Rozsadnik

Rozsadnik

Skomentuj artykuł

Pamiętajmy, że na rozsadniku, przygotowanie rozsady, możemy rozpocząć (oczywiście jak aura na to pozwoli) nawet pod koniec marca i w późniejszym okresie. Ponieważ jest to okres, w którym występują przymrozki, warto zaopatrzyć się w osłony, które można wykorzystać, w okresie występowania przymrozków.

Rysunek. Rozsadnik ograniczony obrzeżem z cegieł, zabezpieczony folią, osadzoną, na drewnianej ramie. Szerokość rozsadnika 120 cm.
Rozsadnik - szkic

Gdzie założyć rozsadnik ?

Rozsadnik powinien znajdować się w miejscu osłoniętym przed wiatrem, dobrze nasłonecznionym, ciepłym, a jego powierzchnia dostosowana  do indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że przygotowanie rozsady nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Warto dodać, że szerokość rozsadnika powinna wynieść około 100- 120 cm, co ułatwi wysiew nasion, a także inne prace związane z przygotowaniem i dalszą pielęgnacją rozsady.

Rozsadnik

Rozsadnik

Przygotowanie rozsadnika

O rozsadniku należy pomyśleć już jesienią i odpowiednio przygotować podłoże. Jeżeli podłoże jest zbyt ciężkie z małym udziałem próchnicy, koniecznie należy uzupełnić je dobrze rozłożonym kompostem, który rozsypujemy  po całym rozsadniku, a następnie całość przekopujemy. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, rozsadnik można wykonać na podwyższeniu.  Aby ochronić podłoże przed nadmiernym przemarznięciem, warto nakryć je pryzmą liści, aby w okresie wiosennym, szybciej się ogrzało i zapewniło bardziej optymalne warunki do rozwoju wysianych roślin.

W okresie wiosennym, bliżej kwietnia, usuwa się liście, a podłoże wyrównuje. Na tak przygotowane podłoże można wysiewać nasiona w rzędach, oddalonych od siebie co około 10- 15 cm.

Na rozsadnik można wykorzystać podłoże specjalistyczne, przeznaczone do przygotowania rozsady. Takie podłoże jest optymalne, gdyż odpowiednio przepuszczalne, wolne od patogenów, a także nasion chwastów.

W przypadku konieczności założenia rozsadnika na podwyższeniu, można go ograniczyć m.in. murkiem z cegieł, deskami, a także innym materiałem.


Uwagi końcowe

Rozsadnik to przydatne miejsce w ogrodzie, dzięki któremu o wiele prostsze, wygodniejsze, stanie się przygotowanie rozsady zróżnicowanych roślin. Aby uzyskać zdrowe rośliny, należy zadbać o rozsadnik, a także o samą rozsadę, która wymaga podlewania, spulchniania podłoża, nawożenia, a także ochrony przed szkodnikami oraz chorobami.

Pamiętajmy, że warzywa na tym samym stanowisku wysiewamy co 4- 5 lat.

Poza tym należy pamiętać o ochronie rozsady przed przymrozkami. Poza nakryciem folią, można skorzystać ze specjalistycznych konstrukcji, krytych folią.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie