Ogród leśny

Ogród leśny

Skomentuj artykuł

Ogrody leśne to miejsca inspirowane naturą. Pełne kompozycji charakterystycznych dla  biocenozy leśnej. Panujący w nich klimat orzeźwi, wyciszy i pozwoli uprawiać te rośliny, które stronią od słonecznych kąpieli. Zadrzewiona działka, może okazać się tym,  czego całe życie pragnęliśmy, ale pamiętajmy, że aby dobrze zaaranżować i stworzyć ogród leśny, należy mocno się napracować. Nie mniej jednak jak ogród już powstanie to nie jest tak absorbujący jak w przypadku ogrodów zaprojektowanych w innym stylu.

Od czego zacząć ?
   

Aby zrealizować marzenie o leśnym ogrodzie, należy posiadać zadrzewioną działkę. Najlepiej charakteryzującą się sporą powierzchnią (średnią do dużej), ponieważ tylko na takim obszarze jesteśmy w stanie w pełni oddać klimat leśnego kompleksu. Działki znajdujące się w pobliżu kompleksów leśnych są doskonałe do stworzenia leśnego ogrodu. Taką działkę należy oczyścić, łącznie z zagrażającymi naszemu bezpieczeństwu konarami, uzupełnić odpowiednią roślinnością i dopasować wedle własnych upodobań.  Nie niszczmy tego co zastaliśmy lecz wykorzystajmy, ogród tylko na tym zyska.


Jakie rośliny wybrać ?
   

Jedną z podstawowych i najważniejszych kwestii przy zakładaniu leśnego ogrodu jest dobór odpowiedniej  roślinności. Pamiętajmy, że na takich zadrzewionych działkach panują specyficzne warunki  wodno- glebowe jak i świetlne. Jest olbrzymia konkurencja i o nowo posadzone rośliny należy szczególnie zadbać. Nawożenie i podlewanie to te zabiegi, bez których nie ma mowy o ich prawidłowym i bujnym wzroście. Zastane i dobrze zakorzenione drzewa oraz krzewy są silną konkurencją dla nowych mieszkańców takiego ogrodu. Doskonałym rozwiązaniem z pewnością byłoby automatyczne nawadnianie, które zdecydowanie ułatwi pielęgnację roślin. Wybierajmy te rośliny, które poradzą sobie w słabym podłożu i przy ograniczonym dostępnie światła. Nim przystąpimy do nasadzeń, warto wybrać się na spacer i przyjrzeć się okolicznym kompleksom leśnym i rosnącej w nich roślinności. Z pewnością zaobserwujemy jakie rośliny dominują w najbliższym otoczeniu ogrodu. Część z nich warto uwzględnić przy doborze gatunków. Las charakteryzuje się naturalną piętrowością,  na którą składa się ściółka, runo leśne, podszyt oraz korony drzew. Stwórzmy w ogrodzie odpowiednik tego cienistego świata. Zależnie od charakteru działki, możemy zastosować zróżnicowane rośliny. Jeżeli na działce dominują rośliny iglaste ( m.in. sosny) wybierzmy gatunki, które świetnie oddadzą klimat tego miejsca. W tym wypadku z pewnością sprawdzą się iglaki. Sięgnijmy po cisy, świerki, jałowce, tuje, wrzosy, worzośce. Świetnym dopełnieniem będą różaneczniki, azalie, skimmia, funkie, żurawki, paprocie.  W ogrodzie, gdzie będą przeważać drzewa liściaste możemy skorzystać z takich gatunków jak berberys, pęcherznica, ostrokrzewy, lilaki, jaśminowce, tawuły. Z pozostałych roślin wartych uwagi przy projektowaniu ogrodu leśnego będą- klon palmowy, brzozy, bluszcz pospolity, powojniki, porzeczki, derenie, trzmieliny, kalina, czeremcha, wierzby, jarząb pospolity, pięciornikisłoneczniczki, rudbekie, naparstnice, wybrane trawy ozdobne, konwalie, kokorycz, bergenia sercolistna, parzydło leśne, runianka japońska. A wiosną niech ogród wypełnią fiołki, przylaszczki, ranniki, zawilce, ziarnopłon, pierwiosnki, a także krokusy, cebulice oraz przebiśniegi. Przy roślinach bardziej wymagających warto wymienić podłoże na bardziej im odpowiadające.

Ogród Leśny

 

Ogród Leśny

Ogród leśny a trawnik
   

Utrzymanie trawnika w ogrodzie leśnym nie jest łatwe i w bardzo zacienionych ogrodach najlepiej z niego zrezygnować, a skupić się bardziej na roślinach okrywowych, które mogą go zastąpić i wypełnić wybrane przez nas miejsca. Z roślin okrywowych, które świetnie się sprawdzą przy obsadzaniu wolnych przestrzeni będą:

- dąbrówka rozłogowa,

- kopytnik,

- barwinek,

- jasnota plamista,

- bluszcz pospolity.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: