Uprawa ziół w domu i na balkonie

Uprawa ziół w domu i na balkonie

5 komentarzy

Rośliny ziołowe potrafią doskonale zastąpić kwiaty na naszych balkonach i oknach. Kompozycie z tych niezwykle dekoracyjnych, a zarazem smacznych i zdrowych roślin mogą stać się niepowtarzalną ozdobą naszego otoczenia. Warto więc poświęcić chwilę i zapoznać się z podstawowymi zasadami uprawy naszego ogródka ziołowego.

Zioła przyprawowe są bardzo cennym dodatkiem do potraw kuchni z całego świata. Dostępne w sklepach suszone zioła nie są wstanie zastąpić świeżych, niezwykle aromatycznych ziół z własnej uprawy. Zioła są niezwykle zdrowe i mają korzystny wpław na nasz organizm. Dodatkowo uprawa sprawia bardzo dużo przyjemności, a zioła są doskonałą dekoracją kuchni.

Decydując się na założenie małego doniczkowego ogródka ziołowego na balkonie czy parapecie stajemy przed dylematem. Czy lepiej kupić gotowe sadzonki czy też samemu wyhodować zioła z nasion. Zakup sadzonek jest prostszy, otrzymujemy od razu duże sadzonki, ale jest to rozwiązanie dość drogie. Kolejny problem to niezwykle ubogi wybór gotowych sadzonek w większości sklepów ogrodniczych, dlatego warto zastanowić się nad wysiewem nasion. Rozwiązanie to jest bardziej pracochłonne, ale jednocześnie sporo tańsze, a zarazem proste w wykonaniu.

Przed wysiewem zastanówmy się jakie rośliny znajdą zastosowanie w naszej kuchni abyśmy mogli wykorzystać kulinarnie nasz ogródek. W większości przypadków okres wysiewu nasion przypada na wiosnę, rozsadę natomiast przenosimy do docelowych miejsc wczesnym latem. W sklepach ogrodniczych znajdują się specjalnie skomponowane kolekcje roślin ziołowych tj. pachnąca kuchnia, herbaciane popołudnie czy ogród ziołowy na wiele lat. Kompozycje te składają się z odpowiednio uzupełniających się wysokością, barwą i zapachem roślin. Tworząc samodzielnie kolorowe kompozycje ziołowe starajmy się wykorzystywać kontrast kolorów, wielkości listków, koloru kwiatów, a także wysokości u poszczególnych odmian. Śmiało korzystajmy z rozmaitości barw jakie dają nam zioła (np. posadźmy w jednej donicy pstrolistne mięty, tymianki, różnokolorowe bazylie i drobnolistne majeranki, a kompozycje możemy uzupełnić wysokimi ogórecznikami).

Uprawiając zioła starajmy się wybrać miejsce z jak największa ilością światła, ale jednocześnie osłonięte od silnego wiatru, który może łamać drobne gałązki roślin. Rośliny o płytkim systemie korzeniowym takie jak tymianek, majeranek czy cząber możemy sadzić w płytkich donicach lub w niewielkich ziołownikach. Kompozycje ziół takich jak bazylia, melisa, rozmaryn czy estragon wymagają donic o większej głębokości. Na dnie naczyń w których uprawiamy zioła powinien znajdować się drenaż oraz otwory do odpływu wody, gdyż nadmiar wody powoduje gnicie bryły korzeniowej. Ziemia uniwersalna o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym z odrobiną piasku lub drobnego żwiru. Zioła wymagają dość intensywnego podlewania, nie możemy dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej. Podczas silnych upałów zalecane jest podlewanie codzienne, a nawet dwukrotne w ciągu dnia. W okresie silnego wzrostu konieczne jest nawożenie.

Zapoznaj się z naszą ofertą na nasiona ziół i przypraw – KLIKNIJ TUTAJ

czytaj dalej...

Zapoznaj się z naszą ofertą na nasiona ziół i przypraw – KLIKNIJ TUTAJ


5 komentarzy

  1. Dodał: Maria, Tytuł: mięta na parapecie

    Mięta moja która rośnie w doniczce w domu zaczyna marnieć,straciła listki,czy można ją uratować?

  2. Dodał: Michał, Tytuł: Mięty lepiej nie mieszać

    Mięta jest bardzo inwazyjna. Powinno się ją sadzić w oddzielnej doniczce. Nie należy też wysadzać jej do gruntu, bo szybko zajmie całą rabatę.

  3. Dodał: Basia, Tytuł: sloneczny balkon

    Uprawa ziół w domu jest prosta i przyjemna :) Większości wystarczy zapewnić słońce i wodę a rosną same :) Do Kasi - ja nie polecałabym wysiewu jakichkolwiek ziół teraz ze względu na małą ilość słońca. Terminy wysiewu podanych przez Ciebie ziół to dla bazylii, oregano, majeranku i mięty - połowa marca, a dla tymianku połowa kwietnia. Co możesz zrobić to jeśli znajdziesz u kogoś (lub kupisz w sklepie) sadzonkę mięty - uciąć kilka pędów po ok 5-10 cm i włożyć do szklanki z wodą na ok 1-2 tygodnie. W tym czasie powinny się ukorzenić i możesz je wsadzić do doniczki gdzie będą się dalej rozrastać :) Jeśli byś miała więcej pytań to serdecznie zapraszam do mnie na postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania :)

  4. Dodał: KasiaaO, Tytuł: ziola zima

    Witam, chcialabym posiac pare ziol takich jak: bazylia, tymianek, oregano, majeranek i mieta. Tylko nie wiem czy jest to mozliwe teraz? Czy mozna posiac je w doniczkach i tak jak np szczypiorek hodowac w zimie w kuchni? Z gory dziekuje za odpowiedz.

  5. Dodał: GOSKA, Tytuł: kompozycje zioLowe

    Brak opisu jakie ziola komponowac ZIOLA ZE SOBA c

Dodaj swój komentarz

Zobacz także