Rośliny na balkon i taras

Rośliny na balkon i taras

2 komentarzy

Z pewnością kompozycja lekko zacieniona powinna zostać rozjaśniona aksamitką rozpierzchłą czy też wąskolistną. Aksamitki to jedne z najbardziej wytrzymałych kwiatów, które do samych przymrozków będą zachwycać swoimi płomienistymi barwami. Nie wymagające, sprawdzają się także w uprawie gruntowej gdzie powszechnie są wykorzystywane. Szczególnie pięknie prezentują się fuksje. Ich kwiaty niczym tańczące baletnice zapraszają do odwiedzin i nadają wytworności kompozycji kwiatowej. W zasadzie kochają słońce i wilgoć, ale dobrze sobie radzą na stanowisku półcienistym. W lekkim półcieniu poradzą sobie barwne lobelie o drobnych kwiatach. Znakomicie sprawdzają się w kompozycjach będąc ich uzupełnieniem. Nie są trudne w uprawie i łatwo się aklimatyzują do panujących warunków. Plektrantus, bluszczyk kurdybanek to przykłady roślin ozdobnych interesujących przede wszystkim ze względu na ciekawe ulistnienie i zwisający pokrój. Świetnie prezentują się w wiszących koszach, nadając kompozycji więcej zróżnicowania i tajemniczości. Ciekawe zaprezentuje się także kochia zwana mietlnikiem. Jest to roślina przypominająca pokrojem cyprysika o kolumnowym pokroju w pięknej jasnej zieleni. Znakomity dodatek na balkon i taras.


Oczywiście największy wybór roślin mają osoby posiadające słoneczne balkony i tarasy. Poza wspomnianymi pelargoniami i surfiniami zwróćmy uwagę na ciekawą lantanę, melampodium, disację. Bakopa o zwisających pędach w okresie letnim pokrywa się mnóstwem białych kwiatów, stanowiąc doskonały dodatek do kompozycji np. z pelargoniami. Krzewiasta chryzantema zachwyci gości na tarasie, doskonale prezentując  się w dobrze dobranym pojemniku. Szczególnie pięknie prezentuje się w formie piennej. Warto też zaprosić popularną stokrotkę afrykańską, a więc osteospermum. Bardzo ciekawe prezentują się odmiany o zwiniętych płatkach. Uczep rózgowaty, scewola, torenia, werbena, kocanki, bratki, żeniszek to kolejne propozycje, które połączone w trafne kompozycje zachwycą sprawiając, że balkon oraz taras zmieni się nie do poznania.

Bakopa

Bakopa - zdjęcie Basik

Pamiętajmy także o pnączach, które sprawią, ze balkon, taras nabierze więcej intymności dzięki zielonym zasłonom, często pięknie ukwieconym. Z pnączy warto wymienić bardzo oryginalną thunbergię o pięknych kwiatach w barwie żółtej, pomarańczowej oraz fioletowej z charakterystycznym czarnym oczkiem. Osiąga do 2 m długości. Osobiście polecam także bardzo znany wilec purpurowy, który może sięgać nawet kilku metrów długości. Jego kielichowate kwiaty rozwijają się w godzinach popołudniowych i ranem. Sprawdzoną propozycją jest kobea pnąca oraz winobluszcz.

Przy tworzeniu kompozycji na balkonie i tarasie brane są pod uwagę także krzewy, a nawet drzewa ! Bardzo popularną rośliną balkonową i tarasową jest krzewinka lawenda wąskolistna. To taki śródziemnomorski a zarazem ziołowy akcent. Róże, wrzosy, wierzby, trzmieliny, bukszpan, krzewuszki, klony palmowe, jaśminowce, azalie, berberysy oraz iglaki to nieliczne propozycje, które bez problemu można wykorzystać w kompozycjach na balkonie i tarasie. Oczywiście, wybieramy przede wszystkim formy miniaturowe, które bez problemu będziemy mogli utrzymać w ryzach.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: FILIPUS, Tytuł: PACIORECZNIK

    Jaką wybrać doniczkę dla PACIORECZNIKA (kanny)?

  2. Dodał: chris, Tytuł: daktylowiec kanaryjski

    moja palma trochę przemarzła , traci kolor, czy można jej pomóc?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także