Uprawa ziół w domu i na balkonie

Uprawa ziół w domu i na balkonie

5 komentarzy

W sklepach ogrodniczych możemy spotkać specjalnie skomponowane nawozy do ziół, ale możemy też wykorzystać tradycyjne uniwersalne nawozy. Większość ziół to rośliny jednoroczne, ale spotykamy tez byliny, które możemy przezimować. Najprostszym sposobem jest zadołowanie roślin w ogrodzie i delikatne przykrycie liśćmi lub ściółką. Innym sposobem jest przeniesienie donic , skrzynek i ziołowników do jasnego pomieszczenia o temperaturze nie przekraczającej 10⁰C. Przez okres całej zimy ograniczmy podlewanie, pilnując zarazem aby system korzeniowa nie zaschnął.

zioła na balkonie

Uprawa ziół w domu i na balkonie

Bardzo ważnym aspektem w uprawie ziół jest ich systematyczne przycinanie. Przycinanie jest niezbędne do stałego i równomiernego wzrostu roślin. Najczęściej zrywamy wierzchołki pędów pozostawiając na łodydze kilka listków (minimum 3 listki). Uszczknięte listki dodajemy do potraw lub suszymy do wykorzystania w okresie zimowym. Regularne skracanie pędów powoduje krzewienie się roślin i sprawia, że mają bardziej ciekawy, zbity format i kształt. Suszone zioła przechowujemy w suchych i ciemnych miejscach. Niektóre zioła takie jak mięta możemy mrozić w kostkach lodu, są one doskonałym dodatkiem do orzeźwiających napojów i alkoholowych drinków.

Zachęcamy do zapoznania się z opisem najczęściej uprawianych ziół i przypraw w naszej encyklopedii roślin.

 

czytaj dalej...

Zapoznaj się z naszą ofertą na nasiona ziół i przypraw – KLIKNIJ TUTAJ


5 komentarzy

 1. Dodał: Maria, Tytuł: mięta na parapecie

  Mięta moja która rośnie w doniczce w domu zaczyna marnieć,straciła listki,czy można ją uratować?

 2. Dodał: Michał, Tytuł: Mięty lepiej nie mieszać

  Mięta jest bardzo inwazyjna. Powinno się ją sadzić w oddzielnej doniczce. Nie należy też wysadzać jej do gruntu, bo szybko zajmie całą rabatę.

 3. Dodał: Basia, Tytuł: sloneczny balkon

  Uprawa ziół w domu jest prosta i przyjemna :) Większości wystarczy zapewnić słońce i wodę a rosną same :) Do Kasi - ja nie polecałabym wysiewu jakichkolwiek ziół teraz ze względu na małą ilość słońca. Terminy wysiewu podanych przez Ciebie ziół to dla bazylii, oregano, majeranku i mięty - połowa marca, a dla tymianku połowa kwietnia. Co możesz zrobić to jeśli znajdziesz u kogoś (lub kupisz w sklepie) sadzonkę mięty - uciąć kilka pędów po ok 5-10 cm i włożyć do szklanki z wodą na ok 1-2 tygodnie. W tym czasie powinny się ukorzenić i możesz je wsadzić do doniczki gdzie będą się dalej rozrastać :) Jeśli byś miała więcej pytań to serdecznie zapraszam do mnie na postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania :)

 4. Dodał: KasiaaO, Tytuł: ziola zima

  Witam, chcialabym posiac pare ziol takich jak: bazylia, tymianek, oregano, majeranek i mieta. Tylko nie wiem czy jest to mozliwe teraz? Czy mozna posiac je w doniczkach i tak jak np szczypiorek hodowac w zimie w kuchni? Z gory dziekuje za odpowiedz.

 5. Dodał: GOSKA, Tytuł: kompozycje zioLowe

  Brak opisu jakie ziola komponowac ZIOLA ZE SOBA c

Dodaj swój komentarz

Zobacz także