Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

5 komentarzy

Zima to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu ptaków. Niezwykle ciężko jest im znaleźć w tym czasie pokarm.  Chętnie skorzystają więc  z naszej pomocy i za dokarmianie odwdzięczą nam się latem pięknym śpiewem.

Jeżeli zaczniemy dokarmiać ptaki zimą to musimy to robić przez cały ten okres. Ptaki jak już przyzwyczają się do pomocy to trudno im będzie sobie bez niej poradzić.

Dokarmianie ptaków

Dla sikorki zawsze trzeba zimą zostawić  słoninę, pamiętam jak w dzieciństwie wielokrotnie mówił mi o tym tata. Słoninę trzeba zawiesić na gałęzi drzewa tak, żeby z niej nie spadła i żeby była dostępna dla ptaka, aby mógł ją swobodnie dziobać. Dobrze by było jakby mógł  stanąć na jakiejś gałązce, żeby móc spokojnie zjeść.  Z tej nauki można wynieść wiele cennych rzeczy. Myślę, że warto przekazać to każdemu dziecku, żeby jako dorosły człowiek pamiętało również o zwierzętach, szczególnie w zimie.

Ptasi pokarm

Zimą najlepszym pokarmem dla ptaków są nasiona bogate w tłuszcze, takie jak na przykład nasiona słonecznika.  Z nasion korzystają głównie małe ptaki.  Gołąb czy wrona chętnie zjedzą  jeszcze suchą bułkę lub chleb, a sikorka będzie wdzięczna za kawałek słoniny.

Nasiona

Ptaki warto karmić między innymi nasionami słonecznika, owsa, prosa oraz lnu. Smakują im, także rozdrobnione nasiona dyni.

Ciastka z nasionami

Topimy pokrojoną słoninę, w momencie gdy będzie ona już w płynnej formie mieszamy ją z nasionami i wlewamy do foremek, w których piecze się ciastka. Wybieramy małe foremki w kształcie, serc lub gwiazdek. Gdy smalec zastygnie w foremkach to delikatnie wyjmujemy  go z nich, uważając aby nie uszkodzić „ciastek”. Ciastka kładziemy w karmniku lub obwiązujemy na około kolorowym sznurkiem i przywiązujemy do gałązki drzewa.

Nasiona w pojemniku

W plastikową doniczkę lub kubeczek wlewamy topioną słoninę połączoną z nasionami. Jak smalec zastygnie to kubeczek  lub doniczkę wieszamy do góry nogami na mocnym sznurku na grubej gałęzi. Wieszamy go na takiej gałęzi, pod którą znajdują się gałązki, na których mogą stanąć ptaki, żeby wygodnie zjeść jedzenie.

Aby kubek zawisł na gałęzi w jego dnie robimy dwie dziurki pomiędzy, które przewlekamy  sznurek,  jego dwa końce związujemy na denku kubka  i przywiązujemy sznurek do gałęzi. Sznurek musi być mocny, ponieważ pudełko ze smalcem jest ciężkie i łatwo może spaść na ziemię. Podobnie postępujemy z doniczką, która już na ogół ma dziurki oraz  jest szersza od kubka przez co  łatwiej jest z niej jeść ptaszkowi.

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

Nasiona w siatce

W siatkę  wykonaną z włókien sztucznych, w której kupujemy jarzyny, pomarańcze mandarynki czy ziemniaki wkładamy kulę zrobioną ze smalcu połączonego z nasionami.  Górę siatki mocno  związujemy sznurkiem, po czym siatkę przywiązujemy mocno do grubej gałęzi drzewa. Siatka musi się trwale stykać z gałęzią, a gałąź być  na tyle silna, żeby się pod jej ciężarem nie ułamała. Siatka powinna mieć dziury, takiej wielkości, żeby zarówno małe jak i duże ptaki mogły się najeść.  Smalcową kulę tworzymy ze stopionej słoniny zmieszanej z nasionami, żeby nadać jej kształt kuli wlewamy ją do dwóch okrągłych misek. Po zastygnięciu smalcu wyjmujemy go  z misek stykamy płaskimi częściami do siebie i wkładamy w siatkę, tak, żeby dwie połówki się nie przesuwały.

czytaj dalej...

5 komentarzy

  1. Dodał: Andrzej, Tytuł: Karma dla ptaków

    Według mnie artykuł jest ok. Nie wprowadza w błąd więc to jest najważniejsze, a nie jakaś interpunkcja. Jeżeli chodzi o dokarmianie ptaków, jestem tego zwolennikiem. Uważam, że należy pomagać słabszym, a ptaki właśnie takie są .Dokarmiam głównie ziarnami, mieszanką ptasia biesiada i słoninką.

  2. Dodał: , Tytuł:

    Tłuszcz dla sikorek zimą zamarza, jak przeciwdziałać temu?

  3. Dodał: Andrzej, Tytuł: .......

    Co z tą interpunkcją jest nie tak?

  4. Dodał: Nika, Tytuł: ...................

    Nie jestem w stanie przeczytać tego tekstu do końca, interpunkcja mnie powaliła :(

  5. Dodał: Gosia, Tytuł: dokarmianie ptaków

    Ciekawe i przydatne dla mnie informacje. Tylko,że gdzie indziej czytałam,że powinno sie dokarmiać ptaki do późnej wiosny,bo my,ludzie,pozabieraliśmy ptakom dużo jedzena i nie mają takiej różnorodności jak potrzebóją.Poza tym dzewa z roku na rok później wypuszczają pedy z powodu coraz dłuższych zim. To jak jest lepiej,żeby nie zrobić krzywdy ptakom?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: