Huśtawki ogrodowe - drewniane, czy metalowe?

Huśtawki ogrodowe - drewniane, czy metalowe?

1 komentarzy

Ogród to nie tylko miejsce, w którym sadzimy czy siejemy różne rodzaje roślin, ale przede wszystkim miejsce przeznaczone do naszego wypoczynku. W tym celu budujemy tam altany, stawiamy stoły, ławki, grille ogrodowe i inne wyposażenia przydatne w naszej rekreacji. Nie możemy jednak zapominać o naszych najmłodszych pociechach. One lubią odpoczywać w zupełnie inny sposób - aktywny. Przydają się tutaj piaskownice, ślizgawki, huśtawki. Właśnie tymi ostatnimi będziemy się dziś zajmować.

Huśtawki nie tylko dla dzieci

Pomimo, iż huśtawki kojarzą się nam raczej z zabawami naszych pociech, nie tylko dla nich są przeznaczone. Wiele osób uwielbia spędzać miło czas powoli pohuśtując się nad zieloną trawką, czując delikatny powiew wiatru we włosach, szczególnie przyjemny w okresie letnim. Dlatego też stawiając taki obiekt w naszym ogrodzie, nie zapominajmy o nas samych i wybierzmy wersję, która wytrzyma większe obciążenia osób dorosłych lub bardziej popularne modele, wyposażone w ruchomą ławkę kilkuosobową.


Huśtawki ogrodowe drewniane - wykonanie

Na samym początku warto napomnieć, że jeżeli nie mamy doświadczenia w wykonywaniu konstrukcji drewnianych, może warto wydać trochę więcej pieniędzy i kupić gotową huśtawkę. Źle wykonana może zagrażać bezpieczeństwu naszemu oraz naszych bliskich.

Huśtawki ogrodowe drewniane składają się z trzech podstawowych elementów. Po pierwsze elementy ruchome wraz z siedziskiem. Do tego celu możemy wykorzystać ławkę z desek, którą montujemy za pomocą grubych lin lub łańcuchów. Ważne jest, aby wykonywane w tym celu węzły i mocowania zrobić solidne, by nie były narażone na rozwiązywanie lub urwanie w czasie eksploatacji.

Kolejnym bardzo ważnym elementem huśtawek jest ustrój nośny. Wykonujemy go z grubych elementów drewnianych. Do tego celu bardzo dobrze nadają się bale, deski są zbyt cienkie i mogą się łamać na skutek obciążeń dynamicznych i drgań. Najczęstszym spotykanym rozwiązaniem są dwa słupki wykonane z dwóch, skrzyżowanych ze sobą bali każdy. Muszą one mieć po ponad 2,5 metra długości i krzyżować się w takim miejscu, by w górnej części można było wklinować poziomo kolejny bal, do którego mocowana będzie część ruchoma. Wszystkie te drewniane elementy powinno łączyć się grubymi śrubami, z zastosowaniem połączeń ciesielskich.

Ostatnia część huśtawki to fundament. Nie jest on konieczny, jeżeli potrafimy w jakikolwiek inny sposób zapewnić stabilność całej konstrukcji. Fundament może być wylany z betonu i za pomocą metalowych elementów połączony z konstrukcją nośną.

Huśtawki ogrodowe drewniane narażone są na działanie różnych warunków atmosferycznych, dlatego też konieczne jest impregnowanie wszystkich drewnianych elementów.

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Majeczka, Tytuł: coś nowego

    Chcieliśmy mieć z mężem coś innowacyjnego więc zamówiliśmy huśtawkę z technorattanu. Materiał jest bardzo wytrzymały, nie chowaliśmy jej nawet na zimę, wystarczy przetrzeć szmatką i wygląda jak nowa, znajomi są zachwyceni a i huśtawka jest ozdobą ogrodu. Polecamy Serdecznie:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: