Bukszpan - uprawa, pielęgnacja i sadzenie

Bukszpan - uprawa, pielęgnacja i sadzenie

2 komentarzy

Bukszpan to roślina, która ceniona jest przede wszystkim za intensywną zieleń liści oraz możliwość formowania praktycznie w dowolny sposób. Swoje drobne listki zachowuje nawet w czasie największych zimowych mrozów. Nie jest trudny w uprawie, a pielęgnacja może nam sprawić więcej przyjemności, niż niejedna roślina o wielkich kwiatach. Możliwość samodzielnego nadawania mu formy oznacza, iż okaz rosnący w naszym ogrodzie ma szansę stać się wyjątkowym, niepowtarzalnym. Jeżeli cały czas się wahamy nad posadzeniem bukszpanu u siebie w ogrodzie, warto zapoznać się z nim lepiej, a z pewnością stanie się jednym z lokatorów naszej działki.

Zakup sadzonek

Ze względu na dużą popularność tej rośliny, znalezienie sadzonek na polskim rynku nie jest trudne. Możemy zakupić je zarówno przez Internet, jak i w stacjonarnych sklepach ogrodniczych lub supermarketach. Cena pojedynczej sadzonki, w zależności od wielkości waha się od około 1,50 zł za sztukę wysokości 10 cm do ponad 5,00 zł w przypadku sadzonek około 25 cm, a nawet więcej, gdy kupujemy okazy jeszcze większe. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe rzeczy. Po pierwsze sadzonki muszą być żywo zielone, gdyż inne odcienie listków mogą oznaczać, że były źle przechowywane. Po drugie gałązki muszą być dobrze ulistnione i zdrowe, wszelkie niepokojące oznaki mogą świadczyć o zainfekowaniu roślin. Po trzecie i najważniejsze, system korzeniowy musi być silnie rozbudowany. Nie zawsze mamy możliwość sprawdzenia tego, ale jeżeli kupujemy rośliny bez donic jeden rzut oka może dużo wyjaśnić.



Wybór stanowiska

Jako roślina raczej odporna, bukszpan ma dosyć małe wymagania co do stanowiska uprawy. Nie ma większego znaczenia, czy rośnie w słońcu, czy w cieniu, ale znacznie bardziej preferuje pierwszą opcję. Ziemia nie powinna być mocno kwaśna, ani podmokła. Przed posadzeniem dobrze jest wymieszać ją z kompostem, który wzbogaci to miejsce o potrzebne składniki pokarmowe. Jeżeli sadzimy kilka krzewów obok siebie, warto jest zachować odpowiednie odstępy. Minimalny rozstaw nie powinien być mniejszy niż 20 cm, ale w przypadku zbytniego rozrośnięcia się roślin, bez problemu możemy je przesadzać na inne stanowiska.

Bukszpa

Bukszpa

Sadzenie bukszpanów

Zabieg sadzenia w przypadku tych roślin praktycznie niczym się nie różni od sadzenia innych krzewów. Po pierwsze wykopujemy dołek o wielkości dostosowanej do wielkości systemu korzeniowego bukszpanu. Następnie umieszczamy w nim sadzonkę, na takiej głębokości, na jakiej rosły wcześniej lub delikatnie głębiej. Zasypujemy ziemią i dobrze ugniatamy dookoła. Ostatnim krokiem jest obfite podlanie, co przyspieszy proces ukorzeniania. Bukszpany mogą być sadzone i przesadzane praktycznie przez cały rok nie licząc zimy, ale powinno unikać się również bardzo mroźnych okresów jesiennych.

Bukszpa

Bukszpa

Uprawa bukszpanów

Sadzenie to bardzo łatwy, a jednocześnie najtrudniejszy z koniecznych zabiegów w czasie uprawy tej rośliny. Młode okazy powinny bardzo szybko się ukorzenić i zacząć swój wzrost na stanowisku docelowy, ale aby to ułatwić, warto regularnie dostarczać im wodę, szczególnie w upalne tygodnie. Podlewanie co kilka dni powinno wystarczyć, ale jednocześnie uważamy, aby nie nawadniać zbyt obficie, gdyż środowisko podmokłe nie służy ich korzeniom. Dodatkowo w okresie wiosennym nie zaszkodzi jednorazowe nawożenie specjalnymi nawozami do bukszpanów, albo innymi, lecz długo rozkładającymi się.

Bukszpa

Bukszpa

Pielęgnacja bukszpanów

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku bukszpanu należy przycinanie. Oczywiście krzew może być pozostawiony bez tego, ale skrócenie jego pędów zawsze wpływa korzystnie na jego wzrost. Zabieg ten przeprowadzamy dwa razy w roku. Za pierwszym razem na przełomie kwietnia i maja, kiedy to nie grożą nam już przymrozki. Drugi raz za strzyżenie zabieramy się pod koniec wakacji, aby młode odrosty miały szansę dobrze przygotować się do jesiennych przymrozków i zimowych śniegów. Pędy skracamy o 1/4 do 1/3 długości.

Bukszpan - uprawa, pielęgnacja i sadzenie

Bukszpan - uprawa, pielęgnacja i sadzenie

Za każdym razem naszym bukszpanom nadajemy pożądany kształt. Tylko od naszej inwencji twórczej zależy, czy będą to bryły typu: kule, sześciany, stożki, a może coś bardziej wymyślnego, co przyciągnie wzrok i zaskoczy przechodniów. Aby uzyskać równy żywopłot, przed rozpoczęciem przycinania należy rozwinąć żyłkę i ją naciągnąć w odpowiednich miejscach, dzięki czemu mamy pewność, że linia cięcia nam gdzieś nie ucieknie, a efekt będzie taki jak powinien.

Bardzo ważną rzeczą w przypadku cięcia bukszpanównarzędzia. Wszystkie używane ostrza muszą być bardzo ostre, aby gałązki były ucinanie, nie poszarpane, obrywane lub łamane. Nieumiejętne skrócenie pędów nie przyniesie pożądanego efektu w postaci silnego wzrostu, ładnego kształtu i intensywniejszego zazielenienia liści.


Uzyskiwanie młodych sadzonek samemu

Jeżeli posiadamy już krzew bukszpanu w swoim ogrodzie, nie musimy kupować młodych sadzonek, lecz warto spróbować rozmnożyć je samemu. W tym celu ucinamy gałązkę długości 10 - 20 cm. Zanurzamy ją najpierw w wodzie, a później w ukorzeniaczu, po czym zabieramy się za sadzenie do pojemnika. Najlepiej, gdy gleba jest mieszczanką torfu oraz piasku. Tak przygotowane przyszłe sadzonki przenosimy w miejsce jasne i dość ciepłe. Jeżeli zabieg przeprowadzaliśmy wiosną, możemy przechować je w inspekcie, jeżeli natomiast jesienią, umieszczamy np. w piwnicy. Bukszpan nie sprawia zbyt dużo kłopotów, dlatego też i w tym przypadku prawdopodobieństwo powodzenia jest bardzo duże.

Bukszpan - uprawa, pielęgnacja i sadzenie

Bukszpan - uprawa, pielęgnacja i sadzenie

Bukszpany to bardzo ciekawe, zimozielone krzewy, które już od najwcześniejszej wiosny wprowadzają życie do naszego ogrodu. Jeżeli jeszcze ich u siebie nie posiadamy, bez chwili zawahania odwiedźmy jeden ze sklepów ogrodniczych i zaopatrzmy się w małą sadzonkę. Sadzenie jest łatwe, a późniejsza uprawa oraz pielęgnacja nie powinny sprawić nam dodatkowego kłopotu.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: gówni, Tytuł: kukuk

    dasdasdasd

  2. Dodał: , Tytuł: wiola

    ja mam bukszpany w donicach przed domem, ale usychają, nie wiem dlaczego?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: