Lucerna

Lucerna

Skomentuj artykuł

Rodzaj lucerna Medicago, zaliczany jest do rodziny motylkowatych Papilionaceae, rzędu koniczynowatych (Trifolieae) razem z koniczyną oraz nostrzykiem. Znanych jest ponad 100 bardzo zróżnicowanych gatunków lucerny.

Wybrane gatunki lucerny występujące w Polsce

- Lucerna siewna- Medicago sativa
- Lucerna chmielowa (nerkowata)- Medicago lupulina
- Lucerna sierpowata- Medicago falcata
- Lucerna kolczastostrąkowa- Medicago minima

Ze względu na sporą zawartość białka, lucerna ma bardzo duże znaczenie jako roślina pastewna. Do najbardziej popularnych i powszechnie wykorzystywanych gatunków Medicago należy lucerna siewna. Gatunek stanowi nie tylko doskonałą paszę, ale także ze względu na swoje właściwości, zaliczany jest do roślin leczniczych, wykorzystywanych w medycynie ludowej.
   

Lucerna charakteryzuje się palowym systemem korzeniowym, osiągającym zazwyczaj do 5 m długości choć w przypadku niektórych gatunków i przy sprzyjających warunkach mogą sięgać kilkunastu metrów w głąb podłoża.  Zależnie od gatunku system korzeniowy zróżnicowany pod względem stopnia rozgałęzienia. Łodygi zazwyczaj proste, osiągające do kilkudziesięciu centymetrów długości, a w sprzyjających warunkach nawet ponad 100 cm. Liście zazwyczaj trójlistkowe, owalne do podłużnych, ząbkowane na szczycie. Kwiaty zależnie od gatunku żółte, fioletowe, purpurowe, a także białe, zebrane w groniasty kwiatostan, osiągający nawet do 8 cm długości. Owocem lucerny jest strąk, a nasiona są drobne i charakteryzują się nieregularnymi kształtami.


Lucerna jako roślina motylkowa
   

Medicago jak już wspomniano zaliczana jest do roślin motylkowych. Oznacza to, że charakteryzuje się pewnymi właściwościami, charakterystycznymi dla tej grupy roślin. Wszystkie rośliny motylkowe żyją w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, żyjącymi w ich korzeniach. Tworzą one charakterystyczne brodawki na korzeniach, w których asymilowany jest azot, wiązany z powietrza glebowego.
   

Ta wyjątkowa właściwość sprawia, że roślina może stanowić doskonały przedplon dla innych roślin. Dobroczynnie wpływa na jakość i strukturę podłoża oraz na aktywność mikroorganizmów.

Kilka uwag o uprawie lucerny
   

Lucernę na jednym stanowisku możemy uprawiać do 3- 4 lat. W tym czasie daje satysfakcjonujące plony. Podłoże pod uprawę powinno być bardzo dobrze przygotowane. Poza dokładnym odchwaszczeniem, przed siewem podłoże wzbogacamy potasem- 0,8 kg na 100 m2, i fosforem- 1 kg na 100 m2. Lucerna lubi stanowiska ciepłe, podłoże przepuszczalne, żyzne, przewiewne o odczynie obojętnym. Nie toleruje podłoża o kwaśnym odczynie, ciężkiego, wilgotnego i zimnego. Dobrze znosi suszę.
   

Medicago wysiewamy wiosną, najlepiej pod koniec marca oraz w  kwietniu na głębokość około 1- 2 cm. W początkowym okresie wzrost roślin  jest bardzo wolny.
   

W pierwszym roku uprawy ilość pokosów do dwóch, natomiast w kolejnych latach zazwyczaj do trzech.

Lucerna
Lucerna

Lucerna rośliną pastewną
   

Medicago należy do najbardziej wartościowych roślin pastewnych, której walory wykorzystywano już w czasach starożytnych. Duża wartość biologiczna, plenność, szybki wzrost po ścięciu oraz podwyższona odporność na suszę i przemarzanie, uzasadniają duże zainteresowanie jej uprawą. W Polsce uprawia się przede wszystkim lucernę mieszańcową, lucernę siewną oraz lucernę chmielową.
   

Lucerna znalazła szerokie zastosowanie jako pasza dla zwierząt hodowlanych m.in. bydła, koni, a także trzody chlewnej. Stosowana przede wszystkim na zielonkę, kiszonkę, susz oraz jako składnik wielu pełnowartościowych mieszanek.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także