Zaprawianie nasion

Zaprawianie nasion

Skomentuj artykuł

W sezonie wegetacyjnym zmorą każdego ogrodnika są wszechobecne choroby i szkodniki, zagrażające zarówno roślinom użytkowym jak i ozdobnym. Walka z nimi jest trudna, pracochłonna i kosztowana, dlatego warto korzystać ze wszelkich dostępnych rozwiązań, które pozwolą ograniczyć ich występowanie.

Zalety zaprawiania nasion

Jedną z ciekawszych i skuteczniejszych metod ochrony roślin, jest zaprawianie nasion specjalnymi preparatami, które zapobiegną pojawieniu się popularnych chorób oraz niektórych uciążliwych szkodników. Jej zastosowanie pozwala uniknąć strat w sadzonkach, gdyż ogranicza wystąpienie choroby grzybowej, atakującej młode siewki. Poza tym umożliwia ograniczenie oprysków w trakcie wegetacji, co korzystnie wpływa na jakość plonów oraz kondycję roślin, a także chroni środowisko (w tym cenne owady zapylające) przed wpływem substancji toksycznych, zawartych w środkach chemicznych. Nie bez znaczenia pozostaje również sprawa kosztów, gdyż zaprawienie nasion jest rozwiązaniem dużo mniej kosztownym, niż regularne opryski chemicznymi środkami ochrony roślin. Wybierając więc nasiona, zawsze starajmy się szukać takich, które zostały już zaprawione przez producenta, a jeśli nie możemy ich znaleźć lub postanowimy uprawić rośliny z nasion zebranych własnoręcznie, zaprawienie powinniśmy wykonać we własnym zakresie.

Środki ostrożności

Zaprawy nasienne chronią rośliny zarówno przed patogenami przenoszonymi na powierzchni nasion jak i organizmami chorobotwórczymi znajdującymi się w podłożu, dlatego stanowią ważną broń w ręku każdego ogrodnika. Niestety, posługiwanie się nimi jest też obarczone pewnym ryzykiem, związanym z toksycznością preparatów. Dlatego podczas stosowania zapraw, należy zawsze pamiętać o zachowaniu wszelkich niezbędnych środków ostrożności. Zaprawianie należy przeprowadzać w ubraniu ochronnym (min. masce przeciwpyłowej, okularach ochronnych oraz rękawicach gumowych), najlepiej na wolnym powietrzu lub ewentualnie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Preparaty należy przechowywać w bezpiecznym miejscu, do którego nie będą miały dostępu dzieci ani zwierzęta i używać ich zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na opakowaniu. Warto również pamiętać, aby po zakończonej pracy dokładnie umyć lub zniszczyć naczynia użyte do zaprawiania, a puste opakowania po środkach chemicznych, oddać do sklepu, w którym były zakupione.



Rodzaje zapraw nasiennych

Zaprawy nasienne dzielą się na dwie grupy: do zaprawiania nasion na sucho i na mokro. Pierwszy rodzaj preparatów zabezpiecza rośliny na dłużej, ale nie daje gwarancji równomiernego pokrycia środkiem wszystkich nasion. Drugi sposób pozwala dokładnie zaprawić nasiona, ale działa na ich powierzchni znacznie krócej. Podczas zaprawiania nasion na sucho, należy odmierzyć odpowiednią dawkę środka i umieścić go razem z nasionami w szczelnej, foliowej torbie lub szklanym, zamykanym pojemniku. Następnie całość dokładnie wymieszać i pozostawić na czas, określony w etykiecie preparatu. Stosując drugi rodzaj zaprawy, nasiona należy umieścić w ażurowym woreczku (np. z gazy), dokładnie zawiązać i zanurzyć w cieczy przygotowanej według zaleceń producenta środka. Po wyjęciu nasion z roztworu, trzeba je przepłukać i wysuszyć.

Niektóre preparaty mogą być również stosowane w postaci pośredniej tzw. półsuchej. Ta metoda polega na zmieszaniu środka (zawiesiny) z bardzo niewielką ilością wody, aż do uzyskania gęstej papki. Nasiona zaprawione tą metodą nie wymagają suszenia.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie