Brama ogrodowa

Brama ogrodowa

Skomentuj artykuł

Funkcjonalnie i efektownie

Każda brama, furtka, przejście, powinno być funkcjonalne, a więc wykonane w taki sposób, aby korzystanie z przejścia było bezproblemowe. Poza funkcjonalnością, należy zadbać o efektowność konstrukcji. O tym czy dane rozwiązanie uznamy za efektywne, zależy od gustu, to indywidualna ocena. Nie mniej jednak do estetycznych rozwiązań zaliczymy te otulone w roślinach bądź oryginalne, ze względu na sposób wykonania. Z pewnością oryginalnym rozwiązaniem może stać się brama wyplatana z wierzby.

Pomysły na oryginalną bramę ogrodową:

Brama w kamiennym przejściu – jedne z najpiękniejszych rozwiązań. Kamienny mur jest niezwykle dekoracyjny, a sama brama skromna, drewniana. Wyrazistości całości dodają kwitnące rośliny.

Brama ogrodowa

Klasyczna brama z kutego żelaza z wzorem –  czarna, doskonale prezentująca się na tle zielonego żywopłotu.

Brama ogrodowa

Przejście w murze z czerwonej cegły- mur otulony bluszczem pospolitym, czerwona cegła i minimalistyczna bramka, to skupiające uwagę połączenie. Można mieć wrażenie, że kierujemy się do tajemniczego ogrodu, który dla wielu jest marzeniem i spełnieniem.

Brama ogrodowa

Zestawienie furtki z pergolą, tworzy nam niezwykle estetyczne przejście. Róże przepięknie uzupełniają się z bielą konstrukcji. Idealne przejście do ogrodu różanego.

Brama ogrodowa

Brama ogrodowa w stylistyce rustykalnej – nie dość, że w pełni oddająca charakter miejsca, to jeszcze niezwykle oryginalna.

Brama ogrodowa

Pnącza, które warto wykorzystać do obsadzenia bramy ogrodowej

Nazwa pnącza

Uwagi
Róża pnąca

Róże pnące to jedne z najbardziej dekoracyjnych roślin, które sprawdzą się przy obsadzaniu bram ogrodowych. Konstrukcje w formie np. łuków, otulone kwitnącymi różami, to jedne z najpiękniejszych widoków ogrodowych aranżacji. Kwitnienie róż, rozpoczyna się w czerwcu i może trwać do samych przymrozków- zależnie od odmiany. Róże pnące nie posiadają organów czepnych.

Kobea pnąca

Pnącze jednoroczne o bardzo ładnych, dzwonkowych kwiatach, barwy fioletowej bądź białej, zależnie od odmiany. Kwitnienie rozpoczyna w okresie letnim i trwa do pierwszych przymrozków.

Powojniki wielkokwiatowe

Niezwykle zróżnicowana grupa roślin pnących o przepięknych, zmiennych kwiatostanach. Zróżnicowane także pod względem łatwości uprawy, dlatego warto zapoznać się z wymaganiami konkretnych odmian.

Wilce

Pnącze jednoroczne o ładnych, lejkowatych kwiatach, kwitnące latem i jesienią. Szczególnie pięknie prezentują się wilce o błękitnych kwiatach. Pnącze wspina się poprzez wijące się pędy.

Wiciokrzewy

Bardzo popularne pnącza wieloletnie o oryginalnych kwiatach, dostępne w wielu zróżnicowanych odmianach.

Akebia pięciolistkowa

Oryginalne, rzadziej spotykane pnącze, dekoracyjna również ze względu na egzotycznie prezentujące się owoce.

Fasola wielokwiatowa

Przepięknie zaprezentuje się zwłaszcza w ogrodzie wiejskim, rustykalnym, naturalistycznym. Zaliczana do roślin jednorocznych, dekoracyjna z kwiatów.

Bluszcz pospolity

Zimozielone pnącze, dostępne w wielu odmianach, choć najczęściej spotykany i wykorzystywany w nasadzeniach jest gatunek. Przepięknie zaprezentuje się na kamiennej bramie, a przytwierdza się do podpór poprzez korzenie czepne.

Powojnik tangucki

Pnącze wieloletnie, kwitnące w pierwszej połowie lata, zachwycające słonecznymi, dzwonkowatymi kwiatami, a po przekwitnięciu także puszystymi owocostanami.

Uwagi końcowe

Bramy ogrodowe mogą chronić, dekorować, zachęcać do odwiedzin, jeżeli tylko tego chcemy. Pozwolą ujrzeć wnętrze posesji- ogrodu, ale równie dobrze mogą całkowicie odciąć prywatną oazę od świata zewnętrznego. Zależnie od potrzeb, dobierajmy odpowiednie konstrukcje, pamiętając o ich spójności z aranżacją najbliższego otoczenia.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: