Padalec

Padalec

Skomentuj artykuł

Cykl życiowy

Padalce kopulują w niedługim czasie po przebudzeniu się ze snu zimowego. Przed kopulacją samiec chwyta swą wybrankę za kark, a następnie skręca swe wsunięte pod samicę ciało, dążąc do zetknięcia się kloak. Dysponuje on parzystym narządem rozrodczym, nazywanym hemipenisem. Wsuwa wtedy jedną z jego części do steku samicy. Padalec jest jaszczurką żyworodną. Ciąża trwa około 3 miesięcy. Poród odbywa się w zazwyczaj w lipcu i sierpniu, a na świat przychodzi do 25 młodych. Potomstwo liczy sobie od 33 do 35 mm.

Padalec

Padalec

Siedliska

Siedlisko życia padalca stanowią słoneczne polany, skraje lasów, widne lasy liściaste obfitujące w mchy i paprocie, a także wilgotne łąki, torfowiska, miedze, parki i ogrody. Zagrzebuje się w ściółce i mchu, potrafi drążyć korytarze. W górach zasięg jego występowania dochodzi do regla dolnego.

Zagrożenia i ochrona

Padalec ze względu na powolny i niezdarny sposób poruszania się często jest ofiarą drapieżników takich jak lisy, jeże, gniewosz plamisty, a także ptaków – bocianów, czapli, kruków. Osobniki młode są pożywieniem dla zwierząt z rodzaju ryjówkowatych, a także ropuch. Oprócz tego padalce są atakowane przez pasożyty. Stwierdzono u nich obecność pasożytów z 7 taksonów.

Padalec zwyczajny należy do gatunków objętych ścisłą ochroną gatunkową.

Anna Jędrzejewska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie