Koniczyna biała

Koniczyna biała

Skomentuj artykuł

Koniczyna biała

Koniczynę białą (Trifolium repens) uprawia się głównie jako roślinę pastewną na zieloną masę, cenioną za duża zawartość białka. Jest odporna na deptanie i przygryzanie a po skoszeniu łąki szybko odrasta. Jest ponadto rośliną miododajną i leczniczą. Rośnie dziko oraz w uprawach na terenie całej Polski, porastając łąki, pastwiska i nieużytki, chociaż bywa także nieproszonym gościem na przydomowych trawnikach.
   
Biologia rozwoju

Osiąga wysokość do 40 cm. Jasnozielone liście złożone są z trzech listków, każdy z nich na wierzchniej stronie posiada biały rysunek w kształcie znaku >. Jej łodygi płożą się po ziemi, rozrastając promieniście do 45 cm i zakorzeniają w miejscach węzłów, dając początek nowym roślinom. Jest to jej główny sposób rozmnażania i rozprzestrzeniania. Kwitnienie rozpoczyna się w maju i trwa do października. Kwiatostany, tzw. główki, podobnie jak liście wyrastają na długich szypułkach i składają się z 40-80 pojedynczych kwiatów koloru kremowobiałego lub rzadziej jasnoróżowego, brunatniejąc po przekwitnięciu, a po zapyleniu formują się strąki, każdy z trzema – czterema brązowymi nasionami.


Roślina pastewna, miododajna i zioło

Na paszę uprawiana jest zwykle w mieszankach z różnymi gatunkami traw, ponieważ sama koniczyna jest dość niska i z tego powodu koszenie bywa utrudnione. Udział koniczyny białej w mieszance powinien wynosić nie mniej niż 20%. Jak wszystkie gatunki z rodziny roślin motylkowych, również koniczyna biała posiada zdolność wiązania azotu atmosferycznego dzięki symbiozie z bakteriami z rodzaju Rhizobium, które zasiedlają brodawki korzeniowe rośliny. W ten sposób podłoże wzbogacane jest w azot w przyswajalnej również dla innych roślin formie. Pasza uzyskana z koniczyny białej jest lekkostrawna, zasobna w białko i związki mineralne.

Koniczyna biała

Koniczyna biała

Suszone główki kwiatostanowe dodawane są do mieszanek ziołowych o działaniu przeciwartretycznym i przeciwreumatycznym. Napar z kwiatostanów działa ogólnie wzmacniająco, antytoksycznie i lekko przeciwbólowo.

Koniczyna biała jest rośliną obcopylną, kwiaty zapylają pszczoły i trzmiele. Z 1 ha plantacji koniczyny białej można uzyskać do 100kg miodu.

Koniczyna biała

Koniczyna biała

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: