Jak założyć skalniak? budowa skalniaka

Jak założyć skalniak? budowa skalniaka

4 komentarzy

Skalniaki to przepiękne fragmenty górskiej przyrody w naszych ogrodach. Wyglądają ciekawie jednak nie każdy wie, jak taki skalniak zbudować. Proces tworzenia takiej skalnej przestrzeni w naszym otoczeniu możemy podzielić na kilka etapów.

Po pierwsze wybór miejsca. Musimy tutaj mieć na uwadze kilka czynników. Większość roślin lubi stanowiska słoneczne, lub lekko słoneczne. Najefektowniej wyglądają kompozycje oparte o murki lub płoty. Na otwartej przestrzeni budowanie nie dość, że jest trudniejsze, to jeszcze nie wygląda tak pięknie. Ponadto musimy zastanowić się, ile przestrzeni możemy na takie przedsięwzięcie poświęcić. Jeżeli mamy dużo miejsca, pole do popisu jest spore. Oprócz rozrośniętego sklaniaka, lub nawet ogrodu skalnego, możemy sobie zafundować strumyk, czy też zwyczajne oczko wodne u podnóża naszej skarpy. Jeżeli natomiast ogród nie jest duży, musimy zadowolić się tym co mamy, a powalający efekt uzyskać, stosując niezwykłe odmiany roślin, a także skały i ciekawych kształtach.

Jeżeli jesteśmy już przy skałach, to jest to drugi element determinujący to, jak będzie wyglądał nasz skalniak. W sklepach ogrodniczych, a często nawet w akwarystycznych, można dostać wiele rodzajów skalnych materiałów. Od najzwyklejszych otoczaków, o różnych kolorach i wielkościach, poprzez granit i piaskowiec, aż po wytworne i różnorodne skały pochodzenia wulkanicznego. W zależności od wybranej odmiany skał, różnić się będą też rośliny odpowiednie do skalniaka.

Jeżeli mamy już wybrane miejsce oraz materiał do budowy, możemy przystąpić do właściwej pracy. Na samym dole wysypujemy gruz, który będzie niejako fundamentem całej konstrukcji, kolejną warstwę stanowi ziemia z wykopów, której grubość powinna wynosić przynajmniej około 25cm, następnie powinno znaleźć się około 15cm ziemi żyznej, której rodzaj jest zależny od wybranych roślin. Dopiero teraz przygotowujemy warstwę wierzchnią, na której znajduje się widoczny już żwir lub kora. Na samym końcu układamy kamienie oraz głazy. Musimy pamiętać, aby nie robić tego sztucznie, to znaczy, że mają leżeć jak najbardziej naturalnie (nie możemy np. pionowo wkopać piaskowca, gdyż w przyrodzie występuje on w poziomych warstwach). Większe głazy możemy zaplanować jeszcze przed wyłożeniem wierzchnich warstw, by było łatwiej wkomponować je w całość.

Zakładanie skalniaka

Skalniaki mogą mieć różny kształt. W zależności od naszych upodobań, możemy skomponować bardzo naturalną skarpę, fragment skalnego krajobrazu, zakończony murkiem lub podmurówką, a także popularne ostatnio skalniaki tarasowe, gdzie rośliny sadzone są schodkowo, na tarasach uformowanych przez duże kamienie lub murki.

 

Jak założyć skalniak - budowa skalniaka

Jak założyć skalniak - budowa skalniaka

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Ala, Tytuł: Skalniak

    Skalniaki w formie schodów bardzo mi się podobają. Sama nawet taki zrobiłam. Wszystkim skalniakomaniakom polecam te inspirację

  2. Dodał: Dominik, Tytuł: Skalniak - poradnik

    Bardzo fajny poradnik z przykładami znalazłem - polecam każdemu, kto będzie chciał założyć skalniak w swoim ogrodzie.

  3. Dodał: ANNA, Tytuł: skalniak tarasowy

    ZAWSZE O TAKIM MARZYŁAM JAK NA ZDJĘCIU POKAZANO bardzo pomysłowy i praktyczny

  4. Dodał: hania, Tytuł: skalniaczek

    ma byc ze zwyklych polnych kamieni imaly jak opona od traktora na plaszczyżnie okrągly

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Skalnik

Koniecznie zobacz: