Choroby gruszy

Choroby gruszy

7 komentarzy

Drzewa owoce bardzo często porażane są przez choroby, tak więc należy szczególnie zadbać o ich dobrą kondycję. Odpowiednie stanowisko oraz pielęgnacja z pewnością zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania, ale nie unikniemy tego problemu. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian należy natychmiast reagować.
   

W uprawie gruszy także należy mieć na uwadze ten problem. W niniejszym opracowaniu zwrócę uwagę na najważniejsze choroby występujące w uprawie tego drzewa owocowego.

Dlaczego drzewa owocowe chorują?
   

Drzewa owocowe bardzo często porażane są przez zróżnicowane czynniki chorobotwórcze. W wielu przypadkach za rozprzestrzenianie się niebezpiecznych dla roślin patogenów odpowiadają szkodniki np. mszyce, dlatego warto zadbać o ochronę drzew owocowych także na tej płaszczyźnie. W dużym zakresie zdrowotność uprawianych roślin zależy od stopnia zapewnienia im odpowiednich warunków oraz zaspokojenia podstawowych potrzeb np. odpowiednie podłoże, nawożenie, cięcie itp.
     
Najczęstsze choroby gruszy
   

Choroby mogące wystąpić w uprawie gruszy mogą mieć zróżnicowane podłoże, a więc

  •     podłoże grzybowe
  •     podłoże bakteryjne
  •     podłoże wirusowe


Choroby gruszy o podłożu grzybowym

•    Biała plamistość gruszy- Mycoshaerella sentina

Choroba objawia się przede wszystkim na liściach, zdecydowanie rzadziej na owocach. Już po nazwie choroby można domyślić się, że podstawowym objawem choroby będą białe plamy na liściach. Pojawiają się one przede wszystkim w latach charakteryzujących się wyższą wilgotnością. Początkowo na liściach pojawiają się niewielkie zmiany w postaci drobnych, brunatnych plam. Z czasem plamy od środka stają się szare do białawych, osiągając do 5 mm średnicy. Licznie występujące  plamy mogą zlewać się ze sobą. Przy silnym porażeniu dochodzi do przedwczesnego opadania liści.

Choroba nie jest niebezpieczna dla gatunku, a patogeny chorobotwórcze są zwalczane przy okazji oprysku na parch gruszy. Oprysk wykonujemy przed kwitnieniem, a także podczas kwitnienia, w fazie opadania płatków kwiatowych, stosując np. Miedzian 50 WP, Miedzian 50 WG.


•    Brunatna plamistość gruszy- Diplocarpon soraueri
   

Choroba będąca zagrożeniem przede wszystkim w szkółkach dla podkładek. W przydomowym sadzie nie stanowi istotnego zagrożenia gdyż bardzo rzadko dochodzi do poważniejszych szkód. Na początku lata, a nawet już pod koniec wiosny na liściach pojawiają się brunatne plamy, widoczne z obydwu stron. U starszych drzew choroba może porażać także pędy i owoce, na których także zaobserwujemy charakterystyczne plamy. Z czasem plamy zwiększają swoją średnicę i dochodzi do ich zlewania się. Konsekwencją choroby jest żółknięcie i opadanie liści, a porażone podkładki nie nadają się do okulizacji.
   

Walka z chorobą odbywa się poprzez grabienie oraz spalanie porażonych liści na których zimuje patogen odpowiadający za chorobę. Poza tym warto wykonać oprysk stosując np. Sadoplon75 WP.

czytaj dalej...

7 komentarzy

  1. Dodał: Robert, Tytuł: Rdza gruszy

    mądrego to i przyjemnie poczytać :-) W tym roku spodziewałem się pierwszego plonu. Zawiązało się kilka owoców które opadły osiągając ok 1/5 docelowego rozmiaru. Czytam, że to przez jałowiec a sąsiad ma :-( . Czy jeśli potraktuję proponowaną tutaj chemią zarówno gruszę jak i jałowiec sąsiada to czy jest szansa na dochowanie się owoców czy szkoda zachodu i zamiast gruszy posadzić inne drzewko ? owocnego działkowania :-) RR

  2. Dodał: Kamilla, Tytuł:

    Za te objawy odpowiedzialny jest jałowiec sabiński. Niestety należy się go pozbyć i to jest jedyny skuteczny sposób

  3. Dodał: mano, Tytuł: rdza gruszy

    Zgadzam się z Bubu. U mnie potężna grusza już od kilku lat gubi wszystkie zawiązki od kiedy zaatakowała ją rdza. Niestety sąsiad obsadził działkę jałowcami. Pod koniec lata liście już są brązowe. Oprysk chyba nieopłacalny i nie bardzo możliwy. Pozdrawiam.

  4. Dodał: Jurek, Tytuł: male liście - owoce opadają

    może ktoś się spotkał z takim przypadkiem, że grusza 25letnia po zimie w ubr. ma liście o połowę miniejsze niż normalnie a owoce w czerwcu opadają. Sytuacja powtarza się drugi rok z rzędu.

  5. Dodał: Janina, Tytuł: brak owocow

    co zrobic gdy nie zawiazuja sie owoce pomimo obfitego kwiatu w tym roku kwiaty przekwitaja i zasychaja

  6. Dodał: Bubu, Tytuł: Mało profesjonalnie

    Co do rdzy gruszy się nie zgodzę, takie nasilenie choroby jak na załączonym zdjęciu spowodowałoby to że, owoce nie dorosłyby nawet do połowy swoich właściwych rozmiarów. Zdrowy liść = dużo asymilatów. Zniszczenie aparatów szparkowych przez patogen = spadek plonu.

  7. Dodał: Gosia, Tytuł: Owoce gruszki

    A co zrobić gdy liście gruszy są ok. owoce piękne i duże, bez żadnych plam, a po przekrojeniu gruszki na pół okazuje się że owoc jest w środku brązowy i robaczywy ?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: