Koniczyna

Koniczyna

Skomentuj artykuł

Rodzaj Trifolium skupiający gatunki,  zaliczane do roślin motylkowych to jedne z najpopularniejszych roślin zielnych, spotykanych w otaczającym nas krajobrazie. Dla jednych pospolite i traktowane wyłącznie jako chwasty, a dla innych rośliny o wysokiej wartości użytkowej i dekoracyjnej, mające bardzo istotne znaczenie na wielu płaszczyznach- o czym w dalszej części artykułu.
   

Trifolium skupia około 300 gatunków roślin jednorocznych, dwuletnich oraz bylin, które występują w dużej części świata m.in. Europie, Azji  oraz Ameryce. W Polsce rodzaj bardzo powszechny, reprezentowany przez liczne gatunki, z których część traktowana jest jako rośliny uprawne.

Wybrane gatunki koniczyny charakterystyczne dla flory polskiej

- Koniczyna czerwona (łąkowa)- Trifolium pratense
- Koniczyna biała (rozesłana)- Trifolium repens
- Koniczyna białoróżowa (szwedzka)- Trifolium hybridum
- Koniczyna polna- Trifolium arvense
- Koniczyna brunatna- Trifolium badium
-    Koniczyna pogięta- Trifolium medium
-    Koniczyna pagórkowa- Trifolium montanum
-    Koniczyna długokłosowa- Trifolium Rubens
-    Koniczyna żółtobiała- Trifolium ochroleucon
-    Koniczyna inkarnatka (szkarłatna)- Trifolium incarnatum

Krótka charakterystyka wybranych gatunków rodzaju
   

Ze względu na wartość użytkową oraz dekoracyjność, poniżej przedstawiam wybrane gatunki Trifolium, które moim zdaniem  zasługują na większą uwagę, a których znaczenie na wybranych płaszczyznach, zostanie poruszone w dalszej części artykułu.

   

Koniczyna biała (rozesłana)- należy do rodzimych i bardzo pospolitych gatunków rodzaju. Występuje w zaroślach, na bezdrożach, pastwiskach,  a także w ogrodach, ale zazwyczaj niepożądana, traktowana jako chwast. Jest  byliną osiągającą nawet do 30 cm wysokości, charakteryzującą się białymi kwiatami, zebranymi w gęste główkowate kwiatostany, osadzone na długich szypułkach. Kwitnie od maja do sierpnia. W fazie przekwitania, kwiaty bardziej różowawe. Liście przede wszystkim trójlistkowe, odwrotnie jajowate do jajowatych z wyraźnym, jasnym wzorem w kształcie podkowy. W wyniku mutacji możemy się spotkać z koniczyną o czterech listkach. Uważa się, że znalezienie czterolistnej koniczyny przynosi szczęście, tak więc jest często poszukiwana w takiej odmiennej formie, zwłaszcza przez najmłodszych. Pędy rozłogowe, długie nawet do metra długości. System korzeniowy palowy, bardzo rozbudowany. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych, gleby żyzne, dość wilgotne. Możemy ją rozmnożyć generatywnie jak i wegetatywnie.
   

Koniczyna inkarnatka (szkarłatna,  krwistoczerwona)-  należy do roślin jednorocznych lub dwuletnich. W naszym kraju uprawiana na paszę oraz poplon. Naturalne siedliska  koniczyny krwistoczerwonej występują w cieplejszych rejonach Basenu Morza Śródziemnego. Charakteryzuje się owłosioną łodygą, sięgającą 40- 60 cm długości, liście trójlistkowe owłosione, kwiaty barwy szkarłatnej, zebrane  w kłosokształtne główki. Kwitnie od lipca do sierpnia. Uprawa Trifolium incarnatum udaje się także na glebach słabszych, bardziej piaszczystych.
   

Koniczyna biała
Koniczyna biała

Koniczyna białoróżowa (szwedzka)- gatunek koniczyny pospolicie występujący także w Polsce.  Osiąga około 60 cm wysokości, liście odwrotnie jajowate oraz ząbkowane na brzegach. Charakteryzuje się białymi kwiatami,  z czasem różowiejącymi, zebranymi w główkowate kwiatostany, osadzone na długich szypułkach. Kwitnie od maja do września. System korzeniowy płytki, stąd też preferowanie przez roślinę stanowisk nie narażonych na suszę.  Można ją spotkać w zaroślach na słonecznych stanowiskach, na pastwiskach, polnych drogach itp. Ze względu na dużą zawartość białka, gatunek mający znaczenie również jako roślina pastewna. Preferuje gleby żyzne i wilgotne.
   

Koniczyna perska (skręcona) – w Polsce roślina jednoroczna,  w stanie dzikim występuje m.in.  na południu Europy. Charakteryzuje się drobnym i spłaszczonym kwiatostanem w odcieniach różu i fioletu. Osiąga nawet do 70 cm wysokości. Preferuje cieplejsze stanowiska, żyzne i dostatecznie wilgotne podłoże. Ceniona roślina pastewna.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie