Narzędzia ręczne do ogrodu

Narzędzia ręczne do ogrodu

Skomentuj artykuł

Samo założenie ogrodu to nie wszystko, aby utrzymać jego piękno i zapewnić stały rozwój, należy o niego odpowiednio zadbać. Pielęgnacja ogrodu może być zajmująca oraz męcząca. Z pewnością ułatwieniem będą sprawdzone i bardzo zróżnicowane narzędzia ogrodnicze, które sprawią, że opieka nad ogrodem stanie się mniej czasochłonna i więcej czasu będziemy mogli poświęcić na wypoczynek w ogrodzie aniżeli na jego pielęgnację. W sprzedaży mamy olbrzymie bogactwo tego asortymentu, tak więc warto się zastanowić czego tak naprawdę potrzebujemy i na co należy zwrócić uwagę dokonując zakupu podstawowego sprzętu ogrodniczego.

W niniejszym artykule skupię się wyłącznie na narzędziach ręcznych, stanowiących wymagane minimum przy pielęgnacji ogrodu.  Żaden świadomy ogrodnik nie wyobraża sobie pracy w ogrodzie bez ręcznych narzędzi ogrodowych, a więc takich, które obsługiwane są wyłącznie ręcznie. Nadają się przede wszystkim do mniejszych ogrodów tj. przydomowych i na działki.

Rodzaje ręcznych narzędzi ogrodniczych

Wśród narzędzi ogrodowych ręcznych wyróżniamy  

•    narzędzia do uprawy gleby
•    narzędzia do cięcia
•    narzędzia do podlewania
•    pozostałe narzędzia


Narzędzia do uprawy gleby stanowią bardzo liczną i zróżnicowaną grupę ręcznych narzędzi ogrodowych, odgrywających istotną rolę w prawidłowym utrzymaniu i wykorzystywaniu ogrodowego potencjału. Do podstawowych narzędzi zaliczanych do tej grupy zaliczymy

- Szpadel zwany rydlem. Jest podstawowym ręcznym narzędziem, wykorzystywanym do uprawy gleby. Przekopujemy nim podłoże, kopiemy dołki, odcinamy zagony itd. Warto wiedzieć, że dostępne szpadle są zróżnicowane i mogą być wykonane z trwałej stali nierdzewnej czy mniej trwałego metalu i stali węglowej. Blachownica powinna być dobrze utwardzona, dzięki czemu nie dojdzie do szybkiego zużycia. Nie warto kupować szpadli wątpliwej jakości, ponieważ szybko się tępią i praca z ich zastosowaniem staje się o wiele cięższa i bardziej czasochłonna. Poza blachownicą- częścią składową, szpadel składa się także z trzonka. Może być drewniany, metalowy oraz plastikowy o różnej długości. Warto wybierać te modele, charakteryzujące się ergonomicznym kształtem oraz wygodnym uchwytem. Kupując szpadel należy dostosować go do swojego wzrostu i siły. W sprzedaży możemy nabyć szpadle o mniejszej blachownicy, które są dedykowane osobom starszym, kobietom, gdyż nie wymagają dożo siły. Szpadel możemy nabyć już za kilkanaście złotych, ale dobrej jakości narzędzie nabędziemy od około kilkudziesięciu złotych.

Narzędzia ręczne
Narzędzia ręczne

- Łopata- jest narzędziem ręcznym, wykorzystywanym przede wszystkim do załadunku. Za dobrej jakości łopatę zapłacimy około kilkadziesiąt złotych choć czasami ich cena przekracza nawet 100 zł.

- Widły- możemy wyróżnić widły wąsko zębne oraz szeroko zębne tzw. amerykańskie. Te pierwsze mogą posłużyć do załadunku, a te drugie  do przekopywania cięższych gleb, napowietrzania trawnika oraz odsiewania chwastów z podłoża. Przy ich zakupie także zwracamy uwagę na wielkość, trwałość, ergonomię oraz uchwyt.  Widły możemy zakupić już za kilkanaście złotych.

- Grabie- ich zadaniem jest wyrównywanie i rozbicie przekopanego podłoża oraz usuwanie liści i innych zanieczyszczeń z ogrodu. Na działce najlepiej sprawdzają się sztywne grabie wyposażone w  kilkanaście zębów. Do grabienia liści idealne będą grabie o sprężystych zębach. Ceny podobnie jak w przypadku wcześniejszych narzędzi wahają się od kilkunastu złotych do kilkudziesięciu złotych.

- Motyki- występują w zróżnicowanych formach ( m.in. trójzębowe, prostokątne, trapezowe) i służą do spulchniania gleby, wycinania chwastów, kopania dołków, rozbijania brył itp. Ceny motyk rozpoczynają od kilku złotych, ale mogą kosztować nawet do kilkudziesięciu złotych za sztukę.

- Kultywatory- przeznaczone są do uprawy podłoża między rzędami rosnących już roślin. Nabędziemy je za kilkanaście złotych choć bardziej zaawansowane modele będą droższe.

- Spulchniacze- stosowane w celu spulchnienia i napowietrzenia podłoża.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: