Róże parkowe

Róże parkowe

Skomentuj artykuł

Pielęgnacja róż parkowych

Mało wymagające, a także mało absorbujące w pielęgnacji. Nie dość, że nie mają wygórowanych wymagań odnośnie podłoża, to jeszcze są bardziej mrozoodporne oraz nie wymagają radykalnego cięcia. Zazwyczaj tnie się je w razie potrzeby. Cięcie ma charakter odmładzający, doświetlający. Usuwamy pędy uszkodzone. Odmiany kwitnące raz w roku w razie potrzeby przycinamy po kwitnieniu, natomiast powtarzające kwitnienie wiosną. Możemy je przyciąć o jedną trzecią, co pobudzi krzew do zawiązania większej ilości pąków. Róże parkowe nie boją się cięcia.

Przed posadzeniem krzewu w ogrodzi,e należy wyznaczyć odpowiednie stanowisko. Pamiętajmy, że na bardziej urodzajnym podłożu oraz słonecznym stanowisku róże parkowe będą prezentowały się dużo lepiej.

Róże parkowe

Róże parkowe

Podłoże powinno być odchwaszczone i głęboko przekopane. W razie potrzeby glebę można wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Rośliny najlepiej zakupić w renomowanej szkółce, dokładnie oznaczone, dające nam pewność najwyższej jakości.

Po posadzeniu wokół krzewu zostawiamy lekkie wgłębienie, które ułatwi nam podlewanie. Podlewanie po posadzeniu systematyczne w przypadku starszych krzewów w razie potrzeby. Pamiętamy, że rośliny najlepiej podlewać z samego rana obficie, ale nie za często.

W pierwszym roku po posadzeniu nie nawozimy róży parkowej, dopiero w kolejnych latach, najlepiej nawozami organicznymi np. dobrze przerobionym kompostem. W przypadku nawozów mineralnych warto stosować nawozy specjalnie przeznaczone dla róż, wolnodziałające, ale sprawdzi się także popularna Azofoska. Różę nawozimy wczesną wiosną oraz  w czerwcu.

Rozmnażanie zależnie od konkretnego gatunku, odmiany to m.in. sadzonkowanie, okulizacja, odkłady, podział.

W przeciwieństwie do róż wielkokwiatowych czy też rabatowych nie są tak podatne na choroby i szkodniki. Nie mniej jednak przy niekorzystnych warunkach mogą pojawić się problemy, dlatego roślinę należy monitorować, aby w przypadku pojawienia się zmian, odpowiednio szybko zareagować.

Kupując konkretną odmianę róży parkowej, należy sprawdzić czy dana odmiana nie wymaga lekkiego okrycia na zimę. W bogactwie odmianowym nie brakuje takich okazów.

Róże parkowe w ogrodzie

Duża część róż parkowych osiąga spore rozmiary, dlatego też nie sprawdzą się w małych ogrodach. Bardziej będą się nadawały na większe powierzchnie, gdzie jako soliter na tle trawnika będą zachwycać obfitością kwitnienia. Aby wrażenie było jeszcze większe można je sadzić po kilka sztuk. Nie mniej jednak takie aranżacje wymagają dużej przestrzeni.

Róże parkowe kojarzą się z ogrodami wiejskimi, naturalistycznymi, dużymi o parkowym charakterze. Dobrze wyeksponowany krzew będzie niemałą atrakcją ogrodu.

Duże okazy mogą posłużyć do ukrycia mniej przyjaznego oku miejsca. Wybrane róże parkowe można prowadzić także po kracie jak róże pnące.

Róże parkowe można wykorzystać także na luźne żywopłoty. Poza ochroną posesji przed intruzem będą stanowić miejsce, w którym nie zabraknie drobnych zwierząt.

Przy obsadzaniu pergoli, altan także pamiętajmy o różach parkowych. Wybrane róże parkowe dostarczają wartościowych owoców na nalewki, konfitury, dżemy. 
     
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także