Bromelia

Bromelia

4 komentarzy

Ze względu na dekoracyjne liście oraz zróżnicowane kwiatostany, bromelie można uznać za jedne z najpiękniejszych i najoryginalniejszych roślin doniczkowych, uprawianych m.in. w mieszkaniu. Bromelie to egzotyczne rośliny w dużej mierze występujące w tropikach, choć nie brakuje gatunków preferujących skaliste stanowiska. Coraz bardziej popularne, powszechnie spotykane w ofercie kwiaciarni czy też w marketach..

Bromelie to zróżnicowane gatunki zaliczane do rodziny bromeliowatych (ananasowatych)- Bromeliaceae. Ananasowate obejmują setki gatunków i kilkadziesiąt rodzajów, z których część jest powszechnie uprawiana przez pasjonatów roślin.

Wybrane rodzaje zaliczane do bromeliowatych

•    Ananas - Ananas
•    Aechmea- Echmea
•    Billbergia- Bilbergia
•    Vriesea- Frizea
•    Neoregelia- Neoregelia
•    Tillandsia- Oplątwa
•    Cryptanthus- Skrytokwiat
•    Guzmania- Guzmania 

Przedstawiciele tej wielkiej rodziny, obejmują liczne gatunki i odmiany oraz mieszańce, warto więc zapoznać się z ofertą punktów handlowych, aby wybrać odpowiadające nam rośliny.

Bromelie są charakterystyczne dla krajobrazu i klimatu  obszarów tropikalnych oraz obszarów skalistych. Występują przede wszystkim w Ameryce, zwłaszcza w Ameryce Południowej oraz Ameryce Środkowej.

Czy wiesz że …

Nazwa Bromelia została nadana na cześć O. Bromela, szwedzkiego lekarza. W Polsce rodzinę bromeliowatych określa się także jako ananasowate. Nazwa ananasowate wzięła się od ananasa, który był najpowszechniej spotykanym gatunkiem rodziny bromeliowatch. 


Kilka uwago o budowie

Bromelie to przede wszystkim rośliny wieloletnie, zazwyczaj przybierające formę epifitów, czyli roślin rosnących m.in. na konarach drzew np. Vriesea. Wybrane gatunki radzą sobie także na podłożu skalistym. Poza epifitami, wyróżniamy gatunki, które rosną w podłożu np.  bardzo popularny Ananas, występujący w lasach tropikalnych.

Gatunki bardzo zróżnicowane, zazwyczaj charakteryzują się rozetą sztywnych liści oraz pięknym i barwnym kwiatostanem.

Czy wiesz że …

Epifity porastające pnie i gałęzie nie są pasożytami roślin na których bytują. Korzenie roślin służą im do przytwierdzenia się, a składniki pokarmowe roślina czerpie z wnętrza rozety liści, która stanowi swego rodzaju zbiornik, w którym gromadzi się woda. Dzięki niej, roślina ma szansę żyć, rozwijać się i zachwycać swym pięknem.


Zróżnicowanie gatunkowe

W kwiaciarniach możemy nabyć bardzo zróżnicowane gatunki roślin zaliczanych do bromeliowatych. Ze względu na środowisko naturalne, często wymagają one odmiennego traktowania. Ananas właściwy zachwyca mieczowatym ulistnieniem oraz bardzo oryginalnym owocostanem. Echmea charakteryzuje się rozetą, szerokich liści oraz bardzo dekoracyjnym kwiatostanem, zmiennym zależnie do konkretnego gatunku. Kwiatostany to także podstawa dekoracji guzmanii. W sprzedaży można nabyć guzmanie o zmiennej barwie. Szczególnie oryginalna jest  oplątwa o kłosowatym kwiatostanie, podobnie frizea. Skrytokiwat ma bardzo dekoracyjne liście, podobnie jak neoregelia, a  bilbergia zwisające kwiatostany.

Bromelia
Bromelia

Najpiękniejsze  bromelie

Bogactwo roślin z rodziny bromeliowatych jest olbrzymie, a rodzaje, gatunki i odmiany warte uwagi to m.in.

Cryptanthus fosterianus- skrytokwiat Fostera, pochodzący z Brazylii gatunek zaliczany do bromeliowatych, zwraca uwagę poprzecznio prążkowanymi liśćmi, lekko pofalowanymi, tworzącymi rozetę.
Cryptanthus bromelioides- skrytokwiat bromeliowaty,  charakteryzujący się biało paskowanymi liśćmi.
Cryptanthus zonatus ‘Zebrinus’- skrytokwiat pasiasty w odmianie ‘Zebrinus’ o ciekawych ciemnozielonych liściach z srebrzystymi wzorami.
Cryptanthus bivittatus- skrytokwiat dwupasmowy, charakteryzujący się kremowo paskowanymi liśćmi. Ciekawą odmianą gatunku jest odmiana ‘Roseus’ z czerwonym odcieniem na liściach.
Ananas comosus, a przede wszystkim jego odmiana ‘Variegatus’ o kremowo obrzeżonych liściach.
Tillandsia cyanea- oplątwa niebieskawa o bardzo oryginalnych, kłosowatych kwiatostanach, złożonych z różowawych przylistków oraz niebieskich kwiatów.
Tillandsia flabellata- oplątwa wachlarzowata, charakteryzująca się wąskimi liśćmi, a przede wszystkim kłosowatym kwiatostanem.

czytaj dalej...

4 komentarzy

 1. Dodał: helenka, Tytuł: bromelia pani mileny

  młodą bromelię można oddzielić od rośliny macierzystej wtedy, kiedy młoda ma wielkość połowy macierzystej

 2. Dodał: Milena, Tytuł: prośba o pomoc

  Miałam piękną bromelię z różowym kwiatem taką jak na zdjęciach w artykule. Niestety po odcięciu małej roślinki od rośny matecznej nie przyjęła mi się. Nie poddawałam się zostawiłam małą roślinkę w szklance wody i nic... odpuściłam...nie wlewałam wody i zostawiłam ją w pustej szklance. Niedawno zauważyłam na samym dole małej bromelii dwa ok półcentymetrowe małe "listki"...co mam zrobić w tej sytuacji? Proszę o pomoc!

 3. Dodał: anonim, Tytuł: nudy,nudy

  niezbyt pomocne przy napisaniu opisu Echmei wstęgowatej

 4. Dodał: zbigniew, Tytuł: katalog z kwiatami gwiazda betlejemska

  bardzo prosze o bezpłatne przesłanie katalogu z panstwa oferta na adres kwiaty na jesien na adres mielczarskiego 6 m 17 sz, p Zbigniew konczarek 95-035 0z0rkow

Dodaj swój komentarz

Zobacz także