Echinacea - Jeżówka

Echinacea - Jeżówka

Skomentuj artykuł

Echinacea bardziej znana jako jeżówka, to popularna roślina rabatowa należąca do rodziny astrowatych. Jeżówka to zaledwie 9 gatunków roślin, z których znaczenie uprawowe ma przede wszystkim jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) oraz spotykana nieco rzadziej, jeżówka wąskolistna (Echinacea angustifolia). Obie rośliny są wysokimi, pięknie kwitnącymi bylinami, które dobrze znoszą zimowe warunki panujące w naszym kraju. Większość odmian znakomicie komponuje się z rudbekiami, astrami, nawłociami, gailardiami oraz liatrami. Sprawdzają się doskonale zarówno w na rabatach w stylu naturalistycznym jak i w jednogatunkowych grupach na tle domu lub trawnika. Ich przyjemny zapach zwabia owady zapylające takie jak pszczoły i motyle.

Jeżówka wąskolistna

Niezbyt często spotykana jeżówka wąskolistna, to gatunek blisko spokrewniony z jeżówką purpurową. Różni się od niej przede wszystkim wąskimi, długimi liśćmi, wyrastającymi niemal bezpośrednio na łodydze (liście siedzące) oraz zewnętrznymi płatkami korony, które mają tendencję do przewieszania się. Jeżówki wąskolistne to również rośliny nieco niższe od purpurowych, gdyż zwykle dorastają do wysokości 60-100 cm.Jeżówka purpurowa

Bardziej popularna jeżówka purpurowa, jest gatunkiem często spotykanym w naszych ogrodach. Wykorzystuje się ją zarówno w kompozycjach rabatowych jak i na kwiat cięty. Ta piękna roślina dorasta do 1-1,5 m. wysokości (odmiany bywają niższe), rozwijając w VII na końcu sztywnej, szorstkiej, rzadko ulistnionej łodygi, duże, barwne, pojedyncze kwiaty. Pojawiają się one sukcesywnie aż do końca X, o ile regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany. Budowa kwiatów jeżówki jest dość charakterystyczna, gdyż niewielkie kwiaty rurkowe tworzą wewnątrz kielicha wypukły, szorstki koszyczek, a znacznie szersze i bardziej okazałe płatki korony (kwiaty języczkowe) układają się promieniście u jego podstawy, niekiedy delikatnie wychylając się ku dołowi. Jeżówka purpurowa posiada również dość duże, szerokie, zielone, ząbkowane liście, o lancetowatym kształcie, które u podstawy łodygi tworzą luźną rozetę. Liście pokrywają również cześć pędu kwiatostanowego.

Echinacea - Jeżówka

Echinacea - Jeżówka

Odmiany jeżówki purpurowej

Odmian jeżówki purpurowej jest dostępnych na rynku dość dużo, a różnią się one między sobą wysokością oraz kolorem i kształtem kwiatostanów. Wśród nich możemy spotkać rośliny o klasycznym, ciemnoróżowym ubarwieniu płatków zewnętrznych i ciemnym koszyczku (np. „Magnus”) biało kwitnące z brązowym koszyczkiem (np. „Alba”) lub czerwone (np. „Firebird”).

Echinacea - Jeżówka

Echinacea - Jeżówka

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie