Mak polny

Mak polny

1 komentarzy

Podróżując wiosną lub latem przez Polskę, nieraz mogliśmy obserwować przepiękne pola, całe pokryte uroczymi, czerwonymi kwiatami. Każdy, kto chociaż trochę interesuje się ogrodnictwem i roślinami wie, iż owe okazy, tak uroczo ubarwiające całe połacie łąk, to polne maki. Mają one bardzo małe wymagania co do miejsca uprawy i pielęgnacji, a także bardzo łatwo rozsiewają się same, dlatego też występują w tak bardzo licznych grupach. Z tego samego powodu może być również uprawiany w naszych ogrodach, a problemów z nim nie powinien mieć nawet najmniej niedoświadczony ogrodnik - amator.

Mak polny - opis

Roślina ta osiąga prawie metr wysokości i składa się z pojedynczej łodygi, kanciastej i delikatnie owłosionej. W dolnej jej części pojawiają się pierzastodzielne, ogonkowe liście, ostro ząbkowane, natomiast w górnej siedzące. Łodyga maku polnego wraz z liśćmi mają szarozielony kolor, co wspaniale kontrastuje z jej przeważnie czerwonymi, pojedynczymi kwiatami, osadzonymi na owłosionych szypułkach. Są dość duże, gdyż mogą mieć nawet 10 centymetrów średnicy i składają się z czterech płatków. W uprawie spotkać można nie tylko okazy czerwone, ale również pomarańczowe, żółte i białe, co urozmaica kolorystycznie nasze rabatki z kwiatami polnymi. Po przekwitnięciu pojawia się makówka, która kryje w sobie bardzo drobne, czarne nasiona i po dojrzeniu wysiewa je przez nieduże otworki.



Uprawa maku polnego

Jak już wspominaliśmy wcześniej, mak polny jest rośliną bardzo mało wymagającą i nie powinien przysporzyć nam zbyt wielu kłopotów. Zadowoli się nawet mało urodzajną glebą, lecz najlepiej czuje się w miejscach bogatych w azot, z ziemią gliniastą lub wapienną, umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną. Uprawiając ją w ogrodzie nie zapominajmy o dobrym dostępie promieni słonecznych, gdyż mak jako roślina polna, właśnie do takich warunków jest przystosowany.

Mak polny

Mak polny

Jeżeli stanowisko zostało już przygotowane, wiosną możemy rozpocząć wysiew nasion. Czynimy to w marcu i nie musimy przejmować się niskimi temperaturami, ponieważ nawet wtedy mak polny dobrze sobie poradzi, a jego nasiona dość długo utrzymują zdolność do kiełkowania. Roślina ta nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak jeżeli chcemy, aby prezentowała się najlepiej jak może, należy podeprzeć jej wątłe łodygi, by nie płożyły się pod ciężarem kwiatu. Nie wymaga nawożenia, a jeżeli już się na to zdecydujemy, wybieramy nawozy mineralne z dodatkiem azotu lub organiczne.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Kacper, Tytuł: SUPER!

    Dzięki pomogliście mi :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie