Newsletter serwisuBromelia

Ze względu na dekoracyjne liście oraz zróżnicowane kwiatostany, bromelie można uznać za jedne z najpiękniejszych i najoryginalniejszych roślin doniczkowych, uprawianych m.in. w mieszkaniu. Bromelie to egzotyczne rośliny w dużej mierze występujące w tropikach, choć nie brakuje gatunków preferujących skaliste stanowiska. Coraz bardziej popularne, powszechnie spotykane w ofercie kwiaciarni czy też w marketach..

Bromelie to zróżnicowane gatunki zaliczane do rodziny bromeliowatych (ananasowatych)- Bromeliaceae. Ananasowate obejmują setki gatunków i kilkadziesiąt rodzajów, z których część jest powszechnie uprawiana przez pasjonatów roślin.

Wybrane rodzaje zaliczane do bromeliowatych

    Ananas - Ananas
    Aechmea- Echmea
    Billbergia- Bilbergia
    Vriesea- Frizea
    Neoregelia- Neoregelia
    Tillandsia- Oplątwa
    Cryptanthus- Skrytokwiat
    Guzmania- Guzmania 

Przedstawiciele tej wielkiej rodziny, obejmują liczne gatunki i odmiany oraz mieszańce, warto więc zapoznać się z ofertą punktów handlowych, aby wybrać odpowiadające nam rośliny.

Bromelie są charakterystyczne dla krajobrazu i klimatu  obszarów tropikalnych oraz obszarów skalistych. Występują przede wszystkim w Ameryce, zwłaszcza w Ameryce Południowej oraz Ameryce Środkowej.

Czy wiesz że …

Nazwa Bromelia została nadana na cześć O. Bromela, szwedzkiego lekarza. W Polsce rodzinę bromeliowatych określa się także jako ananasowate. Nazwa ananasowate wzięła się od ananasa, który był najpowszechniej spotykanym gatunkiem rodziny bromeliowatch. 


Kilka uwago o budowie

Bromelie to przede wszystkim rośliny wieloletnie, zazwyczaj przybierające formę epifitów, czyli roślin rosnących m.in. na konarach drzew np. Vriesea. Wybrane gatunki radzą sobie także na podłożu skalistym. Poza epifitami, wyróżniamy gatunki, które rosną w podłożu np.  bardzo popularny Ananas, występujący w lasach tropikalnych.

Gatunki bardzo zróżnicowane, zazwyczaj charakteryzują się rozetą sztywnych liści oraz pięknym i barwnym kwiatostanem.

Czy wiesz że …

Epifity porastające pnie i gałęzie nie są pasożytami roślin na których bytują. Korzenie roślin służą im do przytwierdzenia się, a składniki pokarmowe roślina czerpie z wnętrza rozety liści, która stanowi swego rodzaju zbiornik, w którym gromadzi się woda. Dzięki niej, roślina ma szansę żyć, rozwijać się i zachwycać swym pięknem.


Zróżnicowanie gatunkowe

W kwiaciarniach możemy nabyć bardzo zróżnicowane gatunki roślin zaliczanych do bromeliowatych. Ze względu na środowisko naturalne, często wymagają one odmiennego traktowania. Ananas właściwy zachwyca mieczowatym ulistnieniem oraz bardzo oryginalnym owocostanem. Echmea charakteryzuje się rozetą, szerokich liści oraz bardzo dekoracyjnym kwiatostanem, zmiennym zależnie do konkretnego gatunku. Kwiatostany to także podstawa dekoracji guzmanii. W sprzedaży można nabyć guzmanie o zmiennej barwie. Szczególnie oryginalna jest  oplątwa o kłosowatym kwiatostanie, podobnie frizea. Skrytokiwat ma bardzo dekoracyjne liście, podobnie jak neoregelia, a  bilbergia zwisające kwiatostany.

Bromelia
Bromelia

Najpiękniejsze  bromelie

Bogactwo roślin z rodziny bromeliowatych jest olbrzymie, a rodzaje, gatunki i odmiany warte uwagi to m.in.

Cryptanthus fosterianus- skrytokwiat Fostera, pochodzący z Brazylii gatunek zaliczany do bromeliowatych, zwraca uwagę poprzecznio prążkowanymi liśćmi, lekko pofalowanymi, tworzącymi rozetę.
Cryptanthus bromelioides- skrytokwiat bromeliowaty,  charakteryzujący się biało paskowanymi liśćmi.
Cryptanthus zonatus ‘Zebrinus’- skrytokwiat pasiasty w odmianie ‘Zebrinus’ o ciekawych ciemnozielonych liściach z srebrzystymi wzorami.
Cryptanthus bivittatus- skrytokwiat dwupasmowy, charakteryzujący się kremowo paskowanymi liśćmi. Ciekawą odmianą gatunku jest odmiana ‘Roseus’ z czerwonym odcieniem na liściach.
Ananas comosus, a przede wszystkim jego odmiana ‘Variegatus’ o kremowo obrzeżonych liściach.
Tillandsia cyanea- oplątwa niebieskawa o bardzo oryginalnych, kłosowatych kwiatostanach, złożonych z różowawych przylistków oraz niebieskich kwiatów.
Tillandsia flabellata- oplątwa wachlarzowata, charakteryzująca się wąskimi liśćmi, a przede wszystkim kłosowatym kwiatostanem.
Tillandsia ionantha- oplątwa fioletowokwiatowa o charakterystycznych, wąskich, szarawych liściach.
Tillandsia usneoides- oplątwa brodaczkowata, bardzo oryginalna o  wąskich, zwieszających się pędach.
Billbergia nutans- bilbergia zwisła o zielonych, zwisających kwiatach z różowymi przykwiatkami.
Aechmea fasciata – echmea pasiasta, charakteryzuję się masywną rozetą liści. Kwiatostan  z różowymi przylistkami, kwiaty niebieskie.
Aechmea fulgens- echmea błyszcząca o charakterystycznym kwiatostanie w formie luźnej wiechy. Liście zielone, od spodu lekko szare, tworzą rozety.
Aechmea miniata- echmea czerwona,  bardzo dekoracyjna ze względu na rozetę szarawych liści, na tle których pięknie prezentuje się wiechowaty kwiatostan w barwie czerwonej.
Neoregelia carolinae w odmianie ‘Tricolor’- neoregelia karolińska, bardzo dekoracyjna ze względu na paskowane liście oraz czerwony środek rozety.
Vriesea carinata- frizea łódkowata z bardzo dekoracyjnym, spłaszczonym, kłosowatym kwiatostanem barwy żółtoczerwonej, kwitnąca na żółto.
Vriesea splendes – frizea lśniąca, bardzo dekoracyjna ze względu na poprzecznie paskowane liście oraz czerwone, kłosowate kwiatostany.
Guzmania wittmackii- guzmania Wittmacka, dekoracyjna ze względu na delikatne, błyszczące liście tworzące rozetę oraz kwiatostan, przy czym sam kwiat jest mało atrakcyjny, a o dekoracyjności kwiatostanu decydują barwne przylistki.
Guzmania dissitiflora- guzmania luźnokwiatowa, bardzo oryginalna z luźnym kwiatostanem, złożonym z rurkowatych kwiatów.

Wymagania bromelii

Rośliny zaliczane do  ananasowatych są bardzo zróżnicowane, zależnie od środowiska naturalnego, w którym występują. Jak już wspomniano zaliczamy do nich w głównej mierze epifity występujące w tropikalnych lasach, żyjące na pniach i gałęziach, a także gatunki preferujące bardziej jałowe i mniej przychylne skaliste tereny.  Poza nimi możemy wyróżnić rośliny rosnące w podłożu, jak wspomniany już w artykule ananas. Zależnie od rośliny jaką posiadamy, uprawiamy ją zgonie z jej potrzebami.

Można zauważyć, że bromeliowate, uwzględnione w niniejszym artykule zazwyczaj preferują stanowiska osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem oraz bardziej półcieniste. Światło powinno być rozproszone. W okresie zimy, kiedy nie jest za jasno, rośliny najlepiej uprawiać bliżej okien. Jako, że bromelie pochodzą z tropików, preferują wilgotniejsze warunki oraz ciepło, tak więc uprawiamy je zapewniając temperaturę pokojową. Epifity można uprawiać także na gałęziach, pniach itp., a standardowo także w pojemnikach, zapewniając podłoże przepuszczalne z drenażem.
   
   

Bromelia
Bromelia

Pielęgnacja bromelii

Bromelie nie są absorbujące ani trudne w uprawie. W pielęgnacji ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie podłoże oraz  jasne stanowisko, zwłaszcza w okresie zimy.

Przy uprawie bromelii dbamy o odpowiedni poziom wilgotności. Faktem jest, że bromelia lubi wilgoć, ale nie znosi mokrego podłoża, dlatego tak ważna jest jego przepuszczalność i drenaż. Unikamy także jego przesuszenia. Bromelie podlewamy tak, aby podłoże było stale wilgotne, ale nie mokre. Pamiętajmy o uzupełnieniu wnętrza rozety wodą. Podlewamy wyłącznie miękką wodą. Nawożenie co około miesiąc płynnymi nawozami, ale dawkę  zmniejszamy o połowę.
   
Rozmnażanie bromelii

Bromelie w warunkach domowych rozmnażamy przede wszystkim wegetatywnie poprzez odrosty. Rozmnażanie generatywne jest skomplikowane, a przy tym, nasiona charakteryzują się bardzo krótką zdolnością do kiełkowania. Poza tym przy mieszańcach nie uzyskamy roślin potomnych, odpowiadających cechom rośliny matecznej.

Jak wiadomo bromelie po kwitnieniu zamierają, ale nim zginą wytworzą odrosty, które należy odciąć ostrym nożem, powstałą ranę przysypując węglem drzewnym. Wysokość sadzonek powinna stanowić 30/50% wysokości rośliny matecznej. Następnie odrost należy umieścić w podłożu, bardzo przepuszczalnym z dużą zawartością materii organicznej. Sadzonkę ukorzeniamy w temperaturze powyżej 20°C, pamiętając o zapewnieniu jej odpowiedniej wilgoci. Okres ukorzeniania się sadzonki trwa około miesiąca.
   
Najczęstsze problemy w uprawie bromelii

Bromelie nie będą problematyczne jeżeli zapewnimy im jak najbliższe optymalnym warunki. Niestety przy błędach uprawowych dochodzi do problematycznych zmian np. poparzeń w wyniku zbytniego nasłonecznienia, zmian gnilnych w wyniku zbytniej wilgoci oraz niskiej temperatury. Osłabione rośliny mogą paść ofiarą licznych szkodników, wełnowców, przędziorków, wciornastków, tarczników czy też miseczników. Warto zapewnić im odpowiednie warunki, wówczas będą bezproblemowe.

Zastosowanie

Rośliny zaliczane do bromeliwoatych to bardzo oryginalna dekoracja mieszkania, zwłaszcza w nowoczesnej stylistyce. Trafnie dobrana osłonka podkreśli wyjątkowość tych egzotycznych roślin. Wybrane gatunki doskonale prezentują się w oknie kwiatowym, terrarium, na parapecie. Najwięksi pasjonaci tych roślin bromelie epifity uprawiają w licznych kompozycjach na bardzo oryginalnie prezentujących się pniach, gałęziach. Szczególnie pięknie prezentują się w takiej scenerii oplątwy, a mogą im towarzyszyć także storczyki. Bez wątpienia, takie kompozycje wyglądają, jak wycinek rzeczywistości, charakterystycznej dla lasów tropikalnych.

Uwagi końcowe

Rośliny zaliczane do bromeliowatych to obecnie jedne z najczęściej spotykanych roślin ozdobnych. Bezdyskusyjna dekoracyjność tych roślin sprawia, że nabywców tych roślin nie brakuje. Często brak wiedzy w zakresie uprawy bromelii kończy się zmarnowaniem roślin. Warto poszerzać wiedzę, aby nie dochodziło do takich sytuacji, gdyż bromelie warte są tego, aby gościć w naszych mieszkaniach przez wiele lat.

Z pewnością do łatwych w uprawie bromelii należy skrytokwiat, echmea oraz bilbergia. Większe wymagania i wyższą wilgotność wymaga frizea, guzmania, oraz oplątwy, które mogą rosnąć bez podłoża, oczywiście przy zapewnieniu im odpowiedniej wilgotności powietrza. Bardzo łatwy w uprawie jest także ananas.

Tekst: Grzegorz Bogucki


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.77 / 35 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: katalog z kwiatami gwiazda betlejemska

bardzo prosze o bezpłatne przesłanie katalogu z panstwa oferta na adres kwiaty na jesien na adres mielczarskiego 6 m 17 sz, p Zbigniew konczarek 95-035 0z0rkow

dodał: zbigniew 2012-11-08 21:10:09

Tytuł: nudy,nudy

niezbyt pomocne przy napisaniu opisu Echmei wstęgowatej

dodał: anonim 2014-03-16 12:52:06

Tytuł: prośba o pomoc

Miałam piękną bromelię z różowym kwiatem taką jak na zdjęciach w artykule. Niestety po odcięciu małej roślinki od rośny matecznej nie przyjęła mi się. Nie poddawałam się zostawiłam małą roślinkę w szklance wody i nic... odpuściłam...nie wlewałam wody i zostawiłam ją w pustej szklance. Niedawno zauważyłam na samym dole małej bromelii dwa ok półcentymetrowe małe "listki"...co mam zrobić w tej sytuacji? Proszę o pomoc!

dodał: Milena 2014-04-01 19:16:52

Tytuł: bromelia pani mileny

młodą bromelię można oddzielić od rośliny macierzystej wtedy, kiedy młoda ma wielkość połowy macierzystej

dodał: helenka 2014-07-31 18:04:33


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]