Łąka kwietna

Łąka kwietna

Skomentuj artykuł

Naturalne łąki zachwycają mnogością barw kwiatów i różnorodnością występujących na nich gatunków roślin. Kuszą, by choć niewielki ich fragment przenieść do własnego ogrodu. Niezależnie od wielkości swojego ogrodu znacznie zwiększysz jego atrakcyjność umieszczając w nim różnorodne rośliny. O ile masz skrawek trawnika w otwartym, słonecznym miejscu, możesz przekształcić go w łąkę kwietną. Dzikie kwiaty, oprócz pięknego wyglądu, zapewnią też pożywienie i schronienie wielu gatunkom zwierząt. Naturalnie zwiększy się różnorodność biologiczna ogrodzie, co przyczyni się do ograniczenia występowania wielu uporczywych szkodników i chorób. Łąka kwietna będzie cieszyć oczy od wiosny aż do jesieni, a dodatkowym plusem jest fakt, że przy jej utrzymaniu jest znacznie mniej pracy niż w przypadku trawnika, gdyż nie musimy jej regularnie kosić, nawozić czy podlewać.

Wybór miejsca

Doskonałym miejscem dla łąki kwietnej będzie teren, na którym niechętnie rosną bardziej wymagające rośliny.  Nadawać się będą gleby lekkie i ubogie w materię organiczną, ponieważ zbyt duża ilość składników organicznych sprzyja rozwojowi gatunków bardziej ekspansywnych, które w efekcie mogą zagłuszyć wzrost pozostałych. Z łatwością możemy dobrać gatunki, które będą się dobrze czuły na naszym terenie i nie będą wymagać dodatkowego nawożenia czy nawadniania. Warto wybrać miejsce w pełnym słońcu lub oświetlonym przez dłuższą część dnia, będziemy mieć wtedy gwarancję obfitego kwitnienia. Jeśli chcemy łąką zastąpić trawnik lub bardzo zaniedbaną część ogrodu, należy staranie usunąć darń oraz kłącza trwałych chwastów, w szczególności perzu, co ułatwi wzrost świeżo posianym roślinom.

Zakładanie łąki kwietnej

Teren pod łąkę kwietną przekopujemy i dokładnie usuwamy chwasty, ponieważ jako rośliny bardziej konkurencyjne  mogą zagłuszać wzrost kwiatów łąkowych. Aby skutecznie pozbyć się niechcianych roślin, możemy podłoże kilkukrotnie głęboko przekopać lub przekopane miejsce przykryć czarną folią ogrodniczą na cały sezon wegetacyjny. Tak przygotowaną glebę należy dokładnie zagrabić, rozdrabniając grudki ziemi- sprawi to, że nasiona będą lepiej kiełkować.

Łąka kwietna

Łąka kwietna

Nasiona wysiewamy wczesną wiosną lub późną jesienią, gdy pierwsze przymrozki nie pozwolą wyrosnąć roślinom przed zimą. Większość gatunków powszechnie występujących na terenie naszego kraju możemy rozsiewać w kwietniu, te o wyższych wymaganiach cieplnych - w maju. Powinno się unikać siewu od połowy do końca lata, gdyż w suchym podłożu wschody mogą być słabe, a młode roślinki mogą wysychać. Jeśli zdecydujemy się na siew w okresie letnim, niezbędne będzie podlewanie łąki przez pierwszy miesiąc lub dwa od posiania. Wzrost poszczególnych gatunków może być nierównomierny ze względu na rożne wymagania i czas spoczynku. Jedne nasiona wzejdą bardzo szybko, a inne dopiero na wiosnę po przezimowaniu. Materiału siewnego nie musimy przykrywać ziemią, niekiedy do wzrostu niezbędny jest dostęp światła, dlatego glebę jedynie delikatnie ugniatamy.

Łąka kwietna

Łąka kwietna

Przyjmuje się, że na powierzchnię 1 m2 potrzeba 1-1,5 g roślin kwitnących, jeśli łączymy je z 2 g mieszanki traw, jeśli są to same kwiaty potrzebne będzie 5g/m2 .Nie należy się przejmować, jeśli łąka w pierwszym roku nie jest zbyt gęsto porośnięta roślinami. Pamiętajmy, że niektóre gatunki mogą wyrosnąć dopiero w przyszłym roku, poza tym jesienią nastąpi samoistne wysianie nasion. Łąka kwietna będzie wyglądać pięknie już w drugim roku po założeniu.

Łąka kwietna

Łąka kwietna

Zabiegi pielęgnacyjne

Jedną z głównych zalet łąki kwietnej jest ograniczenie do minimum zabiegów, jakie musimy wykonać podczas sezonu wegetacyjnego. Nie musimy się przejmować jej nawożeniem ani podlewaniem. Jedyną koniecznością jest jednokrotne skoszenie łąki. W razie potrzeby możemy powtórzyć to 2-3 razy w ciągu sezonu. Jesień jest najbardziej odpowiednim momentem na skoszenie naszej kwitnącej murawy, gdyż rośliny zdążą przekwitnąć oraz zawiązać i wysiać nasiona. Siano pozostawiamy na dwa tygodnie, aby materiał siewny mógł się rozsiać. Następnie pokos trzeba dokładnie zgrabić i usunąć, nigdy nie pozostawiamy go na polu. Rozkładająca się materia organiczna może być źródłem składników odżywczych, w wyniku, czego teren może się zachwaszczać. Dobre efekty daje ścinanie roślin pod koniec czerwca. Czynność tą wykonujemy na wysokości około 10 cm, aby w całości nie uszkodzić roślin rozwijających się w późniejszym terminie. Zabieg ten pobudzi większość letnich gatunków do obfitego tworzenia kwiatów. Jest to dobry okres, gdyż większość kwitnących wczesną wiosną roślin zdąży się już rozmnożyć i będziemy mogli się nimi cieszyć w następnym roku. Na dużych powierzchniach możemy stopniowo wycinać małe fragmenty, co pozwoli na zachowanie większej różnorodności wyglądu łąki i występujących na niej gatunków.  Co kilka lat warto jest uzupełnić murawę o gatunki, które z czasem występują coraz mniej licznie.

Dobór gatunków

W sprzedaży dostępny jest spory wybór gotowych mieszanek traw i kwiatów,  w skład których wchodzą zazwyczaj różne gatunki kostrzewy połączone z chabrem bławatkiem, koniczyną, lucerną, złocieniem oraz makiem polnym. Możemy również sami wybrać ulubione rośliny łąkowe i z nich skomponować naszą kwiatową murawę. Podczas spaceru sami możemy zebrać nasiona roślin, które najbardziej nam się podobają. Niektórzy na wcześniej przygotowanym miejscu rozkładają skoszone na przełomie czerwca i lipca siano z naturalnie rosnącej łąki, w ten sposób z wyschniętych roślin rozsiewają się nasiona. Warto wybierać szybko rosnące rośliny jednoroczne takie jak chaber, czarnuszka, dimorfoteka, driakwi, facelia, klarkia, kosmos, maczek kalifornijski, mak polny, nagietek, ostróżka polna, rezeda wonna, wyka. Ich nasiona szybko kiełkują, a kwiaty będą ozdobą ogrodu już w pierwszym sezonie letnim. Należy pozwolić, by ich nasiona się rozsiały, dlatego nie należy ścinać ich zbyt wcześnie. Dobrze jest wzbogacić łąkę bylinami takimi jak bodziszek, łubin trwały, dzielżan, dziewanna, nachyłek, ostróżka ogrodowa czy omieg.  Co prawda zakwitną one najwcześniej w drugim roku, ale wtedy nasza łąka kwiatowa będzie wyglądać bardzo efektownie. Duża różnorodność roślin pozwoli nam cieszyć się kwiatami od wiosny aż do jesieni.

Łąka kwietna

Łąka kwietna

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: