Rośliny na żywopłot

Rośliny na żywopłot

2 komentarzy

Bukszpan wiecznie zielony jest klasycznym rozwiązaniem, którego zdecydowaną zaletą jest jego zimozieloność. Tolerancyjność  wobec cięcia pozwala tworzyć żywopłoty w przeróżnych kształtach. Dodatkową jego zaletą jest możliwość wykorzystania zarówno na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym. W naszym klimacie nie osiągają one takich rozmiarów, w cieplejszym klimacie, jednak z upływem lat można uzyskać ponad metrowe żywopłoty. Pewnie niewielu wie, że na żywopłot formowany można wykorzystać także Acer campestre, a więc klon pospolity. Jest to bardzo tanie rozwiązanie na żywopłot i bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. W zasadzie najlepiej go stosować w większych ogrodach, gdyż wymaga większych przestrzeni, wówczas najefektowniej się prezentuje. Stosując klon polny, możemy stworzyć żywopłot o wysokości nawet  do kilku metrów. Z krzewów liściastych warto wspomnieć także o rodzaju Berberis, dzięki któremu stworzymy ciekawie ubarwione żywopłoty. Dzięki cierniom, są doskonałą przeszkodą dla nieproszonych gości. Stanowią schronienie dla ptactwa i drobnych zwierząt. Jednym z najbardziej popularnych berberysów stosowanych na wyższy żywopłot jest Berberis thunbergii w odmianie ‘Atropurpurea’. Jego purpurowe liście są jego wielką zaletą, która decyduje o jego wyrazistości. Istnieje wiele roślin iglastych, które także sprawdzą się w  naszym klimacie. Ich wielką zaletą są zimozielone igły, które nie tylko chronią ogród przed zimową zawieruchą, ale także stanowią o szczególnej wartości dekoracyjnej tych roślin. Taxus baccata-  wspomniany wcześniej cis pospolity zdecydowanie sprawdza się w roli strzyżonych żywopłotów. Jest zwarty, doskonale znosi cięcie oraz poradzi sobie także w zacienionym stanowisku. Podobnie Thuja occidentalis ‘Brabant’ dzięki której możemy uzyskać nawet kilkumetrowy żywopłot. Utrzymanie jej w ryzach wymaga częstego cięcia, ponieważ charakteryzuje się ona dużymi przyrostami rocznymi. Dla zapracowanych, dobrym rozwiązaniem na wiecznie zielony żywopłot będzie Thuja occidentalis w odmianie ‘Smaragd’ będąca jedną z najczęściej wykorzystywanych tui do tworzenia zwartych oraz całorocznie dekoracyjnych żywopłotów. Odmiana rośnie przede wszystkim w górę. Dodatkową zaletą jest jej bardzo wysoka wytrzymałość na niskie temperatury. W naszym klimacie, zwłaszcza na otwartych przestrzeniach nie poleca się tworzenia żywopłotu z Chamaecyparis lawsoniana, które mogą przemarzać, lepiej rozejrzeć się po rodzimych gatunkach drzew iglastych, które sprawią, że żywopłot przez wiele lat będzie okazem zdrowia. Z pewnością dobrym przykładem będzie Picea abies (świerk pospolity). Dzięki niemu możemy stworzyć zwarty, wysoki żywopłot, który oprze się mroźnym wiatrom  i z pewnością nie zawiedzie. Warto go stosować przede wszystkim w większych ogrodach. Wymaga intensywnego i cierpliwego cięcia od maleńkości, ponieważ dzięki temu stworzy zwartą ścianę.
   

Rośliny na żywopłot

Osoby preferujące luźne kompozycje, nie wyobrażające sobie ogrodu w którym będzie dominować geometria, mogą skorzystać z luźnych żywopłotów, pełnych kwiatów bądź owoców. Nieformalne żywopłoty spełniają takie same funkcję, co żywopłot formowany, ale nie wymagają, aż tak intensywnej pielęgnacji.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: aneta, Tytuł: żywopłoty żywe

    w swoim ogrodzie zastosowałam 3 rodzaje żywopłotu. -z pęcherznicy kalinolistnej -z tuji -z grabu wszystkie są w okresie wzrostu,a na dzień dzisiejszy najefektowniej wygląda pęcherznica.

  2. Dodał: mega, Tytuł: ogrody wiejskie

    Ogrody,które są wyreżyserowane,są to ogrody nieciekawe i sztuczne.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Żywopłot