Scewola uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Scewola uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Skomentuj artykuł

Scewola – Scaevola aemula – to bylina z rodziny godeniowatych, pochodząca z Australii, która w Polsce uprawiana jest zazwyczaj jako roślina sezonowa. To obficie kwitnąca roślina, bardzo ekspansywna, wydająca masę pędów z dekoracyjnymi, wachlarzowatymi kwiatami. Scewola nadaje się do uprawy w donicach, wiszących koszykach i skrzynkach zaokiennych, zarówno pojedynczo, jak i w kompozycji z innymi roślinami balkonowo-rabatowymi.

Charakterystyka gatunku

Roślina z rodziny godeniowatych (Goodeniaceae), osiągająca 30 cm wysokości i 60 cm szerokości. Pędy mocno rozkrzewione, przewieszające się. Liście ostro ząbkowane, podłużne ciemnozielone, długości 1-5 cm, ułożone naprzemianlegle na grubych łodygach o krótkich międzywęźlach. Korona kwiatów barwy niebieskiej, fioletowoniebieskiej, fioletowej lub białej o średnicy 3 cm, zbudowana z 5 płatków ułożonych na kształt wachlarza. Gardziel kwiatów barwy żółtawej. Kwitnienie trwa od wiosny do pierwszych przymrozków. Nasiona są jajowate, długości 3-4 mm


Uprawa

 

Scewola w Polsce uprawiana jest jedynie w pojemnikach, wymaga przepuszczalnego podłoża o odczynie kwaśnym, stale lekko wilgotnego. Zalecana jest mieszanka torfu wysokiego i piasku gliniastego (3:1) o pH 5,0-5,5. Odpowiednie jest podłoże dla azalii lub kwaśny torf wymieszany z ziemi z ogrodu w proporcji 3:1. Stanowisko powinno być słoneczne lub lekko zacienione. Roślinę wystawiamy na zewnątrz po ostatnich wiosennych przymrozkach. Uprawa w pojemnikach zakładana jest z sadzonek zielnych pobieranych latem lub z nasion wysianych na rozsadniku na 6-8 tygodni przed sadzeniem. Po wysadzeniu do doniczek, przez pierwsze 2 tygodnie, roślinę przechowuje się w temperaturze 18°C. Następnie obniża się do 14-16°C w dzień i 12-14°C w nocy. Przy wczesnych terminach sadzenia można zastosować okresowe przechłodzenie przez okres 4-5 tygodni. Zalecana temperatura to 10°C. Na czas jesiennych chłodów scewolę można przenieść do szklarni lub oranżerii.

 

Scewola

 

Scewola

 

Scewola

 

Scewola

Pielęgnacja

Prawidłowy rozwój roślin gwarantuje regularne, umiarkowane podlewanie. W czasie letnich upałów podłoże powinno być stale wilgotne. Roślina nie wymaga cięcia. W trakcie sezonu wegetacyjnego konieczne jest nawożenie mieszanką zawierającą żelazo w formie chelatu.  Na 1 litr podłoża zaleca się dodać 1,5-2 g łatwo rozpuszczalnego nawozu wieloskładnikowego. Scewola wymaga uszczykiwania roślin 1-2-krotnie przed kwitnieniem. Zabieg wykonuje się nad 4-5 węzłem. Ostatni raz  uszczykujemy nie później niż 7-8 tygodni przed planowanym terminem kwitnienia.

 

Scewola

 

Scewola

Odmiany

'Alba' – białe kwiaty i bardziej wiotkie łodygi
'Blue Fan' – fioletowoniebieskie kwiaty z białymi oczkami
'Blue Wonder' – kwiaty szafirowoniebieskie
'Diamond' – kwiaty białe z fioletowym obrzeżeniem na płatkach
'Petite' – mniejsze liście niż u gatunku
'Pink Ribbon' – kwiaty różowe z białym oczkiem
'Saphira' – kwiaty szafirowe
'Whirlwind White' – kwiaty białe z żółtym środkiem
'Zig Zag' – kwiaty białe z różowym paskiem pośrodku płatków

 

Scewola

 

Scewola

Rozmnażanie

Gatunki można rozmnażać przez siew nasion. Odmiany natomiast rozmnaża się z sadzonek pędowych pobieranych późnym latem.

Choroby i szkodniki

W wyniku nadmiernego podlewania i zacienienia na roślinach mogą pojawić się mszyce. Przy pH powyżej 6,0, zbyt niskich temperaturach  i nadmiernej wilgotności mogą pojawić się chlorozy, na skutek blokady w pobieraniu żelaza.

 

Scewola

 

Scewola

Zastosowanie

Znakomita roślina do koszy wiszących i skrzynek balkonowych sadzona pojedynczo lub w kompozycjach z innymi roślinami.

Anna Jędrzejewska

Ilustrowana Encyklopedia Roślin (wyd. Agora 2008),

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: