Rozsadnik

Rozsadnik

Skomentuj artykuł

W każdym ogrodzie, niezależnie czy warzywnym, czy też ozdobnym, warto wydzielić część, przeznaczoną na tzw. zaplecze. W takim zakątku powinien znaleźć się m.in. inspekt, rozsadnik, kompostownik, pojemnik na deszczówkę, a także składzik na narzędzia. Przy tak profesjonalnym podejściu do sztuki ogrodniczej, zyskamy doskonałe narzędzia do uzyskania jeszcze lepszych efektów w uprawie roślin.

Dość często zdarza się, że początkujący w ogrodnictwie, mają problemy w rozróżnieniu rozsadnika od inspektu. Spotykam się ze stwierdzeniem, że to jedno i to samo. Oczywiście nie można się z tym zgodzić, ponieważ rozsadnik oraz inspekt to dwie zróżnicowane części składowe ogrodu, ale o podobnych, a nawet identycznych funkcjach o czym w dalszej części opracowania.

Rozsadnik, a inspekt – wyjaśnienie pojęć

Inspekt jest swego rodzaju pomniejszoną szklarnią i może pełnić wiele zróżnicowanych funkcji. W inspekcie można przygotować rozsadę, uprawiać nowalijki, a także rośliny wymagające dłuższego okresu wegetacji oraz cieplejszych warunków uprawy. Inspekt składa się ze skrzyni oraz okien, skierowanych zazwyczaj na południe. Wyróżniamy inspekt zimny oraz ciepły, jednospadowy, a także dwuspadowy.


Rozsadnik natomiast jest wydzielonym miejscem w ogrodzie, na którym przygotowuje się rozsadę warzyw (warzywa na późniejszy zbiór- m.in. warzywa kapustne, sałata i inne), kwiatów jednorocznych (np. aksamitki, cynie, gazanie, astry i inne), dwuletnich ( m.in. bratki i stokrotki), a także bylin. Na rozsadnik wybieramy rośliny, charakteryzujące się krótszym okresem wegetacji, które nie są wrażliwe na chłody.

Rozsadnik

Rozsadnik

Tabela. Uprawa roślin warzywnych z rozsady na rozsadniku (wybrane warzywa)

Przygotowanie rozsady
Sadzenie do gruntu
 
Nazwa rośliny
Ilość nasion na obsadzenie 10 m2  w g
Pora siewu1
Liczba rozsady na 10 m2 w szt.
Pora sadzenia1
Odległość rzędów w cm
Odległość roślin w rzędach w cm.
Brukiew
0,5
V
83
VII
40
30
Endywia
0,3- 0,5
V(3)- VI(2)
83
VI,VII,VIII
40
30
Jarmuż
0,5
V
62
VI(3)-VII(2)
40-50
40-50

Kalafior (odmiany średnio późne i późne)

0,5
V(3)-VI(3)
40
VII
50
50
Kalarepa późna
0,7
V,VI
166
VII,VIII
30
20

Kapusta średnio późna

0,5-1
III(3)-IV(1)
40
V(2-3)
50
50
Kapusta brukselska
0,5
IV(2)-V(1)
27
V(3)-VI
60
60
Koper włoski
5
V,VI(1)
125
VI, VII
40
20
Sałata głowiasta
1
III(3), IV, VI, VII(2)
160- 250
IV, V, VIII (3)
20(25)- 45
20(25)- 35
Szparag
0,7- 1
IV(1)
10- 20(25)
IV(2) następnego roku
80-150
40- 100
1 Cyfry rzymskie oznaczają miesiące, a cyfry arabskie w nawiasach (1,2,3)- kolejne dekady miesięcy.
Źródło: Działka moje hobby, Warszawa 1982, s.159-160.

Pamiętajmy, że na rozsadniku, przygotowanie rozsady, możemy rozpocząć (oczywiście jak aura na to pozwoli) nawet pod koniec marca i w późniejszym okresie. Ponieważ jest to okres, w którym występują przymrozki, warto zaopatrzyć się w osłony, które można wykorzystać, w okresie występowania przymrozków.

Rysunek. Rozsadnik ograniczony obrzeżem z cegieł, zabezpieczony folią, osadzoną, na drewnianej ramie. Szerokość rozsadnika 120 cm.
Rozsadnik - szkic

Gdzie założyć rozsadnik ?

Rozsadnik powinien znajdować się w miejscu osłoniętym przed wiatrem, dobrze nasłonecznionym, ciepłym, a jego powierzchnia dostosowana  do indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że przygotowanie rozsady nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Warto dodać, że szerokość rozsadnika powinna wynieść około 100- 120 cm, co ułatwi wysiew nasion, a także inne prace związane z przygotowaniem i dalszą pielęgnacją rozsady.

Rozsadnik

Rozsadnik

Przygotowanie rozsadnika

O rozsadniku należy pomyśleć już jesienią i odpowiednio przygotować podłoże. Jeżeli podłoże jest zbyt ciężkie z małym udziałem próchnicy, koniecznie należy uzupełnić je dobrze rozłożonym kompostem, który rozsypujemy  po całym rozsadniku, a następnie całość przekopujemy. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, rozsadnik można wykonać na podwyższeniu.  Aby ochronić podłoże przed nadmiernym przemarznięciem, warto nakryć je pryzmą liści, aby w okresie wiosennym, szybciej się ogrzało i zapewniło bardziej optymalne warunki do rozwoju wysianych roślin.

W okresie wiosennym, bliżej kwietnia, usuwa się liście, a podłoże wyrównuje. Na tak przygotowane podłoże można wysiewać nasiona w rzędach, oddalonych od siebie co około 10- 15 cm.

Na rozsadnik można wykorzystać podłoże specjalistyczne, przeznaczone do przygotowania rozsady. Takie podłoże jest optymalne, gdyż odpowiednio przepuszczalne, wolne od patogenów, a także nasion chwastów.

W przypadku konieczności założenia rozsadnika na podwyższeniu, można go ograniczyć m.in. murkiem z cegieł, deskami, a także innym materiałem.


Uwagi końcowe

Rozsadnik to przydatne miejsce w ogrodzie, dzięki któremu o wiele prostsze, wygodniejsze, stanie się przygotowanie rozsady zróżnicowanych roślin. Aby uzyskać zdrowe rośliny, należy zadbać o rozsadnik, a także o samą rozsadę, która wymaga podlewania, spulchniania podłoża, nawożenia, a także ochrony przed szkodnikami oraz chorobami.

Pamiętajmy, że warzywa na tym samym stanowisku wysiewamy co 4- 5 lat.

Poza tym należy pamiętać o ochronie rozsady przed przymrozkami. Poza nakryciem folią, można skorzystać ze specjalistycznych konstrukcji, krytych folią.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz