Bromelia

Bromelia

4 komentarzy

Rozmnażanie bromelii

Bromelie w warunkach domowych rozmnażamy przede wszystkim wegetatywnie poprzez odrosty. Rozmnażanie generatywne jest skomplikowane, a przy tym, nasiona charakteryzują się bardzo krótką zdolnością do kiełkowania. Poza tym przy mieszańcach nie uzyskamy roślin potomnych, odpowiadających cechom rośliny matecznej.

Jak wiadomo bromelie po kwitnieniu zamierają, ale nim zginą wytworzą odrosty, które należy odciąć ostrym nożem, powstałą ranę przysypując węglem drzewnym. Wysokość sadzonek powinna stanowić 30/50% wysokości rośliny matecznej. Następnie odrost należy umieścić w podłożu, bardzo przepuszczalnym z dużą zawartością materii organicznej. Sadzonkę ukorzeniamy w temperaturze powyżej 20°C, pamiętając o zapewnieniu jej odpowiedniej wilgoci. Okres ukorzeniania się sadzonki trwa około miesiąca.
   
Najczęstsze problemy w uprawie bromelii

Bromelie nie będą problematyczne jeżeli zapewnimy im jak najbliższe optymalnym warunki. Niestety przy błędach uprawowych dochodzi do problematycznych zmian np. poparzeń w wyniku zbytniego nasłonecznienia, zmian gnilnych w wyniku zbytniej wilgoci oraz niskiej temperatury. Osłabione rośliny mogą paść ofiarą licznych szkodników, wełnowców, przędziorków, wciornastków, tarczników czy też miseczników. Warto zapewnić im odpowiednie warunki, wówczas będą bezproblemowe.

Zastosowanie

Rośliny zaliczane do bromeliwoatych to bardzo oryginalna dekoracja mieszkania, zwłaszcza w nowoczesnej stylistyce. Trafnie dobrana osłonka podkreśli wyjątkowość tych egzotycznych roślin. Wybrane gatunki doskonale prezentują się w oknie kwiatowym, terrarium, na parapecie. Najwięksi pasjonaci tych roślin bromelie epifity uprawiają w licznych kompozycjach na bardzo oryginalnie prezentujących się pniach, gałęziach. Szczególnie pięknie prezentują się w takiej scenerii oplątwy, a mogą im towarzyszyć także storczyki. Bez wątpienia, takie kompozycje wyglądają, jak wycinek rzeczywistości, charakterystycznej dla lasów tropikalnych.

Uwagi końcowe

Rośliny zaliczane do bromeliowatych to obecnie jedne z najczęściej spotykanych roślin ozdobnych. Bezdyskusyjna dekoracyjność tych roślin sprawia, że nabywców tych roślin nie brakuje. Często brak wiedzy w zakresie uprawy bromelii kończy się zmarnowaniem roślin. Warto poszerzać wiedzę, aby nie dochodziło do takich sytuacji, gdyż bromelie warte są tego, aby gościć w naszych mieszkaniach przez wiele lat.

Z pewnością do łatwych w uprawie bromelii należy skrytokwiat, echmea oraz bilbergia. Większe wymagania i wyższą wilgotność wymaga frizea, guzmania, oraz oplątwy, które mogą rosnąć bez podłoża, oczywiście przy zapewnieniu im odpowiedniej wilgotności powietrza. Bardzo łatwy w uprawie jest także ananas.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: helenka, Tytuł: bromelia pani mileny

    młodą bromelię można oddzielić od rośliny macierzystej wtedy, kiedy młoda ma wielkość połowy macierzystej

  2. Dodał: Milena, Tytuł: prośba o pomoc

    Miałam piękną bromelię z różowym kwiatem taką jak na zdjęciach w artykule. Niestety po odcięciu małej roślinki od rośny matecznej nie przyjęła mi się. Nie poddawałam się zostawiłam małą roślinkę w szklance wody i nic... odpuściłam...nie wlewałam wody i zostawiłam ją w pustej szklance. Niedawno zauważyłam na samym dole małej bromelii dwa ok półcentymetrowe małe "listki"...co mam zrobić w tej sytuacji? Proszę o pomoc!

  3. Dodał: anonim, Tytuł: nudy,nudy

    niezbyt pomocne przy napisaniu opisu Echmei wstęgowatej

  4. Dodał: zbigniew, Tytuł: katalog z kwiatami gwiazda betlejemska

    bardzo prosze o bezpłatne przesłanie katalogu z panstwa oferta na adres kwiaty na jesien na adres mielczarskiego 6 m 17 sz, p Zbigniew konczarek 95-035 0z0rkow

Dodaj swój komentarz

Zobacz także