Budowa basenu w ogrodzie

Budowa basenu w ogrodzie

5 komentarzy

Basen w ogrodzie to wielka atrakcja, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Jest alternatywą dla tych wszystkich, którzy nie mają możliwości częstych wyjazdów nad morze czy też jezioro. W letnie wieczory i weekendy własny basen staje się miejscem obleganym, pełnym radości i zabawy. Wypoczynek nad wodą to jedna z najprzyjemniejszych chwil, jakie można sobie wymarzyć po ciężkim dniu pracy.
   

Istnieje wiele możliwości w zakresie realizacji marzenia o basenie w ogrodzie. Tymczasowym rozwiązaniem z pewnością będą baseny rozporowe oraz baseny rozporowe stelażowe. Są one dość trwałymi rozwiązaniami, a biorąc pod uwagę zróżnicowane rozmiary, mogą zapewnić dobrą zabawę nawet całej rodzinie. W sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki asortyment tego rodzaju basenów, których cena może wynieść nawet do około kilku tysięcy złotych. Mniej pojemne baseny będą kosztować dużo mniej. Wspomniane baseny to przykład basenów przenośnych, natomiast marząc o basenie z prawdziwego zdarzenia, warto pomyśleć o basenie stacjonarnym, którego trwałość jest o wiele większa i może nam posłużyć przez wiele lat. Oczywiście koszty form stacjonarnych są znaczące i w dużej mierze uzależnione od zastosowanych technologii przy ich produkcji. Do najpopularniejszych basenów, zróżnicowanych pod względem zastosowanej technologii produkcji zaliczymy

- baseny betonowe i murowane;

- baseny stalowe;

- baseny z laminatów;

- baseny z poliestru.


   
Nim rozpoczniemy budowę należy zapoznać się z tematyką oraz uwzględnić aspekty prawne podjętej inwestycji. Należy pamiętać, że przy budowie basenu o powierzchni przekraczającej 30 m2 należy uzyskać pozwolenie na budowę w starostwie pod które podlegamy. Przy basenach nie przekraczających tej powierzchni wystarczy zgłosić budowę co najmniej 30 dni przed podjęciem prac. Taka powierzchnia basenu pozwala już na swobodne pływanie oraz użytkowanie przez całą rodzinę.
   

Wybór miejsca z pewnością powinien uwzględnić nasłonecznienie oraz bliskość z budynkiem mieszkalnym, aby nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z instalacją wodną oraz elektryczną niezbędną także przy tego typu budowach. Słuszność wyboru miejsca na basen powinniśmy skonsultować ze specjalistą. To budowa na lata, bardzo kosztowna, więc nie można sobie pozwolić na błędne decyzje.
   

Budowa basenu betonowego to bardzo pracochłonne przedsięwzięcie, wymagające wiedzy w dziedzinie murowania oraz dużo zapału, gdyż budowa w ogrodzie wiąże się z kilkutygodniowym pobojowiskiem. Basen można wykonać z betonu czy też żelbetonu oraz z bloczków. Niecka tego typu basenu może być całkowicie zagłębiona w podłożu bądź też w dużym zakresie wystawać ponad powierzchnię. Wielką zaletą basenów murowanych jest możliwość nadania im zróżnicowanych kształtów. Nikt nam nie narzuca konkretnych form, tworzymy basen zgodnie z własnymi upodobaniami. W przypadku wątpliwości co do własnych umiejętności, lepiej nie ryzykować i powierzyć budowę fachowcom. Jakiekolwiek błędy mogą słono kosztować. Budowę basenu rozpoczyna się od wykopu. Można go wykopać ręcznie bądź zastosować ciężki sprzęt, aby zaoszczędzić na czasie. Wielość wykopu powinna uwzględniać wymiary basenu oraz dodatkowo wymiary wszystkich ścian basenu. Wykop powinien być wyrównany, podłoże ubite oraz wysypane warstwą żwiru lub tłucznia. W przypadku zastosowania bloczków, należy wylać warstwę betonu, uwzględniając wszelkie instalacje odprowadzające wodę itp. Po stężeniu betonu murujemy bloczki, uwzględniając przerwy na zbrojenie i otwory związane z instalacją wodną. Po zakończeniu prac związanych z wymurowaniem ścian należy basen otynkować, wykonać izolację, ocieplić i obsypać. Wnętrze basenu należy wyłożyć specjalną wykładziną, a następnie folią. Można także zastosować płytki ceramiczne. Następnie należy wykończyć okolice basenu. Ciekawie prezentuje się drewno oraz kamienne elementy. W przypadku basenu wylewanego z betonu niezbędne będzie zastosowanie deskowania, a więc szalunku. W zależności od spoistości podłoża wyróżniamy deskowanie jednostronne oraz obustronne ( w przypadku podłoża piaszczystego). Szalunek powinien być bardzo stabilny, tak więc warto stosować deski, których grubość przekracza 30 mm. Wymiary odnoszą się do desek poziomych, pionowe usztywnienie powinno być wykonane z grubszego materiału np. belek, stosowanych w odstępach od 0,5 m do 1 m, dodatkowo wzmacniane tzw. zastrzałami (patrz rysunek poniżej)

Budowa basenu


czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: Martyna8, Tytuł: Basen PoolsFactory

    Przy budowie basenu najlepiej słuchać specjalistów producenta, od którego kupuje się dany model. Tylko oni będą wiedzieli, jak prawidłowo przygotować teren przed montażem. Nam doradzali fachowcy z PoolsFactory i jesteśmy bardzo zadowoleni.

  2. Dodał: charlie, Tytuł: elegancko :)

    Taki basen w ogrodzie to fajna sprawa zwłaszcza w takie upalne dni jakie ostatnio były. taki fajnie wygląda z tymi deskami. Idealna sprawa na domówki, grill nad basenem nie ma nic lepszego.

  3. Dodał: Marika, Tytuł: basen itex

    Baseny Intex są bardzo fajne, sama zakupiłam bardzo fajny w dobrej cenie. Długo się zastanawiałam nad tym, czy kupić czy też nie, ale ostatecznie kupiłam.

  4. Dodał: lena, Tytuł: basen itex

    ja też dzieciakom kupiłam basen Intex i przyznać muszę, że była to bardzo dobra inwestycja. Jak jest ciepło to mają dużo frajdy z pluskania się w nim, a i ja jak widzę ich radosne buzie to się cieszę.

  5. Dodał: Jadzia, Tytuł: super sprawa

    Basen w ogrodzie to rewelacja, tylko że budowa to strasznie duże koszty i utrzymanie tez nie małe pieniądze, dlatego też ja zainwestowałam w tą letnia atrakcje i kupiłam duży basen

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Basen

Koniecznie zobacz: