Bylica pospolita

Bylica pospolita

Skomentuj artykuł

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) jest rośliną wieloletnią z rodziny astrowatych (Asteraceae), występującą na obszarze Europy i znacznej części Azji. W Polsce gatunek ten jest bardzo często spotykany w stanie dzikim. Zalicza się ją do roślin ruderalnych – zasiedlających podłoża zmienione przez człowieka. Bylica pospolita jest nie tylko szeroko rozpowszechnionym chwastem, ale stanowi również źródło surowca zielarskiego.

Morfologia rośliny

Bylica pospolita jest okazałą byliną, osiągającą 1,5 m wysokości. Łodygi ma wzniesione, zwykle lekko czerwono zabarwione, liście pierzastodzielne, z wierzchu ciemnozielone, pod spodem kutnerowato owłosione. Drobne żółtawe kwiaty są zebrane w niewielkie koszyczki, tworzące kłosokształtną wiechę. Kwitnie od lipca do września, jest wiatropylna. W sprzyjających warunkach może wydać do kilkudziesięciu tysięcy nasion.


Roślina ruderalna

Bylica pospolita jest pospolitym chwastem, który bardzo dobrze czuje się na glebach zawierających duże ilości związków azotowych. Bylica pospolita porasta zarośla, przydroża, pobocza dróg, okolice wysypisk śmieci.  W badaniach instytutów naukowych stwierdzono występowanie bylicy pospolitej – typowego gatunku stanowisk ruderalnych, w zbiorowiskach segetalnych uprawy kukurydzy i rzepaku ozimego na glebach płowych.

Bylica pospolita

Bylica pospolita

Surowiec zielarski

Surowcem zielarskim jest ziele bylicy pospolitej. Zbiera się je na początku okresu kwitnienia i suszy w warunkach naturalnych (w miejscu zacienionym i przewiewnym). Rośliny zbierane ze stanowisk o żyznej, wilgotnej glebie zawierają mniej składników leczniczych niż pochodzące z miejsc suchych i nieurodzajnych. Podobnie jak inny gatunek bylicy – bylica piołun, roślina ta jest źródłem związków gorzkich – laktonów seskwiterpenowych. Ich zawartość jest w tym surowcu mniejsza. Poza tym w zielu znajdują się kumaryny, fitosterole i olejek eteryczny. W olejku dominują związki terpenowe takie jak germakren, kariofilen, borneol, cyneol i kamfora.

Bylica pospolita

Bylica pospolita

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: