Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 120

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Przylaszczka, przylaszczki, przylaszczka pospolita

Przylaszczka, przylaszczki, przylaszczka pospolita

5 komentarzy

Opis:

Przylaszczka jest kwiatem rosnącym naturalnie w widnych lasach w Polsce oraz na reszcie terenu środkowej Europy. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz drobnymi kwiatami. Można ją spotkać w większości ogrodów. Jest bardzo lubianym przez hobbystów kwiatem. Ma on niewielkie wymagania, dlatego powinien spróbować hodować każdy młody ogrodnik. Przylaszczki odznaczają się kwiatostanem o kolorze niebieskim na długich, cienkich łodygach i charakterystycznymi liśćmi trzyklapowymi lub pięcioklapowymi. Znane są odmiany przylaszczki biała pełna, posiadająca białe kwiaty, różowa pełna, posiadająca różowe kwiaty oraz purpurowa pełna z purpurowymi kwiatami.

Uprawa:

Uprawa tego kwiatu należy do jednych z najprostszych. Pielęgnacja przylaszczek nie jest prawie koniczna. Stanowisko może być zarówno nasłonecznione jak i zacienione. Rozmnaża się j przez rozłogi lub podział. Najlepiej rosną na żyznych glebach ze sporym poziomem próchniczym. Nie znoszą uszkadzania korzeni oraz przesadzania. Wymagają spokoju, dlatego powinniśmy je przesadzać tylko w razie konieczności.

Zastosowanie:

Stosuje się je w ogrodach skalnych. Może być używany jako trawnik. Świetnie wygląda w otoczeniu traw.

Kwitnienie:

Przylaszczki kwitną wiosną. Mówi się, że rozpoczynają wiosnę. W ogrodach spotyka się je na przełomie marca i kwietnia.

Zimowanie:

Rozłogi leżą przez zimę w ziemi. Są odporne na mrozy.

Kategorie
Byliny
  • Domek na drzewie
    Domek na drzewie

        Domki na drzewie to marzenie większości małych dzieci, a nawet dorosłych. Te wyjątkowe konstrukcje dostarczają wielu wrażeń, są azylem, odskocznią od codzienności, a dla dzieci miejscem zabaw, w którym to one rządzą i nikt nie może mieć wstępu do ich małego

    Przeczytaj więcej...
  • Huśtawka ogrodowa dla dzieci
    Huśtawka ogrodowa dla dzieci

        Ogrody są miejscem gdzie łączymy przyjemne z pożytecznym, a więc możliwość uprawiania roślin wyłącznie w celach dekoracyjnych, jak również użytkowych. Nie należy zapominać także o szerokich możliwościach wypoczynku. Dlatego też konieczne jest już w fazie tw

    Przeczytaj więcej...
  • Grzyby leśne w ogrodzie HIT
    Grzyby leśne w ogrodzie

        Uprawa grzybów w ogrodzie to bardzo ciekawa alternatywa dla ogrodników- amatorów. Z pewnością wprowadzą do ogrodu więcej naturalności i leśnego klimatu. Grzyby stanowią bardzo liczną grupę specyficznych organizmów, skupiających tysiące

    Przeczytaj więcej...

5 komentarzy

  1. Dodał: Lila, Tytuł: na pomoc kwiatom!!!

    W latach młodości mieszkałam na mazurach i doskonale znam przylaszczki,jak chodziłam na spacery do lasu to spotykałam piękne miejsca z tymi kwiatami.Zazwyczaj były koloru niebieskiego,ale trafiały się też różowe i białe.Obecnie mam drewniany domek letniskowy w liściastym lesie pod Wrocławiem i chętnie posadziłabym je wokół drzew.Jeżeli jest to możliwe proszę o kontakt z Panem Markiem może przysłał by mi trochę sadzonek do uratowania.

  2. Dodał: laura811, Tytuł: przylaszczka pospolita

    Przylaszczki rosną najczęściej w miejscach zacienionych-na przykład wśród zeschniętych leśnych liści.Mają jasno fioletowy kolor.Cała roślina osiąga wysokośc 15-20cm.Są chronione wię nie wolno ich zrywac i trujące jeśl zje się je w większej ilości.Mysle że pomogłam;)

  3. Dodał: Marek :), Tytuł: na pomoc kwiatom!!!

    Mieszkam w woj. lubuskim. niedaleko miejsca mojego zamieszkania rośnie dość duża ilość tych kwiatków. lecz teraz , ok. 150m od nich będzie wybudowana droga szybkiego ruchu! nie wiem co robić bo bardzo mi szkoda aby one zostały "wytępione" szczególnie dlatego iż jest to jedno z nielicznych, tak dużych zbiorowisk. aby roślina ta nie wyginęła próbuję je rozsadzać na różnych obszarach niedaleko mojej miejscowości. chcę to zrobić bo nie pozwolę na pozbawienie mnie takich sympatycznych kwiatuszków. robię to dlatego że bardzo lubię wszystkie kwiaty... dzięki za wysłuchanie ;)))

  4. Dodał: ITOSONOS, Tytuł:

    Przylaszczka nie wytwarza rozłogów,a co do ochrony-hmm,no cóż wydaje mi się,że to niczego nie załatwia i moim zdaniem są bardziej bezpieczne w ogrodach prywatnych czy nawet w parkach niż na naturalnych stanowiskach.

  5. Dodał: anieszka, Tytuł: hepatica

    należy zaznaczyć że to roślinka chroniona od 2004- pamiętajcie wszystkie które macie w ogródkach wsadziliście przed tym rokiem:)

Dodaj swój komentarz

Captcha