Nashi - Grusze azjatyckie

Nashi - Grusze azjatyckie

1 komentarzy

Nashi, inaczej nazywane gruszą azjatycką lub japońską, wschodnią, czy chińską, przebojem weszły do naszych ogrodów. Drzewka tych gruszy, oprócz niewątpliwych walorów smakowych owoców, charakteryzują się ciekawym i oryginalnym kształtem oraz pięknymi kwiatami w okresie wczesno wiosennym. Dodatkowo odmiany spotykane w sprzedaży odporne są na popularne choroby gruszy oraz cechują się dużą odpornością na niskie temperatury w okresie zimowym. Warto poświecić chwilę i zapoznać się z tą niewątpliwie ciekawą rośliną.

Nashi przywędrowało do polski z obszarów Azji wschodniej. Grusza różni się od popularnych w naszym kraju odmian tradycyjnych kształtem i kolorem owoców. Owoce gruszy azjatyckiej przypominają owoce jabłoni. Kolejną charakterystyczną cechą są duże, ciemnozielone liście, które same w sobie stanowią interesujący element tego drzewka. Grusze japońskie kwitną wczesną wiosną i są obcopylne. Jeśli chcemy cieszyć się owocami, powinniśmy w pobliżu siebie posadzić przynajmniej dwie różne odmiany kwitnące w tym samym okresie. Dobrymi zapylaczami są również niektóre odmiany rodzime, ważne, aby drzewa nie znajdowały się w zbyt dużej odległości od rośliny zapylanej. W dobrych szkółkach dostępne są sadzonki, na których zaszczepione są dwie różne odmiany, które wzajemnie mogą się zapylać. Dokonując zakupu warto zapytać sprzedawcę o okres kwitnienia i odpowiednią roślinę zapylająca. Stanowisko uprawy powinno być dość jasne, najlepiej słoneczne, a gleba żyzna, zasobna w substancje odżywcze oraz dobrze przepuszczalna.

 

 

Po zapyleniu na drzewkach pojawiają się dziesiątki zawiązków owoców. Warto już w tym okresie przerzedzić zawiązki. Zabieg ten spowoduje wykształcenie dużych, soczystych owoców, zabezpieczy przed wcześniejszym ich opadaniem, a także wyeliminuje ryzyko braku owoców w przyszłym sezonie. Doświadczeni sadownicy zalecają, aby na pojedynczym pędzie nie było więcej niż 4 owoce. Zbiór owoców następuje wówczas, gdy gruszki nabiorą charakterystycznego dla danej odmiany wybarwienia. Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy owce są już dojrzałe jest ich spróbowanie. Niedojrzałe owoce są kwaśne, przejrzałe natomiast nabierają charakterystycznej goryczki.

Grusza azjatycka

Owoce nashi zawierają dużo cennych substancji odżywczych oraz witamin. Nie wymagają przechowywania w celu dojrzenia i świetnie smakują zerwane wprost z drzewa. Kolejną zaletą jest łatwość przechowywania. W chłodnym i ciemnym miejscu bez problemów mogą leżeć nawet kilka miesięcy. Doskonale nadają się do konfitur, deserów, suszenia, a nawet do wyrobu domowych win.

Grusza japońska

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Jerzy, Tytuł: Nashi

    Od kilku lat mam ta odmianę , super smakują suszone !

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: