Nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika

Skomentuj artykuł

Trawnik po założeniu, można także nawozić organicznie, wykorzystując dobrze rozłożony obornik bądź kompost. Rozprowadzamy je dopiero po uprzednim, dokładnym wygrabieniu trawnika. Warstwa powinna mieć około pół centymetra grubości. Możemy go zastosować zarówno jesienią jak i wiosną. Pamiętajmy, że stosując jesienią, nie nawozimy trawnika wiosną, gdyż podłoże w okresie zimy zostanie wzbogacone w składniki mineralne wymyte z zastosowanego nawozu. Nawożenie powtarzamy jeszcze w maju i wczesnym latem w zależności od zapotrzebowania, najlepiej w około 1,5- 2 miesięcznych odstępach. W przypadku wystąpienia suszy, nawożenie powinno być zaniechane. Nawozy najlepiej wysiewać przed deszczem tak, aby nawóz za długo nie leżał na powierzchni i niepotrzebnie się ulatniał, zamiast wniknąć w glebę. Jeżeli deszcz nie spadnie, wówczas należy podlać trawnik, w celu rozpuszczenia granulatu. Nawozy azotowe możemy jeszcze wysiewać wczesnym latem. Zastosowanie ich w późniejszym okresie negatywnie wpłynie na zimowanie trawy, której wegetacja się przedłuży. Jesienią wysiewamy nawozy z przewagą potasu. Pamiętajmy, że nawóz fosforowy używamy jednorazowo, gdyż przez kilka lat utrzymuje się w podłożu.
   

Nawożenie trawnika nie należy może do zawiłych, ale jest niezbędne i na pewno nie stosując się do podstawowych zasad, nie osiągniemy zamierzonego celu, jakim jest piękny i soczysty trawnik. Nie przesadzajmy z ilością  nawozów, gdyż możemy przedawkować, a wówczas narobimy więcej kłopotu, aniżeli pożytku.

W sprzedaży jest wiele nawozów przeznaczonych specjalnie do trawnika. Korzystając z nich na pewno zabieg ten będzie o wiele prostszy, ale stosujmy je zgodnie z dawkami jakie zaleca producent.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także