Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

5 komentarzy

Jedzenie w śniegu

Najlepiej jest położyć ptasi pokarm w karmniku. Ptasi domek powinien być tak skonstruowany, żeby nie dostał się do niego śnieg i było w nim w miarę ciepło i „przytulnie”. Jednak czasami jest w nim śnieg i wieje. Wtedy należy wymieść śnieg. Ptakom nie będzie smakowało jedzenie namoczone zimną wodą. Szybko się ono zepsuje. Jeżeli  położymy pokarm na samym śniegu to ono po prostu wpadnie w niego, albo on go zasypie. 

Nie zepsuło się za szybko

Jeżeli jedzenie będzie leżało w suchym miejscu to zachowa dłużej  dobry stan. Odpowiednim miejscem, jest karmnik, do którego nie dochodzi wiatr i śnieg, albo zadaszone widoczne dla ptaków miejsce przy szopie.   Nie należy, również mieszać starego pokarmu z nowym.  Poza tym trzeba dbać o czystość.

Widoczne dla ptaków

Lecące ptaki powinny zauważyć przygotowany dla nich pokarm. Dlatego powinien być dodany do niego jakiś kolorowy, widoczny element.  Przy czym kolory nie mogą  być zbyt wyraziste, jaskrawe, żeby nie przestraszyły ptaków.  Dobrym rozwiązaniem jest powieszenie słoniny lub jabłka czy ciastka z nasionami na kolorowej wstążce. Jedzenie można także położyć w kolorowej doniczce, która wyróżnia się na tle otoczenia.

Nie widoczne dla drapieżników

Pokarm, który przygotowaliśmy dla ptaków powinniśmy tak umieścić, żeby nie zjadły go im inne zwierzęta i żeby ptaki nie stały się pokarmem drapieżników jedząc przygotowane przez nas jedzenie.  Dlatego nie ustawiamy pokarmu na gołym śniegu, nie zawieszamy karmnika na gałęzi, na którą łatwo wdrapują się koty i nie stawiamy jedzenia na murku, schodach czy tarasie, na które łatwo wślizną się kot czy lis i zaatakują ptaki.
Dokarmianie ptaków powinniśmy przerwać na początku wiosny, gdy skończą się mrozy i śnieg.
Agnieszka Krakowiak

czytaj dalej...

5 komentarzy

 1. Dodał: Andrzej, Tytuł: Karma dla ptaków

  Według mnie artykuł jest ok. Nie wprowadza w błąd więc to jest najważniejsze, a nie jakaś interpunkcja. Jeżeli chodzi o dokarmianie ptaków, jestem tego zwolennikiem. Uważam, że należy pomagać słabszym, a ptaki właśnie takie są .Dokarmiam głównie ziarnami, mieszanką ptasia biesiada i słoninką.

 2. Dodał: , Tytuł:

  Tłuszcz dla sikorek zimą zamarza, jak przeciwdziałać temu?

 3. Dodał: Andrzej, Tytuł: .......

  Co z tą interpunkcją jest nie tak?

 4. Dodał: Nika, Tytuł: ...................

  Nie jestem w stanie przeczytać tego tekstu do końca, interpunkcja mnie powaliła :(

 5. Dodał: Gosia, Tytuł: dokarmianie ptaków

  Ciekawe i przydatne dla mnie informacje. Tylko,że gdzie indziej czytałam,że powinno sie dokarmiać ptaki do późnej wiosny,bo my,ludzie,pozabieraliśmy ptakom dużo jedzena i nie mają takiej różnorodności jak potrzebóją.Poza tym dzewa z roku na rok później wypuszczają pedy z powodu coraz dłuższych zim. To jak jest lepiej,żeby nie zrobić krzywdy ptakom?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: