, można jeszcze rozetrzeć liście w ręku przed rozłożeniem ich w miejscach najczęstszych spacerów niepożądanych gości.

Cynamon – obsypujemy nim na przykład warzywnik, na około, wtedy mrówki zostawią go w spokoju.

Woda z pokrzywami i czosnkiem – moczymy w wodzie czosnek i pokrzywy przynajmniej dwa dni, potem polewamy tą wodą szkodniki. Mrówki szybko giną.

Poza tym mrówkom przeszkadzają też niektóre zapachy, na przykład wyciąg z majeranku, czy lekko sfermentowana mieszanka pokrzyw z piołunem, którą podlewa się ścieżki, którymi chodzą  szkodniki.

Mrówki nie podejdą, również tam, gdzie rosną takie rośliny jak lawenda, tymianek czy polna mięta.

Czasami, trzeba też skorzystać ze środków chemicznych, jednak tyko wtedy, gdy zawiodą naturalne metody. Do zwalczania owadów możemy, wtedy użyć środków w postaci: granulatu, aerozolu czy trutki pokarmowej.

 

Mrówki w ogrodzie

Mrówki w ogrodzie

Przy całkowitym pozbyciu się szkodników będzie nam przeszkadzał tryb życia jaki prowadzą szkodniki, chodzi tutaj głównie o możliwość dotarcia do ich kryjówek.

Gdy użyjemy preparatów do opryskiwania to wytrują one przede wszystkim mrówki robotnice, zabieg ten nie zniszczy całego gniazda, tylko ograniczy liczbę szkodników. Najlepiej zastosować takie działanie, gdy mrówek jest niewiele. Jeżeli zdecydujemy się na preparaty aerozolowe, to służą one do zwalczania owadów, które pozostają w ruchu.  Działają szybko i bezpośrednio na poruszające się mrówki.

Następnym elementem walki ze szkodnikami jest zastosowanie trutki pokarmowej, którą charakteryzuje powolne działanie owadobójcze. Mrówki robotnice rozprowadzą ją po gnieździe, karmiąc larwy i „królową” znoszącą jaja, doprowadzi to do zniszczenia gniazda. Trutkę umiejscawia się tam, gdzie „spacerują” owady.

Polecane środki niszczące szkodniki to Faratox oraz Mrówkofon Bros.

Autor: Agnieszka Krakowiak


Oceń artykuł:
przetwarzam....
3.94 / 16 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: lawenda i mrówki

wyrwałam krzaczki lawendy, bo mrówki zagnieżdziły sie w korzeniach i lawenda usychała .pod krzaczkami aż się roiło od mrówek,małe żółte typti !!!! załatwiły mi równiaż w ten sam sposób piękną różę rabatową wysoką na 2 m herbacianą..ech......szkoda opowiadac jak pięknie pachniała ....

dodał: malwina 2012-04-03 21:35:55

Tytuł: tuje mrówki

mrówki już mnie doprowadzają do furi! nie mogę sobie z nimi poradzić jest ich mnóstwo! zacząłem stosować mrufkofon ale co z tego, jak siedzą mi głęboko w korzeniach tuji które usychają jedna po drugiej walcze dalej z nimi i mam nadzieje że je pokonam hihi......

dodał: Waldi 2012-06-01 23:31:39

Tytuł: ach te mrówki

Nie lubią zapachu pomidora?? a u mnie właśnie najwięcej ich jest pod krzaczkami pomidorów, pomimo że są mrówki to są też mszyce-podzieliły sobie grządki na terytoria -zarazy jedne

dodał: E... 2012-06-21 14:19:54

Tytuł: mrówy atakują mój ogród

u mnie cały ogórd to jedno wielkie mrowisko :( codziennie mam kilkanaście małych kopczyków w ogrodzie... jak się ich pozbyć? łażą po krzesłąch, stole - kawy nie idzie spokojnie wypić i do tego gryzą../. dzieci nie chcą na ogrodzie się bawuić pomocy rok temu kupiłam boraks, ktos polecał jako mega skuteczny i nic, tylko w trawniku powypalał dziury

dodał: agaaa 2012-07-06 17:18:45

Tytuł: wrzątkiem po mrówkach...

Czy te zabiegi jak mąka i proszek podziałają również na psy co leją pod każde drzewko ? Może jak się naje mąki to też może pęknie i zgnije od środka... a jak nie to go wrzątkiem !! I koty podobnie ! Tylko trzeba więcej wrzątku bo większe od mrówek...

dodał: timur 2012-07-09 00:37:51

Tytuł: sposoby babuni?

Moje mrówki upiekly ciasto na mące, miodzie i proszku do pieczenia. Nawet nie podziękowały.

dodał: BeRGoL 2012-07-09 19:03:44

Tytuł: NISZCZENIE MROWEK

BORAX(SRODEK DO LUTOWANIA,SPAWANIA + Z GOTOWANEGO JAJA ZÓLTKO WYMIESZAĆ I ROZSYPAĆ- 100 % WYPALI MRÓWY

dodał: PABLO 2012-07-10 10:12:18

Tytuł: może lepiej kupić...napalm?

Bomba neutronowa też rozwiąże problem, nie tylko mrówek. Ludzie! Sposoby babuni były dobre w czasach niedostatku. Teraz mamy chemię za grosze.

dodał: tamara 2012-07-10 14:10:11

Tytuł: może lepiej kupić...napalm?

Bomba neutronowa też rozwiąże problem, nie tylko mrówek. Ludzie! Sposoby babuni były dobre w czasach niedostatku. Teraz mamy chemię za grosze.

dodał: tamara 2012-07-10 15:55:27

Tytuł: mrówkoland

moja babcia sypie cynamonem i nic to nie daje...mrówki się dobrze mają.

dodał: nikola w 2012-07-23 12:35:10

Tytuł: Ogarnijcie się....

Po co zabijać biedne mróweczki, to jedne z najpożyteczniejszych stworzeń w waszych je..nych ogrodach... I tak pewnie nic tam nie macie, bo myślicie, że jak sobie tuje posadzicie to już jest ogród... Ciekawe co wy byście robili gdybyście to wy byli taką biedną mrówką... Nie dość, że zabieracie biednym zwierzątkom dom jakimś j.....m domem lub ogrodem to jeszcze je zabijacie bezlitośnie, bo chronią wasze głupie kwiatki przed złodziejami.

dodał: Adrusienieczek 2012-07-24 16:59:12

Tytuł: Mrówki w ogrodzie

Ja mrówki zabijam Clinem do szyb i okien . Gdy sie poleje mrówkie to min. i ginie.

dodał: SEBA 2012-07-27 15:57:44

Tytuł: brawo timór

co tam mrówki czy ślimaczki jakoś zwalcze przeżyje ale wyrytych nasion przez kotecki na działce ooo nie wytrzymuje. uschniętych dzewek pod moim płotkiem a podlanych przez pieseczki to już widzieć nie chce i co zrobić z tym dziadostwem co sie mnoży pod ochroną na potęge to pytanie za dyche tu płoty ni opryski nie pomogą

dodał: dajana62 2012-09-24 07:50:57

Tytuł: mrowki na dzialce

ja kolo rozy sadze czosnek i mam spokuj na cale lato

dodał: zofia 16 03 2013 2013-03-16 08:47:24

Tytuł: mrówki na działce

Próbowałam najpierw domowych sposobów, ale nie zadziałały, tzn. częśc mrówek się złapało na miód itd. ale cała populacja przetrwała. Dopiero po zakupie odstraszacza udało się ich pozbyć.

dodał: Maria 2013-06-06 14:01:41

Tytuł: Mrówki w ogródku:(

Witam ja mam ten sam problem te mrówki zawładają całym ogródkiem też wysypuję im trutkę troche zjadają a teraz po tych deszczach sa prawie wszędzie dziś jeszcze spróbuję posypać miejsca proszkiem do pieczenia może cos da .

dodał: Barbara 2013-06-08 15:26:23

Tytuł: nie wszystko działa

stosowałam proszek do pieczenia, preparaty (nie takie tanie), polewałam pokrzywą, a mrówki jak były tak są... :(

dodał: Agaa 2013-07-06 20:24:05

Tytuł: to naprawdę pomaga

kiedyś kobiety trzymały (nawet na peryferiach dużych miast)po kilka kurek w ogrodach - wydrapały i wyjadły wszystkie wrówki w całym ogrodzie (wypuszczane tam gdy nic jeszcze nie rosło. Teraz nawet na wsi jest mało kur i innego domowego ptactwa, i dlatego tyle robali w ogrodach, mrówki, ślimaki, pędraki...z tym kury radziły sobie świetnie.

dodał: ewka 2014-02-08 09:35:17

Tytuł: czosnek? chyba nie

coś nie tak, właśnie przeglądam różne strony aby pozbyć się ich z ogrodu a najlepsze jest to, że właśnie zagnieździły się też w czosnku

dodał: grzegorz 2014-06-11 17:21:55

Tytuł: na mrowki najlepsza sol

dzien dobry ja pozbylam sie mrowek w ten sposob,ze posypalam je sola i sie wyniosly,natomiast nie moge sobie dac rady ze wstretnymi golymi czarnymi,brazowymi slimakami.

dodał: basia 2014-06-16 22:28:04

Tytuł: ja mam sposub na slimaki

sposób na ślimaki to posypywać skorupki od jajek , pognieść je w rekach tak średnio nie za drobniutko i posypoje po ziemi w kolo tych upraw co mi zjadają ślimaki , i już mi nie jedza

dodał: Bugusia 2014-07-07 20:50:46

Tytuł: oprysk mrówek

Po co kombinować, opryskać preparatem komaron i wszystkie mrówki padną po kilku godzinach. Polecam

dodał: jann 2014-07-16 16:17:05

Tytuł: Dobre na mrówki

Boraks, kwas borowy, czteroboran sodu - dobrze wymieszać z cukrem pudrem ( 1:1), posypać uliczki, którymi chodzą (kupki mieszanki). Zaniosą do gniazda jako zdobycz dla matki. Po dwóch tygodniach matka nie będzie znosić jaj. - Uwaga na deszcz! - Spłucze, rozpuści. Stosować tylko w dni pogodne!

dodał: Rysiek 2014-07-28 22:51:48

Tytuł: Skuteczny na mrówki

Wystarczy zaopatrzyć się w Afanisep Pylisty i będzie po sprawie. Polecam.

dodał: Jurek 2015-03-26 11:26:49

Tytuł: Sposób biologiczny

Pod niepodlewanym przez cały rok kawałkiem folii, wylęgają mi się mrówkolwy. Widać lejki w w suchej ziemi czy pasku. Łapię je szufelką do wiaderka, nabierając z ziemią. Wynoszę np. pod czereśnię gdzie lubią być mrówki z u wagi na mszyce. Robię zagłębienie i wypełniam je suchą ziemią lub lepiej drobnym piaskiem. Wsypuje tam ziemię z wiaderka z mrówkolwem. Robię daszek nad tym miejscem, np z dużej dachówki lub kawałka sklejki na dwóch cegłach, itp. I gotowe. Na drugi dzień dzień powinien pojawić się lejek i nasz strażnik czuwa. Mrówek zdecydowanie mniej.

dodał: Edek 2015-06-07 22:42:30

Tytuł: jak zwalczyć mrówki

czesc wszystkim. widze ze macie rózne sposoby na mrówki. ja tez mam jeden który pomógł mi z dość duzą ilością mrówek w ogrodzie i na tarasie. były wszedzie. nawet wchodziły do jedzenia. nie wiedziałam co zrobić. poszukałam w internecie i na pierwszej lepszej stronie www. blattanex.pl znalazłam bardzo skuteczny preparat. nazywa sie chyba zwalczacz mrówek blattanex czy jakos tak. w kazdym razie tanio i skutecznie. polecam

dodał: Kasia 2015-06-11 16:41:58

Tytuł: dobry sposób na mrówki

no ja tez jestem za blattanexem. pomógł mi i moim znajomym wiec śmiało mogę powiedzieć ze działa. zobaczymy na jak długo. ale przez rok ich nie ma.

dodał: Zosia 2015-06-18 13:40:05


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]