Rośliny zadarniające

Rośliny zadarniające

Skomentuj artykuł

Każdy z nas dąży do jak najlepszego wyglądu swojego ogrodu. W tym celu wyszukujemy coraz to ciekawsze rośliny, tworzymy przepiękne kompozycje, poświęcamy bardzo dużo czasu, aby nasze egzemplarze jak najlepiej czuły się w tym zielonym zakątku. Istnieją jednak takie przestrzenie, w których z różnych powodów nie możemy posadzić większości roślin ozdobnych, a pozostawione same sobie szpecą resztę działki, tworząc puste, niezagospodarowane placki ziemi. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie roślin zadarniających, które zajmują mało miejsca, szybko się rozrastają i doskonale zakrywają nieestetyczne, niezarośnięte przestrzenie. Jeżeli więc i my poszukujemy rozwiązania takiego problemu, zapoznajmy się z podstawowymi wskazówkami uprawy roślin okrywowych, a także z najciekawszymi ich gatunkami.

Przygotowanie stanowiska dla roślin zadarniających

Uprawa tych roślin zaczyna się jeszcze przed umieszczeniem ich w ziemi. Z racji gęstego pokroju okazów z tej grupy, późniejsze pielenie jest znacznie utrudnione. Właśnie dlatego zawczasu musimy ograniczyć obecność nieproszonych gości. Dokładnie przekopujemy miejsce, które chcemy zadarnić i pozbywamy się absolutnie każdego obcego kłącza. Chwasty nie tylko osłabiają nasze rośliny poprzez podkradanie im wody oraz składników pokarmowych, ale również bardzo nieestetycznie wyglądają, wyrastając spomiędzy naszych upraw. Dodatkowo szybkość ich rozrastania jest niekiedy równie duża, co szybkość rozrostu roślin okrywowych, co znacznie utrudnia późniejsze ich wyeliminowanie.

Kolejnym krokiem jest wzbogacenie podłoża nawozami, które pozwolą naszym podopiecznym szybciej zadomowić się w nowym miejscu i nic nie stracić ze swoich walorów ozdobnych. Składniki mineralne są praktycznie w tym samym stopniu potrzebne do prawidłowego wybarwienia poszczególnych części rośliny, co odpowiednie jej nasłonecznienie, a na intensywnych kolorach właśnie powinno nam najbardziej zależeć.


Niektóre gatunki roślin zadarniających rozrastają się na tyle szybko, że zapanowanie nad nimi może być trudne. Jeżeli jednak nie chcemy, aby wychodziły one poza przeznaczony dla nich obszar, dobrym rozwiązaniem może być wkopanie w ziemię obrzeży krawężnikowych lub elementów do nich podobnych. Będą one siedziały w glebie na tyle głęboko, aby skutecznie zapobiec przechodzeniu kłączy na drugą ich stronę, a darń rozwinie się tylko w pożądanym miejscu. Sposób ten jednak nie jest skuteczny w przypadku roślin z kłączami nadziemnymi.

Rośliny zadarniające - Gęsiówka

 

Rośliny zadarniające - Gęsiówka

Przegląd roślin zadarniających

Gatunków, które tworzą zwartą okrywę terenu jest bardzo dużo. Zapoznajmy się zatem z tymi najpopularniejszymi, które w ogrodach spotykane są najczęściej.

Bluszczyk - roślina o dość długich, nawet jednometrowych pędach, które płożą się po ziemi i z niezwykłą łatwością ukorzeniają. Stosowane są głównie ze względu na możliwość uprawy w częściowym cieniu. Należy uważać na ich ekspansywność, gdyż potrafią rozrastać się w miejscach niepożądanych. Główną ozdobą są zielone, karbowane liście. Najpopularniejszym gatunkiem z tego rodzaju jest naturalnie występujący w naszej florze bluszczyk kurdybanek.

Rośliny zadarniające - Rozchodniki

 

Rośliny zadarniające - Rozchodniki

Dąbrówka - rodzaj roślin, który dzięki licznym rozłogom, bardzo gęsto obrasta teren uprawy. Tworzy trochę wyższą darń, nawet do 35 cm ponad poziom terenu. Niektóre odmiany mogą mieć czerwono-purpurowe liście, co sprawia, iż atrakcyjnością przewyższają one wszystkie trawy. Najpopularniejsze gatunki to dąbrówka rozłogowa i dąbrówka żółtokwiatowa.

Rośliny zadarniające - Konwalia majowa

 

Rośliny zadarniające - Konwalia majowa

Gęsiówka - nie wszystkie gatunki z tego rodzaju można uprawiać jako rośliny zadarniające, ale niektóre z nich, szczególnie te niższe, nadają się do tego celu idealnie. Mowa tutaj głownie o gęsiówce alpejskiej, która w okresie kwitnienia pokrywa się setkami niedużych, białych lub różowych kwiatów, a także gęsiówce kaukaskiej, charakteryzującej się bardzo ozdobnymi, zimozielonymi listkami.

Karmnik ościsty - gatunek ten w naszym kraju cieszy się w ostatnich latach rosnącą popularnością, pomimo, iż w naturze zagrożony jest wyginięciem. Wytwarza bardzo niskie, poduszkowate kępy w kolorze zielonym, stanowiące doskonałe tło dla drobnych, ale za to bardzo licznych, białych kwiatów.

Rośliny zadarniające - Rozchodniki

 

Rośliny zadarniające - Rozchodniki

Rozchodniki - niskie rośliny, tworzące dość gęstą darń, złożoną z pędów porośniętych niedużymi, ale za to grubymi listkami. Niesamowicie dobrze sprawują się w ogrodach skalnych, a także przy obsadzaniu murków i podobnych im elementów. Jako rośliny zadarniające mogą być używane poszczególne gatunki samodzielnie lub specjalne mieszanki, które można zakupić w sklepach ogrodniczych.

Kopytnik pospolity - dorasta maksymalnie do kilkunastu centymetrów wysokości, a jego główną ozdobą są nerkowate lub sercowate, gęste liście, zakrywające prawie całe podłoże. Wytwarzają liczne kłącza, które z czasem ukorzeniają się i oddzielają od rośliny matecznej, dzięki czemu postępuje ekspansja kopytnika. Kwiaty są bardzo niepozorne, często ukryte, niedostrzegalne przez osoby nieznające rośliny.

Rośliny zadarniające - Dąbrówka

 

Rośliny zadarniające - Dąbrówka

Macierzanka piaskowa - roślina, która tworzy bardzo gęstą darń. Wytwarza liczne pędy długości do 30 cm, które mogą zarówno się wznosić, jak i płożyć. Na ich końcach latem znajdują się kwiaty w kolorze różowym. Szczególnie szybko rozrasta się w miejscach słonecznych. Zwabia do siebie różne owady, w tym pszczoły, które często korzystają z jej kwiatów.



Żagwin ogrodowy - bylina o płożącym pokroju, dorastająca do około 10 cm wysokości. Uprawiana na stanowiskach słonecznych wytwarza bardzo liczne kwiaty, które w miesiącach od kwietnia do czerwca przykrywają cały teren.

Folks szydlasty - roślina, która nie tylko gęsto się zadarnia, ale również bardzo obficie kwitnie, tworząc w okresie kwitnienia niezwykle ozdobne, fioletowe, różowe lub białe dywany.

 

 Rośliny zadarniające - Kopytnik pospolity

 

Konwalia majowa - może nie jest typowo zadarniającą rośliną, jednak jej zdolność do bardzo szybkiego rozmnażania się w sprzyjających warunkach sprawia, iż warto o niej wspomnieć. Uprawiana na tym samym stanowisku przez wiele lat, tworzy bardzo gęsty trawnik ze swoich liści, spomiędzy których wiosną wystają liczne, białe, dzwonkowate kwiaty.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: