Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 45

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Rosiczka, Drosera

Rosiczka, Drosera

3 komentarzy

Opis:

Rosiczki można spotkać w naturalnym środowisku od Japonii przez Chiny i Australię po Nową Zelandię. Kilka gatunków występuje również w naturalnym środowisku na terenie europy. Rosiczka jest rośliną owadożerną. Liście małe, owalne, zazwyczaj tworzące rozetę, z licznymi włoskami gruczołowymi, pokrytymi lepką wydzieliną. Liście są wabikiem i pułapką na owady, krople lepkiej wydzieliny mają przyjemny zapach, są jednocześnie substancją trawiącą. Owad przyczepiony do lepkiej cieczy zaczyna być trawiony. Kwiaty osadzone na stosunkowo długiej łodydze, promieniste, najczęściej koloru białoróżowego.

Uprawa:

Rosiczka lubi stanowisko słoneczne lub półsłoneczne, o dużej wilgotności powietrza. Roślina bardzo dobrze rośnie w szklanych słojach, butelkach i innych miejscach gdzie możliwe jest utrzymanie dużej wilgotności. Temperatura uprawy 18-22ºC w okresie letnim i 13-17º w zimie. Podlewanie intensywne, ziemia powinna być stale wilgotna, ale roślina nie powinna stać w wodzie, gdyż łatwo ulega procesom gnilnym. Ziemie najlepiej torfowa, mech torfowy, utrzymująca długo wilgotność, dość uboga w składniki pokarmowe. Drosera nie wymaga nawożenia, możemy od czasu do czasu dostarczyć żywego owada. Rozmnażanie z nasion. Wysiew nasion na sterylne podłoże torfowe. W uprawie masowej rozmnażana metodą in vitro.

Zastosowanie:

Rosiczka to dekoracyjna roślina o ciekawych liściach. Doskonale nadaje się do uprawy w zimnych szklarniach lub butelkach. Roślina owadożerna.

Kwitnienie:

Rosiczki kwitną w okresie letnim od maja do końca sierpnia.

Zimowanie:

Rosiczka w okresie zimowym wymaga jasnego pomieszczenia i temperatury 13-17ºC.

Uwagi:

Lepka wydzielina znajdująca się na włoskach to kwas mrówkowy.

  • Stonka ziemniaczana – zwalczenie stonki
    Stonka ziemniaczana – zwalczenie stonki

        Każdego roku uprawiający ziemniaki mają problem z pojawiającą się stonką ziemniaczaną  (Leptinotarsa decemlineata). Ten niewielki chrząszcz z rodziny stonkowatych, jako dorosły owad może osiągać około centymetra długości. Charakteryzuje się owalną budową o wy

    Przeczytaj więcej...
  • Stoły ogrodowe
    Stoły ogrodowe

        W żadnym kąciku wypoczynkowym nie powinno zabraknąć stołu ogrodowego, który wraz z pozostałymi meblami tworzy swego rodzaju letnią jadalnię. Spożywanie posiłków na świeżym powietrzu, wśród kwitnących i pachnących roślin jest przyjemnością samą

    Przeczytaj więcej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Justyna, Tytuł: Kwitnąca rosiczka

    Chciałam pochwalić się moja kwitnącą rosiczką ale nie potrafię dodać zdjęcia.

  2. Dodał: paulina , Tytuł: rosiczka zagrożeniem

    czy jeśli np:mój młodszy brat włoży palec do rosiczki to coś mu się stanie?

  3. Dodał: Michu, Tytuł: Parę uwag do artykułu

    Mam dwie uwagi do tego artykułu: 1. Rosiczka musi stać w wodzie!! Jest to roślina bagienna, cały czas stojąca w wodzie. Nie można jej podlewać od góry, gdyż wtedy ulega gniciu. Musi stać w podstawce z wodą! 2."Drosera nie wymaga nawożenia"- powinno być napisane : "Drosera nie może byc nawożona - jej delikatne korzenie może spalić nawóz". Poza tym artykuł dobry ;)

Dodaj swój komentarz

Captcha