Rośliny na balkon i taras

Rośliny na balkon i taras

2 komentarzy

Wszyscy Ci którzy kochają gotować i korzystać przy tym z tak dobroczynnych dla nas ziół, bez problemu powinni uwzględnić także zioła, które zapewnią nie tylko kolorystycznie ciekawe zestawienia, ale przede wszystkim niepowtarzalny zapach i aromat. Szczególnie warto polecić takie zioła jak lawenda, rozmaryn, szałwia lekarska, tymianek, mięta, oregano czy też melisa.

W przypadku niewielkiego oczka wodnego taras, a nawet balkon może wzbogacić się o tak ciekawe rośliny wodne jak grzybienie, pistia, kosaćce, kaczeńce, rzęsa, pałkę wodną, sit oraz tatarak.


Dopełnieniem roślin uprawianych na balkonie i tarasie są pojemniki, donice, skrzynki itp. Bardzo łatwo umniejszyć walory danej rośliny szpecąc ją źle dobranym bądź mało estetycznym pojemnikiem. Najpiękniejsze pojemniki wykonane są z kamienia, drewna, gliny, ale są droższe i nadal królują donice wykonane z tworzyw sztucznych. Ich zalety to przede wszystkim niska cena oraz zróżnicowanie pod względem barwy i kształtu. Asortyment donic oraz wszelkich pojemników do roślin jest bardzo bogaty, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od zasobności portfela. Ciekawą propozycją są z pewnością pojemniki składające się z wielu otworów, przeznaczone do nasadzeń grupowych. Poza estetyką ich wielkim walorem jest możliwość tworzenia ciekawych kompozycji, przede wszystkim  z zastosowaniem roślin o pędach zwisających, ale nie tylko. Ciekawą propozycją będzie zagospodarowanie takiego pojemnika zróżnicowanymi ziołami bądź roślinami skalnymi. Istotną kwestią przy doborze pojemników, donic są otwory odpływowe, jeżeli ich nie ma koniecznie trzeba je zrobić bądź w takim pojemniku umieszczać roślinę w innym pojemniku z otworem odpływowym. Przy doborze pojemnika zwracamy uwagę na jego spójność (dopasowanie) do danej rośliny oraz kształt. Zróżnicowanie roślin pod względem budowy i ułożenia korzeni sprawia, że część roślin wymaga głębokich, aczkolwiek wąskich donic, a inne znów płytkich jak np. rojniki. Ważne, aby donice dopasowane były także do całościowego stylu zastosowanego na balkonie i tarasie. Oczywistym jest, że drewniane i gliniane pojemniki „pachną” tradycją, tak więc przede wszystkim powinny być stosowane w tradycyjnie urządzonych powierzchniach, w przeciwieństwie do nowoczesnych aranżacji w które wpisują się pojemniki metalowe czy też z tworzyw sztucznych.

Lawenda

Lawenda - zdjęcie renata261074

Aby rośliny uprawiane w pojemnikach rozwijały się prawidłowo należy zapewnić im odpowiednie podłoże, stanowiące podstawowe źródło składników pokarmowych niezbędnych im do życia. Ze względu na ograniczoną jego ilość, należy optymalnie dobierać rodzaj podłoża do konkretnych gatunków roślin. Większość roślin balkonowych poradzi sobie w podłożu do roślin balkonowych, często wzbogaconym o składniki pokarmowe. W celu ograniczenia podlewania można skorzystać z hydrożelu, a więc preparatu zdolnego do zatrzymywania w sobie wody, którą zależnie od zapotrzebowania pobiera roślina. W przypadku azali i wielu innych roślin, konieczne jest podłoże o kwaśnym odczynie. Sukulenty będą tolerować podłoże bardzo przepuszczalne z dodatkiem piasku i koniecznie z drenażem. Ogólnie drenaż warto stosować przy uprawie roślin pojemnikowych, ponieważ ułatwia odpływ nadmiaru wody.

Nawożenie roślin balkonowych i tarasowych jest zależne od gatunku i zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Należy wiedzieć, że po posadzeniu roślin w świeżą ziemię, należy odczekać około 2- 3 tygodni, zanim zaczniemy rośliny nawozić. Dostępne w handlu podłoża są najczęściej wzbogacone w składniki pokarmowe, tak więc brak nawożenia w początkowym okresie ma swoje uzasadnienie. Najczęściej stosujemy nawożenie mineralne, ale pamiętajmy także o nawożeniu organicznym, bezpiecznym dla środowiska. Można stosować nawozy o wydłużonym okresie działania, które uwalniają składniki odżywcze zgodnie z zapotrzebowaniem rośliny. W sprzedaży możemy nabyć bardzo zróżnicowane nawozy często dostosowane do konkretnych gatunków. Warto z nich korzystać i dawkować zgodnie z zaleceniami producenta. Rośliny bujnie kwitnące wymagają większych dawek nawozu, przede wszystkim w okresie bujnego ich rozwoju. Nawozy mineralne stosowane w nadmiarze mogą zaszkodzić, tak więc lepiej dawkować mniejszymi dawkami, a częściej.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: FILIPUS, Tytuł: PACIORECZNIK

    Jaką wybrać doniczkę dla PACIORECZNIKA (kanny)?

  2. Dodał: chris, Tytuł: daktylowiec kanaryjski

    moja palma trochę przemarzła , traci kolor, czy można jej pomóc?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także