Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
10 z 10

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Cyneraria, Starzec, Starzec popielnik

Cyneraria, Starzec, Starzec popielnik

2 komentarzy

Opis:

Cyneraria to roślina występująca w naturalnych warunkach na wyspach Kanaryjskich, gdzie kwitnie wiosną. Starzec ma wzniesione pędy, osiągające długość do 30 centymetrów, pokryte miękkimi włoskami. Liście sercowate, dość duże, owłosione od spodu osiągają długość do 12 centymetrów. Kwiaty zebrane w dekoracyjne kwiatostany, kształtem i pokrojem przypominają rumianek. Kwiaty najczęściej koloru białego, niebieskiego, purpurowego i różowego ale spotykane są również w innych kolorach.

Uprawa:

Stanowisko cieniste lub półcieniste, chłodne, dość wilgotne. Roślina wymaga intensywnego i częstego podlewania. W temperaturze ok. 10ºC starzec kwitnie nawet do dwóch miesięcy. W okresie intensywnego wzrostu zalecane jest systematyczne nawożenie. Cyneraria w warunkach domowych jest dość trudna do rozmnożenia, najprostszym sposobem jest wysiew nasion wczesna jesienią w zimnej szklarni. Kiełkują po ok. 2 tygodniach.

Zastosowanie:

Bardzo intensywnie kwitnąca roślina doniczkowa do chłodniejszych pomieszczeń.

Kwitnienie:

Starzec popielnik kwitnie od lutego nawet do września.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Przesadzanie roślin doniczkowych
  Przesadzanie roślin doniczkowych

  Przesadzanie roślin doniczkowych   Jednym z kluczowych zabiegów, jakie wymagają rośliny doniczkowe i pojemnikowe, to zabieg przesadzania, od którego zależy zdrowotność roślin. Pamiętajmy, że nie przeprowadzanie tego zabiegu w razie potrzeby, może się przyczyn

  Przeczytaj więcej...
 • Kaktusy - dzieci słońca
  Kaktusy - dzieci słońca

      Te wydawałoby się niepozorne roślinki znajdują coraz więcej amatorów. Sprzyja temu duża różnorodność form i kształtów, a także małe rozmiary wielu z nich. Umożliwia to stworzenie mini kolekcji  na słonecznym parapecie nawet w małym mieszk

  Przeczytaj więcej...

2 komentarzy

 1. Dodał: asia, Tytuł:

  Czy cyneraria rzeczywiście może stać w miejscu bardzo cienistym w takim do którego nie dociera słońce ?

 2. Dodał: Arietta, Tytuł: Niepełny opis

  Zamieszczone zdjęcia przedstawiają senecio cruentus-gatunek popularnie zwany cynerarią, ale nigdy starcem, choć faktycznie należy z nim do wspólnej rodziny popielników.Jest to roślina domowa,jednoroczna,wyrzucana po przekwitnięciu, które może trwać 2 miesiące, a czasami tylko 2 tygodnie. Natomiast popularny ogrodowy starzec (senecio cineraria) jest byliną wieloletnią o biało srebrnych zamszowatych liściach, kwitnącą dopiero w drugim roku. Starca uprawia się w ogrodzie, znosi ciężkie gleby, może także stanowić piękną ozdobę gazonów na tarasach w zestawieniu z roślinami o kolorowych liściach np koleusami lub roślinami o kolorowych kwiatach np z szałwią lub pelargonią. Starca rozmnaża się z nasion wysiewanych w marcu-kwietniu do skrzynki,natomiast cynerarii nie rozmnaża się w warunkach domowych. Jeszcze inną rośliną należącą do senecio jest macroglossus (bluszczowate pnącze)a także kilka sukulentów.Wszystkie te gatunki mają inne wymagania środowiskowe i nie powinny być ze sobą mieszane.

Dodaj swój komentarz

Captcha