Rośliny na żywopłot

Rośliny na żywopłot

2 komentarzy

Żywopłot jest jednym z najbardziej istotnych elementów kształtujących przestrzeń w ogrodzie. Może stanowić ramy ogrodu, określające jego przestrzeń, jak również różnicować wnętrze , na aranżacyjnie odmienne zakątki. Posiada on wiele zalet, które dotyczą np. ochrony ogrodu, jak i całej posesji przed nieprzyjemnymi, często bardzo szkodliwymi wiatrami. Dzięki takiemu ogrodzeniu, mimo niekorzystnych warunków, można pozwolić sobie na bardziej zróżnicowane gatunki roślin, nie ograniczając się tylko do tych najbardziej wytrzymałych. Jeżeli zastosujemy wewnątrz ogrodu podział, stosując niskie żywopłoty, sięgamy nie tylko po elementy grodów formalnych, ale także po elementy wiejskich ogrodów angielskich. Po jaki styl byśmy nie sięgnęli oczywistym jest, że efekt końcowy może być niesamowicie piękny. Warto zaznaczyć, że żywopłoty stanowią miejsce siedliskowe dla wielu skrzydlatych gości, jak również niewielkich ssaków. Stanowią ich miejsca lęgowe i schronienie przed naturalnymi wrogami. Szanowanie tych niewielkich istot, dostosowanie prac pielęgnacyjnych do ich życia sprawi, że ogród będzie tętnił życiem każdego dnia.
   

W zależności od warunków klimatyczno- glebowych panujących w regionie, który zamieszkujemy oraz naszych potrzeb, możemy wybrać odpowiednie rośliny, które z czasem staną się zielonym parawanem, chroniącym przed zgiełkiem dnia codziennego, nadając ogrodowi szczególnie intymnego charakteru.
   

Chcąc uzyskać zwartą i wysoką ścianę, która z pewnością ochroni przed wścibskim okiem sąsiada, należy zastosować zimozielone rośliny. Ich całoroczne ulistnienie z pewnością pozwoli na więcej luzu i nieskrępowany wypoczynek w ogrodzie. W takiej roli z pewnością sprawdzi się Taxus baccata, a więc cis pospolity, Thuja occidentalis ‘Brabant’  ( żywotnik zachodni ‘Brabant’), Cupressocyparis leylandii (cypryśnik Leylanda). W przypadku wspomnianego cypryśnika należy wiedzieć, że jest to szczególnie żarłoczna roślina, która wymaga sporej przestrzeni i intensywnie zubaża podłoże w wodę oraz składniki pokarmowe. Nie nadają się do małych ogrodów, potrzebują dużo przestrzeni.
   

Najczęściej wybieraną formą żywopłotu są żywopłoty formowane. Taki żywopłot jest bardzo estetycznym rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się w większości założeń ogrodowych. Najbardziej odpowiednie rośliny na tego typu żywopłot powinny odznaczać się bardzo wysoką tolerancją na cięcie. Jest to kluczowy zabieg pielęgnacyjny, decydujący o zwartym i estetycznym wyglądzie. Żywopłot formowany nie powinien być wybierany przez osoby bardzo zapracowane, nie mające za wiele czasu na prace ogrodowe. Aby żywopłot formowany był wciąż w nienagannym stanie, cięcie powinno być wykonywane nawet do kilku razy w roku. W sprzedaży możemy nabyć wiele zróżnicowanych gatunków i odmian roślin, które doskonale sprawdzą się w roli żywopłotu, niezależnie od tego, czy są liściaste czy iglaste. Z krzewów liściastych warto zaproponować Ligustrum vulgare (ligustr pospolity). Może jest to najbardziej pospolity krzew wykorzystywany do tworzenia formowanych żywopłotów, aczkolwiek jego uniwersalność, małe wymagania oraz dość dekoracyjne ulistnienie sprawiają, że żywopłoty ligustrowe stanowią jedne z najbardziej estetycznych rozwiązań- oczywiście przy należytej pielęgnacji. Jego wysokość może dochodzić nawet do 3 m, jednak tworzone żywopłoty mają najczęściej do 2 m wysokości. Kolejnym przykładem rośliny żywopłotowej, niewymagającej i sprawdzającej się w naszym klimacie jest buk zwyczajny. Jest on drzewem, doskonale nadającym się do cięcia. Jego liście utrzymują się praktycznie przez cały rok, choć w okresie zimowym są zbrązowiałe i suche. Doskonale ochroni ogród przed mroźnym wiatrem. Jest o wiele tańszym i ciekawszym rozwiązaniem, aniżeli zwarte ogrodzenia murowane bądź drewniane, które powodują tworzenie się w ogrodzie mroźnych zawirowań, bardzo niebezpiecznych dla roślin.  Żywe żywopłoty ograniczają wiatr, nie powodują takich zawirowań. Z buka pospolitego możemy stworzyć nawet kilkumetrowe żywopłoty. Przy żywopłocie z buka pospolitego należy pamiętać, że im starsze drzewa, tym mniejsza odporność drzewa na cięcie. Wysoki oraz formowany żywopłot można uzyskać  z Carpinus betulus. Grab pospolity należy do drzew pospolicie występujących w naszym polskim krajobrazie. Jego pozytywna adaptacja w naszym klimacie oraz tolerancja na cięcie sprawia, że doskonale nadaje się na cięte żywopłoty. Podobnie jak buk zwyczajny nie gubi w pełni liści, które pozostają do wiosny. W przeciwieństwie do buka, bardziej nadaje się na gleby lżejsze- buk natomiast preferuje gleby cięższe. Myśląc o żywopłocie liściastym, doskonale nadającym się na formowanie, nie sposób nie wspomnieć o Buxus sempervirens.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: aneta, Tytuł: żywopłoty żywe

    w swoim ogrodzie zastosowałam 3 rodzaje żywopłotu. -z pęcherznicy kalinolistnej -z tuji -z grabu wszystkie są w okresie wzrostu,a na dzień dzisiejszy najefektowniej wygląda pęcherznica.

  2. Dodał: mega, Tytuł: ogrody wiejskie

    Ogrody,które są wyreżyserowane,są to ogrody nieciekawe i sztuczne.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Żywopłot