Newsletter serwisuHuśtawka ogrodowa dla dzieci

Ogrody są miejscem gdzie łączymy przyjemne z pożytecznym, a więc możliwość uprawiania roślin wyłącznie w celach dekoracyjnych, jak również użytkowych. Nie należy zapominać także o szerokich możliwościach wypoczynku. Dlatego też konieczne jest już w fazie tworzenia projektu uwzględnić miejsca przeznaczone na odpoczynek. Możliwości jest nieskończenie wiele i zależą przede wszystkim od powierzchni ogrodu oraz od zasobności portfela. Możemy ograniczyć się do tarasu, altanki, ale także możemy stworzyć w ogrodzie zakątek z grillem, wędzarnią, kominkiem, a nawet basen rekreacyjny, który będzie wielką atrakcją, zwłaszcza w czasie upalnych dni. Wszyscy posiadający dzieci, spodziewający się dziecka bądź planujący dziecko powinni uwzględnić ten fakt przy projektowaniu ogrodu. Warto przeznaczyć kawałek powierzchni ogrodu dla swoich pociech. Pamiętajmy, że dla dziecka będzie to bardzo atrakcyjne miejsce do zabawy. Już dla maluszka można zamontować w ogrodzie bujaki, huśtawki oraz piaskownicę. Im starsze dziecko tym ma większe potrzeby, które z pewnością po części zaspokoi mini ogródek jordanowski. Nie wolno także lekceważyć potrzeb dzieci na płaszczyźnie uprawy roślin. One widząc pracę rodziców także chciałyby mieć kawałek powierzchni na eksperymentowanie z roślinnością. Można wydzielić im kawałek ogródka i dać możliwość uprawy np. ziół. Niech zapoznają się z tajnikami uprawy, może będą kontynuować pasję rodziców.
   

W niniejszym artykule skupię się wyłącznie na huśtawkach ogrodowych, a  więc podstawowej atrakcji dla większości dzieci. Huśtawki można podzielić na te, których działanie opiera się  na ruchu wahadłowym oraz na zasadzie dźwigni z równymi ramionami.

Budowa hustawki ogrodowej 


W ogrodach najczęściej wykorzystuje się huśtawki oparte na zasadzie wahadła, które wprawiane jest w ruch przez bujającego się bądź przez inną osobę. Najczęściej składają się z elementu stałego oraz z wiszącego elementu ruchomego np. łańcucha z przytwierdzonym siedziskiem. Siedzisko może być pojedyncze, ale także wieloosobowe. Dla starszych dzieci rolę siedziska może spełniać np. opona. Zapewne wielu z nas pamięta czasy swojego dzieciństwa i tradycyjne huśtawki, zawieszane na konarze. Wówczas wystarczył kawałek sznurka oraz deski spełniającej rolę siedziska. Również się sprawdzały, jednak często były kiepskiej jakości i zagrażały naszemu bezpieczeństwu, choć wówczas nie byliśmy tego świadomości. Obecnie w sprzedaży mamy olbrzymi wybór jeżeli chodzi o huśtawki dla dzieci- zarówno maluszków jak i starszych. Warto rozgraniczyć wiekowo tego typu konstrukcje, gdyż bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych, w przypadku podwieszanych modeli oraz kilku tysięcy w przypadku całego zestawu, na który składa się huśtawka podwieszana oraz rama z podporami, a czasami nawet drabina czy zjeżdżalnia. 
   

Nim przejdziemy do szczegółów, warto wspomnieć o lokalizacji ewentualnego miejsca wypoczynkowego dla dzieci. W zasadzie warto, aby znajdowało się ono jak najbliżej domu. Musi być widoczne, aby można było cały czas monitorować poczynania dzieci. Miejsce zabawy dla najmłodszych powinno znajdować się przy trasie, a starszych nieco dalej. W pierwszym wypadku maluszki w dużej mierze są uzależnione od rodziców, oczekują naszej pomocy w zabawie, więc warto mieć je jak najbliżej. Plac zabawy nie powinien być wyłożony twardą nawierzchnią, ponieważ upadek dziecka może okazać się bardzo groźny. Najlepiej, aby całość została umieszczona na trawniku charakteryzującym się bardzo wysoką odpornością na obciążenie. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie mieszanek traw- nikoeych sportowych. W przypadku twardych nawierzchni- w momencie zabawy dzieci, należy je koniecznie wyłożyć miękkimi matami, które będą amortyzować ewentualny wypadek.
   

Huśtawka ogrodowa

Materiały z których wykonane są huśtawki bywają różne. Może być to drewno, metal oraz plastik. W ogrodzie najlepiej wykorzystać gotowe zestawy huśtawek składających się z ramy, stanowiącej stały element oraz siedziska. Wykonane są one zazwyczaj z metalu i z drewna. Do ogrodu z pewnością będzie bardziej pasować opcja drewniana, jednak jest ona mniej trwalsza. Nie oznacza to jednak , że nie przetrwa wielu lat, wystarczy jedynie staranna konserwacja, aby służyła dzieciom przez wiele lat. Zakupując taki zestaw możemy zapewnić dziecku atrakcję od najmłodszych lat. Już maluszki z pomocą rodziców mogą się świetnie bawić. W ich przypadku należy zakupić odpowiednie siedziska. Powinny być głębokie, dobrze okalające tułów z oparciem. Przegródka między nóżkami zabezpieczy dziecko przed wysunięciem się i upadkiem. Takie podwieszane na linach siedziska, można z upływem lat wymieniać na inne, a cała konstrukcja może być pozostawiona bez zmian, jeżeli charakteryzuje się dużą wytrzymałością.
   

Przy zakupie danego zestawu koniecznie należy sprawdzić czy towar jest dobrze oznaczony, czy są dokładne dane producenta. Zwróćmy uwagę czy posiada certyfikaty bezpieczeństwa. W Unii Europejskiej obowiązuje certyfikat bezpieczeństwa oznaczany jako „CE”, który oznacza, że producent deklaruje się, że towar spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” UE . W Polsce obowiązuje także dobrowolny certyfikat bezpieczeństwa „B” potwierdzający, że wyrób wykorzystywany zgodnie z zaleceniami producenta jest bezpieczny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Znak bezpieczeństwa jest znakiem zastrzeżonym na rzecz Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S. A. Koniecznie powinna być dołączona instrukcja montowania zestawu. Aby bezpieczeństwo gwarantowane przez producenta było pełne, należy przeprowadzić montaż zgodnie z zaleceniami producenta. Huśtawka powinna być umieszczona w miejscu gwarantującym odpowiednią przestrzeń. Należy zaznaczyć, że odległości do innych elementów pionowych powinny wynieść, co najmniej 4 m długości, aby nie stanowiły zagrożenia dla użytkujących.

Wysokość huśtawki ogrodowej


Oczywiście producent także powinien poinformować o odległościach, jakie są niezbędne do bezpiecznego korzystania z urządzeń przez niego oferowanych.
   

Montaż zestawu nie należy do trudnych, wszystkie elementy należy dokładnie połączyć za pomocą dołączonych śrub i innym akcesoriom. Rama najczęściej wykonana jest z drewnianych, okrągłych żerdzi, dobrze wyszlifowanych, dzięki czemu nie posiadają ostrych krawędzi, które mogłyby zagrażać dziecku podczas beztroskiej zabawy. Stanowią ją dwie trójkątne podpory oraz masywna belka poprzeczna tzw. dźwigar. Do belki należy przymocować opaski z hakami bądź haki można bezpośrednio wkręcić w żerdkę. Na hakach zaczepiamy podwieszoną na linach huśtawkę. Ważną kwestią jest usztywnione zamocowanie podpór w podłożu. Zakopanie w podłożu nie będzie stanowiło gwarancji stabilności. Najlepiej skorzystać z specjalnych uchwytów tzw. kotwy, które montujemy do słupków podporowych, a następnie zatapiamy we wcześniej wykopanym i zalanym betonem dole- wymiary dołka około 80x50x50.  Po kilku dniach, kiedy beton stwardnieje można zacząć korzystać z huśtawki.
     

Z powyższych informacji można zauważyć, że montaż takiego urządzenia nie należy do trudnych i z pewnością każdy sobie poradzi. Takie zestawy wyposażone są często w dodatkowe drabinki, zjeżdżalnie, aby dzieci miały wiele możliwości do zabawy.

Jak zbudować huśtawkę ogrodową

   
Chcąc samemu wykonać taką huśtawkę, należy również dostosować się do zamieszczonej powyżej instrukcji. Wszelkie materiały można zakupić w markecie bądź też zamówić w odpowiednich zakładach rzemieślniczych. Warto pamiętać o zachowaniu pewnych wymiarów. Niech szerokość ramy ma, co najmniej 3 m długości, a wysokość już zamontowanej ramy około 2- 2,5 m. W przypadku większych długości dźwigara, należy zastosować wzmocnienie w postaci dodatkowych podpór. Można także skorzystać z wieloosobowych siedzisk. Koszty budowy takiej huśtawki w zależności od wybranych materiałów będą zróżnicowane, ale już do kilkuset złotych można zbudować ciekawe rozwiązania.
   

Jeżeli nie mamy miejsca na stworzenie dziecku mini ogródka jordanowskiego a posiadamy drzewo o silnych konarach możemy skorzystać z huśtawek podwieszanych na linkach, które można przywiązać do konara. Z pewnością pociecha i z takiej huśtawki będzie bardzo zadowolona.
   

Huśtawki ogrodowe dla dzieci to tematyka bardzo istotna i bez wątpienia powinna być poznana przez rodziców. Przy wyborze należy brać  pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka. Mamy do wyboru całą masę rozwiązań, jednak należy zachować czujność i uwzględnić kwestie poruszone w niniejszym artykule. Pamiętajmy o oznaczeniach, certyfikatach oraz wieku dziecka dla jakiego jest przeznaczona dana huśtawka. Tylko towar odpowiadający konkretnej grupie wiekowej, posiadający certyfikaty bezpieczeństwa jest w stanie zmniejszyć prawdopodobieństwo dojścia do wypadku przy zabawie. Nigdy nie da się wykluczyć całkowicie zagrożeń przy użytkowaniu huśtawek, gdyż dziecięca wyobraźnia nie zna granic, jednak możemy je ograniczyć. Towarzysząc im w zabawie należy zachować szczególną czujność i być przygotowanym na różne sytuacje.


Oceń artykuł:
przetwarzam....
5.00 / 1 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: coś nowego

Chcieliśmy mieć z mężem coś innowacyjnego więc zamówiliśmy huśtawkę z technorattanu. Materiał jest bardzo wytrzymały, nie chowaliśmy jej nawet na zimę, wystarczy przetrzeć szmatką i wygląda jak nowa, znajomi są zachwyceni a i huśtawka jest ozdobą ogrodu. Polecamy Serdecznie:)

dodał: Majeczka 2013-05-13 19:40:30


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]